Cinematik nezabúda na prvotiny tvorcov

Cinematiklogo resizeTohtoročný už 11. ročník medzinárodného filmového festivalu Cinematik v Piešťanoch aj tento rok premietne filmy v špeciálnej sekcii nazvanej Eye on Films. Eye on Films je medzinárodnou platformou distribučných spoločností a festivalov, ktorú iniciovala francúzska spoločnosť Wide Management. Cieľom je prezentovať kvalitné prvé a druhé filmy režisérov z celého sveta. V súčasnosti má viac ako 110 partnerských organizácií vo vyše 40 krajinách, medzi ktoré patrí aj festival Cinematik.

V súčasnom ročníku sa v sekcii Eye on Films bude premietať snímka holandského režiséra Tjebba Penninga Čisté ruky (Schone Handen, 2015). Režisér nakrútil príbeh dobre zaopatrenej rodiny Sylivie a Eddieho žijúcej s dvoma malými deťmi v Amsterdame. Peniaze však pochádzajú z prosperujúceho obchodu s drogami, na čele ktorého stojí práve Eddie. Film bol nominovaný na Cenu divákov na Netherlands Film Festival. Za mimoriadne zaujímavým pirko resizedokumentom z roku 2011 stojí alžírska režisérka Safinez Bousbia. Jej prvý celovečerný dokumentárny film El Gusto rozpráva príbeh muzikantov, ktorých rozdelených vojnou po 50 rokoch znovu spojila hudba. Ide o pozoruhodný príbeh skupiny židovských a moslimských zabudnutých hudobníkov z roku 1940, ktorí boli so svojím 42-členným orchestrom priekopníkmi autentickej hudby Chaabi. Silný príbeh bol ocenený aj na filmových festivaloch v Pusane, Abú Zabi a Tribecce. S príťažlivou témou k divákom prichádza aj režisérka Jihane Chouaib so svojím filmom Cesta domov (Mon souffle, 2015). Hrdinkou snímky je Nada, ktorá po návrate do rodného Libanonu zisťuje, že vo svojej vlastnej krajine sa už cíti cudzinkou. Namiesto domova nachádza opustený dom v troskách. Dedko, ktorý záhadne zmizol počas občianskej vojny, sa jej však neustále pripomína. Pociťuje, že na tomto mieste sa muselo stať niečo násilné.

Kontroverznú tému prináša čílsky film Alexa Anwandtera Nikdy nebudeš sám (Nunca vas a estar solo, 2016). Pablo, 18-ročný gej, ktorý sa rád oblieka do ženských šiat, sa stane terčom homofóbneho útoku. Jeho otec Juan, ktorý vychováva syna sám, má byť v práci práve povýšený. Juana však čakajú iné rozhodovania. Musí začať čeliť problémom, ktoré dlho zo svojho života vytesňoval. Impulzom k nakrúteniu Anwandterovho debutu bol skutočný prípad umučenia 24-ročného homosexuálne orientovaného muža, ktorý sa v roku 2012 stal symbolom boja za práva LGBTQ komunity v Čile.

Hrdinkami najnovšieho dokumentárneho filmu Hlavu hore (Cheer up) kanadskej režisérky Christy Garland sú mladé roztlieskavačky z oblasti polárneho kruhu vo Fínsku, ktoré v súťažiach vždy končia ako posledné. Opakovane sa snažia zlepšiť. Ich život je však náročný. Aktuálnej téme imigrantskej krízy sa venuje dánsky film režisérov Moritza Sieberta, Estephana Wagnera a Abou Bakara Sidibého Skokani (Les sauteurs). V severnom Maroku leží mesto Melilla, ktoré je istou zvláštnosťou. Melilla je španielskym územím v africkom štáte. Na úpätí hory nad mestom žije vyše tisíc utečencov z celej Afriky, ktorí sa snažia prekročiť pozemné hraničné pásmo medzi Marokom a Španielskom tvorené troma plotmi. Dokument je neprikrášleným nahliadnutím do života afrických migrantov, v ktorom sa Abou viac ako rok pokúša dostať cez hranice. Horor Tu žije Diabol (O Diabo Mora Aqui) nakrútila dvojica brazílskych režisérov - Rodrigo Gasparini a Dante Vescio. Traja tínedžeri Ale, Magu a Jorge cestujú na víkend navštíviť svojho priateľa Apola na jeho rodinnú farmu. V rovnakom čase sa dvaja bratia Sebastiao a Luciano pripravujú na duchovný rituál, ktorý je v ich rodine už po stáročia tradíciou. Po vzájomnom nočnom strete priatelia zisťujú, že to čo vždy považovali za strašidelné príbehy je viac ako živé.

MFF Cinematik každoročne venuje pozornosť aj detskému divákovi. V rámci sekcie, adekvátne nazvanej Cinematik Jr, sa tohtoročný výber opätovne zameral na animované filmy prinášajúce najmladším divákom neopakovateľný zážitok. Na filmy z tejto sekcie je vstup pre rodičov s deťmi voľný. Francúzsky film Muno: Strážca mesiaca (Mune, le gardien de la lune) režisérov Alexandra Heboyana a Benoita Philippona prináša príbeh malého nezbedného fauna Muna. Muno bol úplnou náhodou menovaný Strážcom mesiaca. jeho úlohou je prinášať noc a strážiť sny. Svojou neskúsenosťou spôsobí nehodu umožňujúcu Pánovi Temnoty ukradnúť Slnko. Animovaná snímka bola v roku 2015 ocenená na detskom MFF v Toronte Cenou detskej poroty. Podobne kúzelný a vizuálne pôsobivý je aj film z roku 1988 od režiséra Hayao Miyazakiho Môj sused Totoro (Tonari no Totoro). Hrdinkami filmu sú osemročná Satskuki a jej malá sestra Mei. Spoločne s otcom sa sťahujú na vidiek, aby boli bližšie k mame, ktorá je vážne chorá a leží v nemocnici. Dievčatá sa hneď po nasťahovaní pustia do upratovania a zútulňovania nového domova. Až kým jedného dňa neuvidí malá Mei pred domom zvláštnu bytosť, ktorú obe nasledujú. Film bol v roku 1989 na Mainichi Film Concours ocenený ako Najlepší film.

Okrem spomenutých filmov Cinematik uvedie exkluzívne v slovenskej premiére aj nový slovensko-český filmu Pírko z pera Lucie a Petra Klein Svobodovcov. Dej filmu sa venuje Martine alias Shakire, ktorá vyrastala v detskom domove a ktorá nikdy nepoznala svojich biologických rodičov. Martina svoje predstavy o svete čerpá len z televíznych seriálov a vo svojich osemnástich rokoch po prvý krát vstupuje do krutej reality každodenného života. Snímka autenticky zachytáva odvrátenú stranu života veľkomesta. Film vznikol za 28 natáčacích dní na jeseň v roku 2015 a svojím vizuálom vzdáva hold americkej kinematografii 70. rokov, keďže je nakrútený vo formáte cinemascope, na sférické sklá. Slovenskú premiéru bude mať aj český animovaný film Jana Bubeníčka Smrteľné historky. Snímka kombinuje hrané akcie s 3D a 2D animáciou, vedenou bábkou a zadnou projekciou. Každá časť filmu je vyrobená inou technológiou a v inom žánri. Každý príbeh sa však na hrdinstvo a smrť pozerá inak.
 
 
 Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.