Dni slovenského filmu v Srbsku

V štyroch srbských mestách Belehrad, Nový Sad, Niš a Báčsky Petrovec sa v termíne od 13. do 23. decembra 2010 budú konať Dni slovenského filmu. Do programového výberu je zaradených sedem hraných i dokumentárnych filmov. Prezentáciu slovenskej kinematografie v Srbsku otvorí film Juraja Jakubiska Bathory.

Dni slovenského filmu štartujú v Belehrade (13. – 16. decembra) a výber zo slovenskej filmovej tvorby sa postupne predstaví divákom v Novom Sade (17. – 19. decembra), Niši (21. – 23. decembra) a v Báčskom Petrovci, kde bude 14. decembra premietnutý film Nedodržaný sľub Jiřího Chlumského za účasti hlavného predstaviteľa Samuela Spišáka. Do prehliadky slovenského filmu v Srbsku sú ďalej zaradené filmy Tango s komármi Miloslava Luthera, Iné svety Marka Škopa, Slepé lásky Juraja Lehotského a dva staršie filmy z Národného filmového archívu Slovenského filmového ústavu – Ja milujem, ty miluješ Dušana Hanáka, v ktorom jednu z hlavných mužských úloh stvárnil srbský herec Milan Jelić, a pre detského diváka je určený film Juraja Jakubiska Perinbaba. Prehliadku slávnostne otvorí predpremiéra zatiaľ posledného filmu režiséra Jakubiska Bathory, ktorý bol zakúpený do srbskej distribúcie.

Organizátormi Dní slovenského filmu v Srbsku sú Srbské filmové centrum, Ministerstvo kultúry Srbskej republiky, kultúrne centrá v Belehrade, Novom Sade a Niši, Slovenský filmový ústav a Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky v spolupráci so Zastupiteľským úradom Slovenskej republiky v Belehrade. Prehliadka je recipročným podujatím k Dňom srbského filmu, ktoré sa konali v septembri 2009 v Bratislave, na základe bilaterálneho programu spolupráce medzi Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky a Srbskej republiky.


Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.