Čerstvá úroda fínskeho a slovenského filmu

Barbakan_2011_logo_resizeFilmová časť festivalu Barbakan zameriava svoju pozornosť každý rok na kinematografiu jednej európskej krajiny. Aktuálny ročník dodáva tradícii nový rozmer – organizátori v spolupráci s víťazmi minuloročnej Súťaže krátkych filmov pripravili sekciu čerstvého fínskeho filmu a pre porovnanie zostavili sekciu venovanú súčasnej slovenskej produkcii.

Joonas Rutanen a Veera Lehtola, nedávni absolventi filmových štúdií z Fínska, získali vlani Grand Prix súťažnej sekcie normal_joonasrutanen_resizefilmového Barbakanu za spoločnú snímku Orchester. Tento rok zasadnú v porote súťaže a film, spolu s ďalšími krátkometrážnymi i celovečernými snímkami mladých fínskych filmárov, premietnu banskobystrickému publiku v rámci sekcie Fresh Finn. Diváci a diváčky sa môžu tešiť na výber toho najlepšieho z animovanej a dokumentárnej tvorby na poli krátkeho filmu, na dvojicu invenčných normal_VeeraLehtola_resizecelovečerných dokumentov (Aranda, Obývačka národa) aj na víťaza študentskej sekcie Cinéfondation minuloročného festivalu v Cannes (Predavači obrazov).

Členom poroty bude i dokumentarista Marcel Pázman, ktorý z toho najzaujímavejšieho, čo na slovenskej pôde vzniklo počas posledných dvoch rokov, zostavil sekciu Domáca úroda a pozval tvorcov, aby prišli svoje najnovšie diela osobne uviesť. Martin Šulík predstaví oceňovaného Cigána, Peter Bebjak Marhuľový ostrov a tanečné filmy voiceS a Darkroom, Zuzana Piussi ukáže, ako chutí Kuracia láska a či sa treba obávať Nemoci tretej moci, Ivana Laučíková s Františkom Krähenbielom predpremiérovo pristavia animovaný Posledný autobus a Peter Krištúfek dovolí zhliadnuť Viditeľný svet rovnako ešte predtým, než vstúpi do kinodistribúcie.

Okrem spomínaných titulov tvorí program Barbakanu 2011 množstvo ďalších domácich i zahraničných filmov, dohromady sa ich vašej prítomnosti v kinosále nevie dočkať takmer stovka. Nesklamte ich, nezmeškajte!

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.