Medvede v meste
„V roku 1951 bolo Nemecko krajinou plnou utečencov. Medzinárodný filmový festival, ktorý sa po prvý raz konal v Berlíne, chcel hľadať dialóg a porozumenie medzi národmi, ale aj ponúknuť divákom oddych, zábavu, nádej a svetlo v temných povojnových ruinách. Posolstvo znelo: je tu krajina, ktorá hľadá mier pre seba i pre svet.“ Týmito slovami sa nám prihovára riaditeľ 66. medzinárodného filmového festivalu v Berlíe Dieter Kosslick a pokračuje: "Get your kicks on route sixty-six, spieval Nat King Cole v roku 1946 – a po ňom aj Chuck Berry, Rolling Stones a Depeche Mode – v pesničke vystihujúcej atmosféru nového povojnového sveta. A ja dnes rád dodávam: Get your kicks at Berlinale sixty-six!“
Šesťdesiaty šiesty berlínsky filmový festival pokračuje v tradícii neustáleho rastu. Chce byť ešte väčší, ešte navštevovanejší a ešte uznávanejší ako predchádzajúce ročníky. Z ponuky vyše sedemtisíc titulov usporiadatelia vybrali 434 snímok, ktoré od 11. do 21. februára premietnu na 981 predstaveniach pre verejnosť a ďalších 168 pre akreditovaných účastníkov v 26 kinách po celom meste. Ďalších tisíc projekcií v 38 kinosálach ponúkne 8 200 akreditovaným účastníkom zo 101 krajín celého sveta Medzinárodný filmový trh. Očakáva sa, že počet predaných vstupeniek prekročí pol milióna, aj keď pre veľký záujem si môže jeden kupujúci pri jednom nákupe zadovážiť iba dva lístky.
Publikum sa už dnes teší na hviezdnych hostí ako Brendan Gleeson, Isabelle Huppert, Josh Brolin, George Clooney, Gérard Depardieu, Kirsten Dunst, Hugh Laurie, Jude Law, Junianne Moore, Tilda Swinton, Channing Tatum alebo Emma Thompson.
Súťaž
Festival sa už tradične delí na desať prehliadok. Ústredná – medzinárodná súťaž – obsahuje 23 diel z 20 krajín, z toho 19 svetových premiér. V porote pod vedením americkej herečky Meryl Streep zasadnú nemecký herec Lars Eidinger, britský filmový kritik Nick James, francúzska fotografka Brigitte Lacombe, britský herec Clive Owen, talianska herečka Alba Rohrwacher a poľská režisérka Małgorzata Szumowska.
Prehliadku otvorí premiéra nesúťažnej hviezdne obsadenej komédie bratov Joela a Ethan Coenovcov Hail, Caesar (foto) s Joshom Brolinom a Georgom Clooneyom v hlavných úlohách. Víťaz benátskeho festivalu z roku 2014 Gianfranco Rosi (Sacro GRA) nakrútil ďalšiu celovečernú filmovú esej Fuocoammare o imigrantoch, pre ktorých sú bránou do vysnívaného európskeho raja talianske stredomorské Liparské ostrovy. Skôr medzi kuriozity sa radí čiernobiela historická dráma filipínskeho autora Lava Diaza Hele sa hiwagang hapis o povstaní proti španielskym kolonizátorom. Trvá totiž vyše osem hodín, presne 482 minút!
Švédsky filmár Thomas Vinterberg (Submarino, Hon) spomína na vlastné detstvo snímkou Kollektivet o komúne mladých rodín, ktoré sa rozhodnú žiť spoločne. Francúzsky klasik André Téchiné privezie drámu o dospievaní Quand on a 17 ans. Bosniansky filmár Danis Tanovič v roku 2013 bodoval v Berlíne Epizódou zo života zberača železa. V novom filme Smrt u Sarajevu sa zamýšľa nad tým, či Gavrilo Princip, ktorý v roku 1914 zavraždením následníka rakúsko-uhorského trónu rozpútal prvú svetovú vojnu, bol terorista, kriminálnik alebo hrdina boja za národnú slobodu. Americký dokumentarista Alex Gibney sa bude v súťaži o Zlatého medveďa uchádzať celovečerným dokumentom Zero Days o fenoméne nebezpečného počítačového kódu Stuxnet, vyvinutého na sabotovanie iránskeho jadrového programu.
