Koliba je dokument aj detektívka

Dokument o nepriaznivom osude filmových ateliérov Koliba premietli na bratislavskej časti festivalu Febiofest. Prvý raz, po štyroch rokoch, odkedy ho Zuzana Piussi začala nakrúcať.

Režisérka označila svoj film za dokumentárnu detektívku o zničení Koliby. Postavila ju na spojení archívnych materiálov s aktuálnymi výpoveďmi filmárov, ministrov kultúry a bývalých kolibských zamestnancov. To, čo jej odpovedajúci neprezradili, dopísala do titulkov a včlenila ich do rozprávania.
"Ľudí, ktorí odmietli hovoriť na kameru, bolo určite viac ako tých, ktorí našli odvahu verejne vystúpiť. Musela som ich hľadať a niekedy sa až čudujem, kde som zobrala tú výdrž," uviedla Piussi, ktorá by už nechcela robiť taký projekt ako Koliba. "V každej fáze filmu prišli problémy, ktoré sa ťahali štyri roky. Napríklad mi Slovenská televízia povedala, keď už som mala film nakrútený, aby som jej odovzdala hotový materiál," vysvetlila režisérka.
V dokumente vystupujú známi režiséri Dušan Trančík, Miloslav Luther, Martin Šulík či Martin Ťapák. Piussi kladie otázky aj filmovým publicistom, producentom či kolibským šoférom. A zašla aj za mečiarovským ministrom kultúry Ivanom Hudecom a bývalým riaditeľom Koliby Vladimírom Ondrušom.
Hudeca divák sleduje vo vile. O Kolibe sa mu veľmi nežiada rozprávať. Je to šarmantná a čiastočne výpovedná situácia. Lenže Hudec je kľúčovou postavou pre poriadnu debatu a je škoda, že ho Piussi netlačí k múru.
Celkovo film nie je analýzou témy cez dôsledné a vyčerpávajúce rozhovory. Ale zaujmú aj krátke situácie, ktoré má Piussi zo všetkého najradšej. Ako scéna s Ondrušom, ktorý sedí v krčme pri pive a hovorí, že mohol na Kolibe oveľa viac zbohatnúť. A kamarát za stolom sa púšťa do jeho obhajovania.
Tento dokument ukazuje, že podiel viny na úpadku Koliby mali politici aj filmári. Situáciu dopodrobna nerozoberá, ale darí sa mu naznačiť niektoré z problémov. A celkom dobre odráža súčasnú atmosféru vo filmárskych kruhoch.
Piussi však nechcela vypovedať iba o Kolibe. "To, čo sa tam stalo, sa dialo na celom Slovensku,“ povedala režisérka. "Politici a rôzni iní hlupáci si rozdelili majetok nás všetkých. Vznikla tak nová vrstva ľudí, ktorí nevedia svoj majetok zveľadiť, vedia s ním iba hlúpo kupčiť. Tak sa stalo, že na Kolibe namiesto filmu vyrastú ďalšie škaredé domy v štýle podnikateľského baroka," pokračovala.
Film Koliba existuje vo festivalovej a televíznej verzii. Slovenská televízia mala so snímkou viacero problémov. Ale napokon sa s ňou Piussi dohodla na jedinej úprave - vypípaní mena človeka, o ktorom bývalý kolibský šofér tvrdí, že zobral premietačky.
Zuzana Piussi nakrútila dôležitý film, hoci platí to, čo povedal jeho producent Robert Kirchhoff: Že by bolo dobré, keby túto tému spracovali aj iní dokumentaristi.
Febiofest však Kolibu mimo Bratislavy neuvedol.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.