Penzisti: ozbrojení a nebezpeční

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

redAgent, zúfalo sa brániaci pred útokmi zo strany svojich vlastných zamestnávateľov, už od čias Troch dní Kondora patrí k najčastejším zápletkám agentských thrillerov. Takže je veľmi ťažké prísť s niečím novým a zaujímavým. Krátko po The Expendables Sylvestra Stalloneho a Machete Roberta Rodrigueza je tu tretí akčný thriller s nádychom humoru a s hviezdnymi veteránmi v hlavných úlohách – Red: Vo výslužbe a extrémne nebezpeční. A opäť nechýba veľa, aby z toho bola špičková zábava.

 

Tentoraz za námet poslúžila trojdielna séria kreslených príbehov textára Warrena Ellisa a výtvarníka Cullyho Hamnera o tom, že ani penzionovaní tajní agenti ešte nepatria do starého železa. Im sa podarilo vymyslieť a priniesť čosi svieže, vtipné, svojské, nové. Potom však námet nadrobno pomlel mlynček Hollywood. Réžie sa ujal nemecký filmár Robert Schwentke, absolvent amerických filmových škôl, ktorého poznáme ako tvorcu štandardných hollywoodskych snímok Žena cestovateľa v čase a Tajomný let.

red_DF-01334Päťdesiatpäťročný Bruce Willis, ktorý sa v The Expendables mihol ako americký tajný agent, hrá – amerického tajného agenta. Lenže na dôchodku. Osamelo starnúci Frank Moses si dlhé chvíle kráti koketovaním po telefóne s mladou úradníčkou Sarah (Mary-Louise Parker) a náhly útok skvele vyzbrojeného komanda ho vlastne vytrhne z nudy. Podobne Frank potom vytrhne z letargie či pomalého podliehania šialenstvu ďalších svojich niekdajších spolupracovníkov – naoko flegmatického a mierne senilného Joea (Morgan Freeman), paranoidného Marvina (John Malkovich) a ešte stále pôvabnú, ešte stále nebezpečnú Victoriu (Helen Mirren). Ba i bývalého protivníka, ruského agenta Ivana Simanova (Brian Cox).

Táto bizarná šestka stojí proti tajomnému súperovi, ktorý jedného po druhom likviduje svedkov starého vojenského dobrodružstva USA v Latinskej Amerike a do boja nasadí i mladého ambiciózneho agenta CIA Williama Coopera (Karl Urban). Významná – napodiv záporná – rola sa ušla tradičnému predstaviteľovi kladných hrdinov Richardovi Dreyfussovi a maličkú úlohu si s chuťou zahral aj veterán Ernest Borgnine. Menovaní majú dovedna na konte štyri herecké Oscary a osem Zlatých glóbusov.

red_05Máme tu teda také parádne obsadenie, až musíme ľutovať, že sa nezišlo pri realizácii lepšej predlohy. Pretože komiks je do filmu pretavený tradične: len prvoplánovo, rutinne, bez originality a akejkoľvek štylizácie. Komiksové korene príbehu prezrádzajú len kreslené pohľadnice, slúžiace namiesto medzititulkov. Schwentke podľa originálnej predlohy nakrútil tuctový akčný film. Všetko úsilie tvorcov ani čo by sa sústredilo na to, aby podľa šťavnatej pikantnej predlohy vznikol diétny pokrm všeobecne prijateľnej neutrálnej chuti, ktorý nikomu nespôsobí tráviace problémy.

Označenie „akčná komédia“ je len reklamná nálepka. Ak by totiž RED bola komédia, tak filmy s Jamesom Bondom by sme museli nazývať groteskami a televízny seriál Kosti by podistým bol sitcom. V RED nie je o nič viac humoru – a nie je ani o nič originálnejší – ako v ktorejkoľvek inej hollywoodskej akčnej zábave. Viac to zaváňa pokusom tvorcov ospravedlniť zaradením do komediálneho žánra nízku úroveň scenára. Nepresvedčivosť zápletky a neobratná fabulácia sa často bijú s typickým hollywoodskym „akože realistickým“ rozprávaním. Komiksový obsah zápasí s realistickou formou. Inými slovami: opäť raz nemôžeme uveriť tomu čo vidíme, kým pri pozeraní úplne neodstavíme rozum.

red_DF-07380Napriek tomu predsa len je radosť pozerať sa na zostarnuté známe tváre, vychutnávať si spolu s hercami ich pasiu z hry a nechať sa unášať dejom bez nástrah v podobe prekvapení, náhlych zvratov či akýchkoľvek vyšších nárokov, kladených na diváka.

Pretože je síce zvádzajúce predstavovať si oveľa lepší film podľa tohto námetu a s týmto obsadením, ale zároveň, vzhľadom na neúprosné zákonitosti filmového biznisu, je to len číra fantázia. RED naproti tomu reprezentuje súčasnú hollywoodsku realitu. Koniec-koncov, nie je až taká zlá.

 

RED: Vo výslužbe a extrémne nebezpeční (USA 2010)

Red

111 minút

Námet: Warren Ellis, Cully Hamner. Scenár: Jon Hoeber, Erich Hoeber. Réžia: Robert Schwentke. Kamera: Florian Ballhaus. Strih: Thom Noble. Hudba: Christophe Beck. Účinkujú: Bruce Willis, Morgan Freeman, Mary-Louise Parker, Helen Mirren, John Malkovich, Karl Urban, Richard Dreyfuss, Ernest Borgnine a ďalší.

Premiéra 25. novembra

 

Foto: Palace Pictures

 

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.