V hlavnej prehliadke ale mimo súťaž uvedie americký režisér Spike Lee premiéru svojho spracovania antickej Aristofanovej Lysistraty, vsadenej do súčasného černošského geta v Chicagu Chi-Raq (foto). Zvedavosť vyvoláva aj nesúťažný film z hlavnej prehliadky Saint Amour, komédia autorskej dvojice Benoît Delépine – Gustave Kervern nazvaná podľa presláveného vína, s Gérardom Depardieuom a Benoîtom Poelvoordeom v hlavných úlohách.
Do samostatnej medzinárodnej súťaže krátkych filmov Berlinale Shorts sa tohto roku prebojovalo 25 snímok 21 krajín od Brazílie cez Čad, Čínu, Francúzsko, Ghanu, Izrael, Japonsko, Nemecko, Portugalsko, Rakúsko, Spojené štáty americké, Thajsko až po Vietnam.
Berlinale Special
Samostatná prehliadka Berlinale Special uvedie 14 filmov, z toho 9 svetových premiér a filmové spomienky na zosnulých umelcov Davida Bowieho, Alana Rickmana či Ettore Scolu. Tu premietnu aj s napätím očakávaný nový celovečerný dokument provokatéra Michaela Moorea Where to Invade Next (foto), v ktorom ponúka Pentagónu, že sám na vlastné náklady ako jednočlenná armáda obsadí cudzie krajiny, ak budú splnené tri podmienky: nikto pri tom nezomrie, nebude sa ťažiť ani kradnúť ropa a úžitok z takejto invázie musia mať predovšetkým bežní Američania. Ďalším dokumentom v tejto sekcii je The Music of Strangers: Yo-Yo Ma and the Silk Road Ensemble o projekte svetoznámeho cellistu a jeho hudobných spolupracovníkoch v réžii Morgana Nevilla. Americký herec, scenárista a režisér Don Cheadle zasa vo vlastnej réžii stvárnil slávneho jazzmana Milesa Davisa v životopisnej dráme Miles Ahead.
Panorama, Forum, Generation
Veľkú festivalovú prehliadku Panorama (51 celovečerných diel z 33 krajín, z toho 32 svetových premiér a 16 debutov) otvorí česká dráma Já, Olga Hepnarová (foto) s poľskou, francúzskou a slovenskou koprodukčnou účasťou. Filmom o poslednej žene, odsúdenej v Československu na smrť, debutujú ako režiséri Tomáš Weinreb a Petr Kazda, takže film súťaží aj o cenu za najlepší prvý film, spojenú s prémiou 50 000 eur. O jej držiteľovi spomedzi všetkých debutových filmov naprieč celým festivalom rozhoduje špeciálna porota pod vedením talianskeho filmára Enrica Lo Verso.
Pri príležitosti tridsiateho výročia ceny gayov a lesbičiek Teddy sa súčasťou Panoramy stala sekcia Teddy30. Organizátori do nej vybrali 17 filmov s tematikou LGBT. Najstarším z nich je nemecký Anders als die Andern Richarda Oswalda z roku 1919. Festival po prvý raz verejnosti predvedie jeho novú zrekonštruovanú kópiu.
Česká kinematografia má zastúpenie aj v ďalšej z tradičných súčastí Berlinale – prehliadke Forum. Medzi jej 47 snímok (z toho 37 svetových premiér a 17 debutov) zaradili drámu scenáristu a režiséra Petra Václava Nikdy nejsme sami s Karlom Rodenom a Lenkou Vlasákovou.
