Načo chodiť na benátske Lido?
V ostatných rokoch, sediac na benátskom Lide, s čoraz väčšou závisťou čítam vo filmových časopisoch program festivalu v Toronte. Kanaďania ho so zdravou drzosťou organizujú tak, aby sa prekrýval s tým benátskym. A pomaly, postupne, strhávajú pozornosť na seba. V Toronte a nie v Benátkach predstavia svoje novinky Natalie Portman, Sydney Pollack, Michael Moore, Claude Lelouche, Ridley Scott, Stephen Frears, filmári latiskoamerickí, ázijskí, škandinávski, stredoeurópski. Premietnu tu to najzaujímavejšie z Berlína, Cannes… a dokonca i z Benátok! Kto chce spoznať aktuálny stav svetovej kinematografie, mieri do Toronta. Tak teda načo chodiť na benátske Lido?
Riaditeľ benátskeho festivalu Alberto Barberra (foto) nemá ako presmerovať globálne finančné toky. Zmeniť malé, romantické jadranské letovisko na tepajúce srdce filmového sveta je už dnes nemožné. A tak sa usiluje aspoň o to, čo možné je: uprednostňuje kvalitu pred kvantitou, orientuje sa na umenie a nie na zábavu, pokúša sa vyhľadávať formálne i obsahovo novátorské artové filmy. Podporujú ho v tom i medzinárodné poroty. Oceňujú snímky, ktoré nemajú nádej na komerčný úspech. Väčšina z nich sa do našich kín nedostane, nanajvýš na lokálne festivaly a do filmových klubov. No a v neposlednom rade: Benátky sú bližšie ako Toronto, krajšie ako Toronto a ponúkajú silnejší dojem letnej dovolenky ako Toronto!
Na dovolenkový oddych i kúpanie v mori skutočne bude čas. Veď 72. medzinárodný filmový festival v Benátkach v dňoch od 2. do 12. septembra ponúkne len 57 nových celovečerných a 15 krátkych filmov. Usporiadatelia ich vyberali spomedzi 3 193 prihlásených prác. Ďalších 20 festivalových filmov budú obnovné premiéry čerstvo zrekonštruovaných klasických diel svetovej kinematografie. Je dosť veľká odvaha, uvádzať ich popri novinkách, lebo festivalový divák sa nevyhne porovnávaniu. Na festivale sa podieľa 45 krajín, medzi nimi dokonca aj Vatikán, Afganistan, Čierna Hora, Katar a Kirgizsko. Slovensko ani Rusko – na rozdiel od Toronta – zastúpenie na benátskom Lide nemajú, Česká republika a Maďarsko len ako menšinoví koproducenti.
Súťažné snímky bude hodnotiť medzinárodná porota pod vedením mexického režiséra Alfonsa Cuaróna. Jeho Gravitácia otvorila benátsky festival predvlani. V porote, rozhodujúcej o Zlatých levoch, zasadnú aj poľský filmár Pawel Pawlikowski (Ida), nemecká herečka Diane Kruger (Nehanební bastardi), britská filmárka Lynne Ramsay (Musíme si pohovoriť o Kevinovi) či americká herečka a režisérka Elizabeth Banks (Ladíme 2). Ďalšími porotcami sú francúzsky scenárista a režisér Emmanuel Carrère (S Moliérom na bicykli), turecký filmár Nuri Bilge Ceylan (Zimný spánok), taliansky filmár Francesco Munzi (Čierne duše) a tchajwanský režisér Hou Hsiao-hsien (Let červeného balónika).
Porotu v súťaži prehliadky novátorských a priekopníckych diel Horizonty vedie americký režisér Jonathan Demme (Mlčanie jahniat). Jej devätnásť celovečerných a 15 krátkych filmov nakrútili prevažne arabskí, ázijskí a latinskoamerickí tvorcovia, ale nájdeme tu i americkú drámu Dita Montiela Man Down so Shiom LaBeufom a Garym Oldmanom či vojnovú drámu Krigen dánskeho scenáristu a režiséra Tobiasa Lindholma (Hon, Únos).
O cenu Lev budúcnosti – Cena Luigiho de Laurentiisa dotovanú sumou 100 000 dolárov sa bude uchádzať 22 debutantov. Víťaza určí porota pod vedením úspešného talianskeho filmára Saveria Costanza (Osamelosť prvočísel, Hladné srdcia). Na túto cenu ašpirujú aj snímky, uvádzané na sprievodných prehliadkach Týždeň filmovej kritiky a Dni autorov a interpretov. Prvá, organizovaná Národným syndikátom talianskych filmových kritikov, zaradila na program sedem debutov – aj z takých filmovo exotických krajín ako Nepál, pacifické súostrovie Vanuatu či grécko-turecká koprodukcia. Dni autorov a interpretov pripravuje Národná asociácia talianskych filmárov a na jej programe je dvanásť filmov. Medzi nimi i komédia Lolo v réžii herečky Julie Deply alebo rdinná dráma The Daughter v réžii Simona Stonea, v ktorej účinkujú Geoffrey Rush, Sam Neill a Anna Torv.
Nedočkavcov možno 1. septembra vo festivalovom kine Darsena uspokojí mimoriadne predfestivalové premietanie zrekonštruovaného nedokončeného farebného filmu Orsona Wellesa Kupec benátsky, nakrúcaného v Benátkach roku 1969 s živým koncertom filmovej hudby talianskeho skladateľa Angela Francesca Lavagnina a špeciálnej rozšírenej verzie jeho ďalšieho filmu Othello, ktorý benátska Mostra uviedla v roku 1951. Sedemdesiaty druhý benátsky filmový festival ukončí v sobotu 12. septembra po vyhlásení výsledkov premiéra čínskej akčnej komediálnej drámy režiséra Guana Hu Lao pao er (Mr. Six).
Od 3. do 8. septembra sa v hoteli Excelsior, na terase ktorého sa pred 83 rokmi konal prvý benátsky festival, uskutoční 4. ročník medzinárodného filmového trhu so špeciálnym európskym a ruským koprodukčným trhom. Súčasťou trhu bude aj tradičný workshop Final Cut in Venice, usporiadaný v spolupráci s filmovými festivalmi v Amiens a Fribourgu, tentoraz zameraný na africké a arabské filmy. Ako po minulé roky, aj teraz budú môcť záujemcovia sledovať vybrané festivalové predstavenia prostredníctvom internetového streamu Sala Web (https://home.festivalscope.com/). Oficiálnym festivalovým rádiom sa na dobu trvania benátskej Mostry stane Radio Monte Carlo. Hlavnými partnermi festivalu sú tak ako vlani švajčiarska hodinárska firma Jaeger-LeCoultre a francúzska automobilka Renault.