Letné svetlo a potom príde noc (Sumarljós og svo kemur nóttin /Summerlight... and Then Comes the Night)

Hodnotenie používateľov: 4 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívne
 

Let resizeIslandský spisovateľ Jón Kalman Stefánsson je v kruhu slovenských i českých milovníkov islandskej literatúry známy, do oboch jazykov sú preložené jeho najúspešnejšie romány. Zoznam vedie práve sfilmované Letné svetlo a potom príde noc režiséra Elfara Aðalsteinsona, sugestívny obraz života islandských mestečiek a statkov, obklopených prírodou s vlastnou a neopakovateľnou estetikou, založenou na dramatických kontrastoch ľadovcov a vulkánov.

Vo svojich popisoch priestoru, kde sa odohrávajú ľudské osudy jeho hrdinov a hrdiniek, sa pohybuje viac v inej polohe islandského charakteropisu, v rozpätí Let2 resizestriedania zimy a jari, svetla a tmy. V každom prípade však hrá v jeho rozprávaní príroda dôležitú úlohu iniciátora nálad, jedinečnej atmosféry, kde drsné existenčné podmienky nehostinného prostredia generujú typ kultúry, založenej na stručnosti, priamosti a úprimnosti. V mnohom vychádza z asketických rámcov protestantizmu, kde sa cení pracovný étos a viac sa premýšľa, ako rozpráva. Stefánsson sa v istom zmysle nad týmto priestorom vznáša, sleduje ho z výšky i celkom zblízka, prechádza od jednotlivých postáv s ľahkosťou, venuje sa ich životom s porozumením pre slabosti, závislosti a všelijaké iné potreby.

Let3 resizeV úvode sa riaditeľ prosperujúcej firmy na úpletový textil rozhodne všetko nechať, oddať sa štúdiu latinčiny a hľadaniu všehomíra. Vnútorné karamboly hrdinov sú neviditeľné, viditeľné sú len ich tragické dôsledky. Policajt Hannes Jóhansson chce, aby sa jeho syn stal tiež policajtom, aj keď nato nevyzerá. Zanechá mestskej správe list v tomto znení a obesí sa. Kjartan (Ólafur Darri Ólafsson, u nás známy najmä z islandského detektívneho seriálu V pasci) so svojou ženou Ásdis a dcérami gazduje na vlastnom statku. Jeho libido ho však zrádza dosť často a susedka Kristin si na jeho „konzumácii“ dá Let5 resizezáležať. Jej každodenná bežecká trať mieri presne na miesto, kde Kjartan opravuje plot. Je dlhý a tak sa búrlivý sex v otvorenom priestore opakuje, až na to príde jeho manželka a konflikt je na svete.

„Všetko, čo robíme je boj s temnotou“, hovorí komentujúci hlas za obrazom a odvedie divákov k Benediktovi. Ranu na hlave mu ošetruje sestrička, do ktorej sa zaľúbi a odíde do Londýna. Posiela jej pohľadnice a po návrate je ruka v rukáve. „Všetci sme len notami vo večnej symfónii vesmíru,“ ubezpečuje nás z autorove alter ego z nadhľadu. Ona umiera pri autonehode, vykrváca neďaleko jeho domu tesne pred tým, než sa k nemu nasťahovala. Benedikt rozbíja kladivom skalu, trčiacu zo zeme, Let6 resizepríčinu smrti milovanej bytosti. Ktosi z obyvateľov mestečka ho dovedie k spoločnému stolu. V novej reštaurácii si ho otvorila miestna talentovaná kuchárka.

Fragmenty príbehov pripomínajú hudobnú skladbu. Ich rozmanitá orchestrácia sa skladá do jedného ľudského príbehu s mnohými postavami. Ich prototypy sú zrejme zastúpené v mnohých Stefánssonových románoch. Motív večne nadržaného muža sa z Kjartana prenáša i na Ásiho v jeho najnovšom románe Tvoja neprítomnosť je tma z roku 2020 (slovensky 2022). Milostný motív v ňom Let7 resizezastupuje príbeh Aldís a Haraladura s modrými očami. Aj keď je zasnúbená, nemôže naň prestať myslieť, pretne všetky putá a sľuby a príde za ním z mesta na islandský statok.

Stefanssonove postavy majú svoje špecifiká, zvláštne sa vykláňajú zo zaužívaných vzorcov správania a venujú sa slobodne svojim malým, originálnym úchylkám. Je zrejmé, že národná psyché sa formovala v izolácii a samote, kde je dosť ťažko vlastné pocity a myšlienky akosi objektivizovať a zaradiť, lebo im Let8 resizechýbala širšia verejná konfrontácia. Z tejto situácie vyplýva ich slobodná imaginácia, schopnosť spájať, kombinovať a explikovať javy, veci i ľudí podľa inej logiky, než na akú sme bežne zvyknutí. Zároveň to, čo prichádza z Európy, alebo odinakiaľ nadobúda odlišné významy a skladá sa do trochu iných hierarchických rebríčkov. To všetko je na islandskej literatúre i filme vždy zaujímavé a inšpirujúce.

Let10 resizeLetné svetlo a potom príde noc (Sumarljós og svo kemur nóttin /Summerlight... and Then Comes the Night), Island, 2022
Dĺžka: 111 minút
Réžia: Elfar Aðalsteins
Predloha: Jón Kalman Stefánsson (kniha)
Scenár: Elfar Aðalsteins
Kamera: David Williamson
Strih: Stefanía Thors, Tanya Fallenius
Scénografia: Heimir Sverrisson
Masky: Áslaug Dröfn Sigurðardóttir, Gunnhildur Ólafsdóttir
Kostýmy: Helga I. Stefánsdóttir
Produkcia: Heather Millard, Elfar Aðalsteins, Lilja Ósk Snorradóttir, Ólafur Darri Ólafsson
Hrajú: Sveinn Ólafur Gunnarsson, Heida Reed, Atli Óskar Fjalarsson, Sara Dögg Ásgeirsdóttir, Ólafur Darri Ólafsson, Svandís Dóra Einarsdóttir, Víkingur Kristjánsson, Jóhann Sigurðarson, Sigurður Ingvarsson, Þorsteinn Bachmann, Vigdís Grímsdóttir, Kristbjörg Kjeld, Hinrik Ólafsson, María Dögg Nelson
Distribúcia: Film Europe
Premiéra v SR: 17. augusta 2023
Foto: Film Europe

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.