Barbakan ponúkne festivalové hity

Barbakan_2011_logo_resizeKaždoročným ťahákom filmového Barbakanu býva sekcia Ozveny filmových festivalov, predstavujúca výber toho najlepšieho, čo premietli festivaly a prehliadky na Slovensku a v Česku počas posledných mesiacov. V aktuálnom ročníku sa bude ozývať júnový Art Film Fest, brniansky festival Cinema Mundi a premiérovo aj Inakosti, zameraný na filmy, tematizujúce životy lesieb, gayov, bisexuálnych a transgender ľudí.


Na banskobystrické plátna sa tak dostane viacero oceňovaných či diskutovaných filmov, ktoré napĺňajú kinosály, ale často i riadky bulvárnych plátkov. Príkladom môže byť  Melanchólia Larsa von Triera, premiérovaná v máji na festivale v Cannes. melancholia_kirsten_dunst_resizeKirsten Dunst získala Cenu za herecký výkon , omnoho viac sa však hovorilo o nerozvážnom výroku režiséra, ktorý na tlačovej konferencii poznamenal, že svojím spôsobom rozumie Hitlerovi.

Nemecký film Tri režiséra Toma Tykwera provokuje a láka divákov kvôli šteklivej téme nezvyčajného milostného trojuholníka aj kvôli jej kvalitnému, divácky atraktívnemu spracovaniu, ktoré tromi cenami odmenili nemeckí filmoví kritici počas udeľovania národných filmových cien.

Festival Cinema Mundi prináša vo svojich ozvenách na Barbakan šesticu snímok, ktoré spája podobný osud – sú národnými nominantami do boja o ocenenie Americkej filmovej akadémie – Oscara. Kolumbia, Dánsko, Holandsko, Azerbajdžan, India ani Irán síce pozlátenú sošku tohto roku nezískali, snímky však zbierajú iné ocenenia po celom svete.

Drive_resizeNielen Ozveny filmových festivalov ponúkajú oceňované filmy. Sekciu C9H13NO3 tvoria filmy, ktorých ambíciou je dvihnúť vám hladinu adrenalínu v krvi. Drive, americký film dánskeho režiséra Nicolasa Winding Refna, ju však nedvihne vďaka niekoľkým automobilovým naháňačkám či striekancom krvi, ktoré tiež ponúka. Dvihne ju vďaka skvelo gradovanému napätiu, jedinečnému vizuálu a brilantnej réžii, za ktorú bol Refn ocenený  v spomínanom tohtoročnom Cannes.

Všetkým, ktorých festivalové hity vyčerpajú, ponúka Barbakan osvieženie v podobe sekcie Mladá krv, zameranej na české a slovenské horory posledných rokov. Okrem študentských a amatérskych snímok tvoria sekciu aj dva filmy porotcu tohtoročnej Súťaže krátkych filmov - Mareka Dobeša. Prvú českú zombie-komédiu Choking Hazard a kultový „kraťas“ Byl jsem mladistvým intelektuálem uvedie Dobeš osobne. Za prítomnosti tvorkyne premietne Barbakan aj film Zuzany Piussi Nemoc tretej moci, zaradený do hororovej sekcie kvôli hrôzu naháňajúcej téme, akou slovenské súdnictvo nesporne je.

Hororová sekcia však isto nebude jediným osviežením pre intelektuálne vyčerpaného diváka. Festival i Banská Bystrica ich ponúkajú omnoho viac. Príďte sa vyčerpať i osviežiť na Barbakan 2011!

Viac :www.barbakanfest.sk

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.