Český príbeh parkouristky Lenky Ani ve snu (foto) v réžii Petra Oukropca (Modrý tiger) s bulharskou aj slovenskou koprodukčnou účasťou sa prebojoval do rozsahom najväčšej prehliadky tohtoročného Berlinale Generation. Je orientovaná na filmy pre deti a mládež. Tohto roku ich ponúka 65, z toho 19 svetových premiér a 17 debutov. Aj na koprodukčnom trhu Berlinale Co-Production Market sa o priazeň uchádza český projekt – Outside mladého pražského režiséra Michala Hogenauera.
Perspektives & Retrospektives
Aktuálnu domácu nemeckú tvorbu mapuje prehliadka Perspektive Deutsches Kino s 11 celovečernými svetovými premiérami. Poprední michelinovskí šéfkuchári sa budú inšpirovať filmami v sekcii Kulinarisches Kino – Make Food Not War (foto). Filmové predstavenie je potom zároveň i večerou, na ktorej sa k vybranému filmovému dielu podáva vybrané dielo gastronomické – za vstupné vo výške 95 eur. Vstupné na bežné festivalové predstavenia sa podľa programu, miesta a času hýbe v rozmedzí od 6 do 12 eur.
Prehliadka NATVe sa tohto roku zamerala na latinskoamerickú národopisnú kinematografiu od Amazonie po Arktídu a tradičná Retrospektíva ponúkne porovnanie krátkych i dlhometrážnych filmov z Východného a Západného Nemecka v roku 1966. Viacero východonemeckých snímok uvedie v cenzurovaných aj v pôvodných verziách.
Účasť svetovej filmovej elity využíva Berlinale aj na vzdelávanie nastupujúcej filmárskej generácie. V rámci 14. ročníka projektu Berlinale Talents budú trom stovkám pozvaných adeptov z celého sveta odovzdávať skúsenosti aj Denis Côté, Michel Franco, Alex Gibney, Tomm Moore, Alba Rohrwacher, Meryl Streep a Thomas Vinterberg. Účastníčkou Berlinale Talents je aj mladá slovenská režisérka Diana Fabiánová (Mesiac v nás).
Medvede a kamery
Hoci medzinárodné poroty ohlásia svoje verdikty až na slávnostnom ceremoniáli v sobotu 20. februára, už dnes je jasné, že ocenenie Čestný Zlatý medveď si za celoživotné dielo odnesie nemecký kameraman, scenárista, režisér a producent Michael Ballhaus (foto), ktorý stál za kamerou pri takých dielach ako Farba peňazí, osledné pokušenie Krista Mafiáni, Vek nevinnosti, Gangy z New Yorku, Na druhej strane. Tradičný spolupracovník režiséra Martina Scorseseho s ním práve pracuje na pripravovanej životopisnej dráme Sinatra, ktorá by sa mala do kín dostať na budúci rok.
Ceny Berlinale Kamera si prevezmú americký nezávislý filmár poľského pôvodu Ben Barenholtz, americký herec, scenárista, režisér a producent Tim Robbins a nemecká filmová vedkyňa a organizátorka filmového života Marlies Kirchnerová.
I ako imigranti
Ako riaditeľ Kosslick (foto) naznačil už vo svojom úvodnom príhovore, 66. medzinárodný filmový festival v Berlíne venuje osobitnú pozornosť imigrantom. Za posledný rok ich do nemeckej metropoly prišlo hľadať nový život viac ako 80 tisíc. Festival sa chce snažiť nielen upozorňovať na ich situáciu, ale ju aj najrôznejšími spôsobmi zlepšovať. Okrem iného aj umožnením vstupu na niektoré festivalové filmové predstavenia so zľavou alebo celkom zdarma. Na druhej strane nás však už organizátori upozornili, že z bezpečnostných dôvodov do festivalového areálu nebude možný vstup s cestovnými batožinami. Ani do kancelárií sprostredkujúcich ubytovanie. Do kinosál je tohto roku zakázaný vstup s objemnejšími taškami a ruksakmi. Aj osobné kabelky, aktovky a tašky môžu pred vstupom do festivalových priestorov podliehať bezpečnostným kontrolám.
To svet ešte nevidel: medveď, ktorý sa sám dobrovoľne zatvára do klietky!