Krvavé pomaranče (Oranges sanguines)

Hodnotenie používateľov: 4 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívne
 

Poma resizeRovnako ako predošlé dielo Apnée, aj druhý film francúzskeho režiséra Jeana-Christophea Meurissea Krvavé pomaranče, ktorý prichádza do kín, je o jeho domovine, presnejšie o sociálnych štruktúrach Francúzska. V Krvavých pomarančoch Meurisse rozpráva o rôznych osudoch, a teda aj o rôznych spoločenských triedach, pohlaviach a veku, o tom, ako si jednotlivé charaktery nachádzajú cestu v krajine, ktorá je čoraz chaotickejšia a nespravodlivejšia.

Laurence a Olivier (Lorella Cravotta a Olivier Saladin) sú navonok šťastný pár, ktorý svoju starobu a dôchodok využíva na to, aby sa opäť zabavil. Obidvaja Poma2 resizemajú obzvlášť radi tanec a rock'n'roll, čo chcú dokázať vo svojej malej komunite na predmestí Paríža, keď sa zúčastnia turnaja, v ktorom môže výherca získať nové SUV. Syn Alexandre (Alexandre Steiger) sa zaoberá predovšetkým svojou kariérou právnika a je v rozpakoch z mladistvého, až detinského správania svojich rodičov, zároveň nevie nič o ich obrovských dlhoch. Keďže nechcú svojho syna a zvyšok rodiny zaťažovať svojimi problémami, plánujú predať hlavnú cenu turnaja, aby boli schopní zaplatiť banke aspoň čiastočnú sumu. Alexandre uniká skutočným problémom svojich rodičov, keďže sa snaží presadiť aj v politike, najmä na ministerstve financií, ktoré je momentálne v kríze. Sociálne nepokoje v krajine spôsobujú, že ministerstvo pod vedením Stéphana Lemarchanda (Christophe Paou) je veľmi rozrušené, hľadá riešenia, kde môže, aj za cenu obmedzenia bežných občanov. Minister Poma3 resizemá plnú hlavu vlastných problémov, keďže jeho tajný účet v zámorí vypátral novinár. Inde v Paríži vojde 16-ročná Louise (Lilith Grasmug) do ordinácie svojej gynekologičky, pretože má naliehavé otázky o sexe. Večer má však pre mladú ženu pripravené ďalšie prekvapenie, keď sa jej cesta onedlho skríži so šialeným vrahom.

Ako a prečo sa spájajú nitky osudu jednotlivých postáv, zostáva divákom otvorené. Dej striedavo sleduje jednotlivé postavy cez každodenné situácie, ktoré dávajú zrozumiteľne nahliadnuť do ich života. Čo ich poháňa, čoho sa boja. Príklad Alexandra a jeho rodičov ilustruje, že aj v rámci rodín môžu existovať vážne rozdiely a jednotliví členovia majú pred sebou tajnosti. Jean-Christophe Meurisse nikdy nevynechá príležitosť sypať soľ do rany, ktorá bolí. Nerobí to len tak, ale prostredníctvom filmu kriticky Poma6 resizekomentuje sociálne štruktúry krajiny. Meurisse opakovane zdôrazňuje silu jazyka a skupinového myslenia pri manipulácii s obyvateľstvom. V polovici filmu rozprávanie naberie tonálny obrat, ktorý sa len tak nevidí. Z prevažne konverzačnej, miestami až nezáživnej satirickej komédie prechádza do oblasti šokujúceho o a cynického násilia. Citátom Antonia Gramsciho sa spúšťa prevrat, ktorý vedie k zúčtovaniu so zlyhaním vládnucej politiky. Meurisse otriasa svojim publikom, s bolestivou a nehanebnou brutalitou akú by ste mohli očakávať od Alexandra Aju alebo Eliho Rotha, no nie v Krvavých pomarančoch. Uprostred tohto cynizmu a chladu však väčšina hereckých výkonov naráža na určitú ľudskosť. Minister financií Stéphan Lemarchand je možno presne ten druh pokryteckého politika, ktorého všetci radi nenávidíme, no odkrýva v sebe náznaky viny a čistého strachu. Laurence a Olivier majú funkčnú chémiu naznačujúcu celoživotný pár, ktorého vzájomná láska ich miestami zaslepuje pred Poma5 resizerealitou ich ťažkostí.

Hnutie žltých viest svojimi požiadavkami na vyššiu minimálnu mzdu a zvýšenie dôchodkov dalo jasne najavo, aká sociálna nerovnosť v krajine panuje a aká je v skutočnosti vzdialenosť medzi politikmi a ľuďmi. Krvavé pomaranče sú do istej miery výnimočný film, ktorý si bude len ťažko hľadať vhodné publikum. Režisér Jean-Christophe Meurisse si na mušku vzal neoliberalizmus a politické pokrytectvo vo Francúzsku Macronovej éry, no v Krvavých pomarančoch sa rôzne vlákna, bohužiaľ, nespájajú do úplne pôsobivého celku či intenzívneho vyjadrenia o stave človeka, alebo o modernom Francúzsku.

Poma9 resizeKrvavé pomaranče (Oranges sanguines), Francúzsko, 2021
Dĺžka: 102 minút
Réžia: Jean-Christophe Meurisse
Scenár: Jean-Christophe Meurisse, Yohann Gloaguen
Kamera: Javier Ruiz Gomez
Strih: Flora Volpelière
Produkcia: Alice Girard
Hrajú: Denis Podalydès, Christophe Paou, Blanche Gardin, Guilaine Londez, Vincent Dedienne, Pascal Tagnati, Patrice Laffont, Anthony Paliotti, Lorella Cravotta, Alexandre Steiger, Céline Fuhrer, Olivier Saladin, Lilith Grasmug, Charlotte Laemmel, Pascal Sangla, Uma Couji
Distribúcia: Film Europe
Premiéra v SR: 16. marca 2023
Foto: Film Europe

 

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.