Európske filmové ceny 2009

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
statue Európska filmová akadémia, vedená prezidentom Wimom Wendersom, už po 22. raz udeľovala svoje Európske filmové ceny. Hoci sa im dodnes nepodarilo stať európskou obdobou Oscarov, vyjadrujú názory, hodnoty a kritériá filmárov, združených v Akadémii, a patria k najprestížnejším profesionálnym filmárskym oceneniam.

Udeľovaniu Európskych filmových cien dominovala dráma Biela stuha (Das Weiße Band) rakúskeho režiséra Michaela Hanekeho (na obrázku). Čiernobiela snímka o objavovaní koreňov nacistického teroru si zo sobotňajšieho slávnostného ceremoniálu odovzdávania ocenení odniesla tri trofeje vrátane ceny pre Najlepší európsky film.haneke_europeanfilmawards2009_0020

Dvetisícčlenná Európska filmová akadémia udelila Hanekemu aj ceny za réžiu a scenár. Das Weiße Band pritom už má na svojom konte Zlatú palmu z tohtoročného filmového festivalu v Cannes.

Za najlepšiu herečku na 22. udeľovaní cien v nemeckom Bochume vyhlásili Angličanku Kate Winslet. Stvárnenie nemeckej ženy s tajnou nacistickou minulosťou v dráme Predčítač (2008) jej vynieslo aj Oscara, Zlatého glóbusu a ceny BAFTA.

Cenu pre najlepšieho herca získal Tahar Rahim za stvárnenie 19-ročného negramotného chlapca bez domova, ktorý sa vo väzení dostane do korzického gangu, v kriminálnej dráme Prorok (2009) francúzskeho režiséra Jacquesa Audiarda. Divácku cenu People's Choice, o ktorej rozhodli návštevníci a návštevníčky kín z celej Európy, získal osemoscarový Milionár z chatrče (2008).

Európske filmová akadémia vznikla v roku 1989 s cieľom podporovať európske filmy. Jej zakladajúcim prezidentom bol švédsky režisér Ingmar Bergman. Súčasným prezidentom je nemecký režisér Wim Wenders.

huppert_europeanfilmawards2009_0006Európsky film 2009: Das Weiße Band (Nemecko, Rakúsko, Francúzsko, Taliansko) – scenár a réžia Michael Haneke

Európsky režisér 2009: Michael Haneke (Das Weiße Band)

Európsky herec 2009: Tahar Rahim (Prorok)

Európska herečka 2009: Kate Winslet (Predčítač)

Európsky scenárista 2009: Michael Haneke (Das Weiße Band)

Cena Carla Di Palmu pre európskeho kameramana 2009: Anthony Dod Mantle (Antikrist a Milionár z chatrče)

Prix d'Excellence Európskej filmovej akadémie 2009: Brigitte Taillandier, Francis Wargnier, Jean-Paul Hurier a Marc Doisne za zvuk filmu Prorokwajda_europeanfilmawards2009_0007

Európsky skladateľ 2009: Alberto Iglesias (Rozorvané objatia)

Európsky objav 2009: Katalin Varga (Rumunsko, Veľká Británia, Maďarsko) - scenár a réžia Peter Strickland

Animovaný film 2009: Mia et le Migou (Francúzsko, Taliansko)

Krátky film 2009: Poste restante (Marcel Lozinski)

Cena Európskej filmovej akadémie za celoživotné dielo: Ken Loach

Európsky výkon vo svetovom kine: Isabelle Huppert

Dokument 2009 - Prix ARTE: The Sound of Insects: Record of a Mummy (Švajčiarsko) - Peter Liechti

Európska cena za koprodukciu - Prix EURIMAGES: Diana Elbaum a Jani Thiltges

Európska cena kritikov 2009 - Prix FIPRESCI: Andrzej Wajda (Tatarak)

Cena People’s Choice pre Najlepší európsky film: Milionár z chatrče (Veľká Británia) - réžia Danny Boyle, scenár Simon Beaufoy

Foto: European Film Academy

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.