Na Art Film Feste víťazné filmy z Berlína aj Cannes

ArtFilmFestlogoArt Film Fest (15. - 23. jún) je podujatím, ktoré v slovenskej premiére uvádza desiatky až stovky filmov z celého sveta. Jeho sekcia Be2Can starter, ktorú pripravuje v spolupráci so spoločnosťou Film Europe Media Company, ponúka výber snímok, ktoré rezonovali na dvojici najprestížnejších filmových festivalov – v Berlíne a Cannes. Podarí sa aj tentoraz premietnuť v Košiciach držiteľa prestížnej Zlatej palmy?

„Ako každý rok, aj tento rok je to do poslednej chvíle záhada,“ hovorí Ivan Hronec, riaditeľ Film Europe Media Company a zostavovateľ sekcie. „Festival v Cannes skončil iba pred pár dňami a materiál sa ešte stále vyrába. Vždy sa to však nejakým zázrakom podarí a vďaka Be2Can starteru býva Art Film Fest tradične prvým festivalom v Česko/Slovensku, kde sa ,Zlatá palma‘ premieta. Aj tento rok slovenskému filmovému publiku prinesieme najlepší film z najlepšieho festivalu na svete.“

 

Rodinnaafera resizeSpomínaným filmom je snímka Zlodeji z obchodov (Manbiki kazoku, 2018), citlivá a rafinovaná dráma režiséra Hirokazu Kore-eda. Rozpráva v nej príbeh gastarbeitera Osamu, ktorý si privyrába krádežami v obchodoch a vychováva syna v zvláštnej „rodine“, tvorenej obyvateľmi provizórneho príbytku na periférii. Keď sa jedného dňa rozhodne vziať si domov osamelé dievčatko, ktoré rodičia zanedbávajú, vystaví rodinu zlodejov skúške, s akou sa ešte nestretla.

 

Najnovší film poľskej režisérky Małgorzaty Szumovskej Tvár (Twarz, 2018) získal na berlínskom festivale Veľkú cenu poroty. Hlavný hrdina Jacek je zábavným malomestským čudákom, ktorý pracuje na stavbe najväčšej sochy Ježiša Krista na svete až do chvíle, kým ho nečakane zmrzačí tragická nehoda. Má sa stať prvým Poliakom, ktorý podstúpi transplantáciu tváre, čím sa chtiac-nechtiac sám dostáva do role hrdinu a mučeníka.

 

Intímny čiernobiely film 3 dni v Quiberone (3 Tage in Quiberon, 2018) režisérky Emily Atef zachytáva trojdňový pobyt herečky Romy Schneider vo francúzskom rehabilitačnom centre. V roku 1981 tam poskytla svoje posledné interview renomovanému nemeckému magazínu a novinárom odhalila svoju dušu bez uvažovania o možných následkoch. Komorná, no dynamická dráma zaujala na tohtoročnom Berlinale a siedmimi národnými filmovými cenami ju v apríli ocenila Nemecká filmová akadémia.

 

Utoya22juli resizeV hlavnej súťažnej sekcii berlínskeho festivalu sa o Zlatého medveďa uchádzala aj snímka Utoya, 22. júla (Utoya 22. juli, 2018). Dráma inšpirovaná skutočnými udalosťami sa vracia k teroristickému útoku z roku 2011, pri ktorom sa na rovnomennom nórskom ostrove stali desiatky teenagerov obeťami besnenia Andersa Behringa Breivika. Uznávaný režisér Erik Poppe nakrútil film jednozáberovou metódou a jeho dielo je nielen vecným popisom 72 minút teroru, ale aj oslavou nezlomnosti jednej nórskej generácie.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.