Back to Black

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne
 

Back to black 1Chcem, aby ľudia počuli môj hlas a zabudli na svoje problémy na päť minút. Chcem, aby si ma pamätali pre to, že som bola sama sebou.“ Ako pre človeka nepoznamenaného hudbou, či životným príbehom Amy Winehouse (samozrejme, ak nerátam rádiové stanice, či iba z počutia známu Back to Black) je práve tento film mojou prvou skúsenosťou, či akousi vstupnou bránou do sveta jej hudby. A nielen hudby. Amy Winehouse je sama svetom, v ktorom je náročné fungovať a byť v symbióze so svetom vonkajším. Je to svet šialený, plný emócií, lásky a odvahy. Back to Black je prostriedkom k pochopeniu Amy samotnej. K tomu ako vidí seba a svet okolo. Tomu dopomáha aj to, že film je pomerne komorný, nakrútený subjektívne a osobne. Amy sa nachádza na plátne takmer celé trvanie filmu a iba pár scén je bez nej. Aj texty jej piesní, ktoré sprevádzajú film, sú istým pohľadom na situáciu, v ktorej sa nachádza. Tak sa poľahky vieme vcítiť do prežívania speváčky a vnímať udalosti, do ktorých vchádza spolu s ňou.

Amy je neobyčajné dievča pochádzajúce z obyčajnej rodiny, ktorá ju vo všetkom podporovala. Back to black 2Má veľké sny a túžby. No nie vždy ide všetko podľa jej plánov a predstáv. Sledujeme jej príbeh od začiatkov v malom bare v Londýne až po odovzdávanie cien Grammy. V dramatickom filme zisťujeme, prečo tak obľubovala jazz a 60. roky, po kom zdedila svoju nespútanú povahu, čo bolo jej životným cieľom a ako ho nemohla dosiahnuť (a nebola to hudobná sláva), či kto mal na ňu a na jej tvorbu najväčší vplyv.

Milým prekvapením bolo to, že hlavná predstaviteľka Amy (nie veľmi známa, no o to viac to poteší) Marisa Abela (Sektor, Falošný agent) zaspievala väčšinu pesničiek sama. Obdivuhodná je jej schopnosť napodobniť presvedčivo Winehousovej unikátny hlas. Herecké stvárnenie Amy, ktoré bolo ťahúňom filmu, bolo naozaj príjemné, prirodzené a uveriteľné. Tak ako aj herecké stvárnenia dôležitých postáv počnúc jej otcom Mitchom (Eddie Marsan), babičkou Cynthiou (Leslie Manville) a priateľom Blakeom (Jack O΄Connell). No s využitím vedľajších charakterov na plátne je to už slabšie. Back to black 3Objavia sa iba v kľúčovým momentoch filmu, keď to dej potrebuje a celkovo chýba hlbšie budovanie vzťahov medzi postavami. A to sa vo filme primárne pohybujú v podstate iba Amy, jej otec a priateľ Blake. Zaujímavou postavou je napríklad Amyna babička, ktorá ako jedna z mála ľudí v jej živote je jej úprimnou podporovateľkou a Amy jej môže veriť. Nachádza sa asi iba v troch - štyroch scénach a prehĺbenie ich vzťahu by bolo istotne obohatením zápletky.

A vlastne každá vyrieknutá veta, nakrútená scéna, či hrajúca pieseň v pozadí sú iba jednotlivými časťami puzzle, z ktorých sa snaží režisérka Sam Taylor-Johnson poskladať film. No veľmi sa jej to nedarí. Scény ako tak na seba kauzálne nadväzujú, ale nevytvárajú jeden plynulý obraz. Nie vždy je všetko dovysvetlené. Vzťahy s rodinou, nahrávacím štúdiom alebo aj zrod Amy Winehouse do najúspešnejšej speváčky svojej generácie je ponechaný vo veľkom na divácku interpretáciu. Rýchlo a skratkovito sa prechádza od jedného kľúčového momentu speváčkinho života k druhému. Chýba vybudovanie základov v jednej scéne, ktoré by v scéne nasledujúcej pomohli lepšie dotvoriť atmosféru a emocionálnu odozvu. Back to black 5Toto prinášajú iba herecké výkony postáv. Je tu veľa všetkého, málo dôležitého. Málo je tu aj hudby, čo je v hudobnom filme škoda.

Témy, ktoré film predostiera ako vysporiadavanie sa geniálneho umelca s návalom slávy, závislosťami či s rodinou, sú podľa mňa dostatočným nositeľom deja a taktiež lákadlom aj pre divákov neobľubujúcich jej hudbu, či životopisné filmy. Snímka má inak dve hodiny, no na svoju minutáž nie je veľmi výživná na obsah. Neponúka pritom ani vyložene zapamätateľné scény, ani skvelú audiovizuálnu stránku, na ktorú budete po filme ešte dlho spomínať. Naopak. Filmu skrátka chýba osobitý štýl, ako je to v prípade veľkolepého Bohemian Raphsody, či excentrického Elvisa, preto môže splývať s inými priemernými biografiami o výnimočných osobnostiach. No ak máte radi dobrú hudbu, o ktorú sa postaralo aj výborné skladateľské duo Nick Cave a Warren Ellis (Lawless, Wind river), Amy ešte nepoznáte a chcete vidieť príbeh už legendárnej umelkyne - nech sa páči. No pre tých ostatných už Back to Black asi neponúkne nič, čo by o nej predtým nevedeli.

Back to black 4Back to Black (Veľká Británia / USA, 2024)
Dĺžka: 122 min
Réžia: Sam Taylor-Johnson
Scenár: Matt Greenhalgh
Kamera: Polly Morgan
Hudba: Nick Cave, Warren Ellis
Casting: Nina Gold
Strih: Martin Walsh
Zvuk: Glenn Freemantle
Scénografia: Sarah Greenwood, Katie Spencer, Gabrielle Rosenberg
Kostýmy: P.C. Williams
Produkcia: Debra Hayward, Alison Owen
Hrajú: Marisa Abela, Jack O'Connell, Lesley Manville, Eddie Marsan, Juliet Cowan, Bronson Webb, Ansu Kabia, Harley Bird, Colin Mace, Tim Treloar, Matilda Thorpe, Amrou Al-Kadhi, Pete Lee-Wilson
Distribúcia: CinemArt SK
Premiéra v SR: 16. mája 2024
Foto: CinemArt SK

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.