Film Photophobia získal ocenenie na festivale v Benátkach

PHOTOPHOBIA resizeFilm Photophobia režisérov Ivana Ostrochovského a Pavla Pekarčíka, ktorý sleduje príbeh dvoch ukrajinských detí, ukrývajúcich sa s rodinami pred bombardovaním v metre zdevastovaného mesta Charkov získal na Medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach cenu Europa Cinemas Label. Festival uviedol film v sekcii Giornate degli Autori, v podprograme Special Events a v svetovej premiére ho odpremietal 1. septembra. Cenu počas dnešného slávnostného večera prevezme producentka filmu Katarína Tomková.

Cenu Europa Cinemas Label každoročne udeľuje sieť kín európskeho filmu Europa Cinemas. Ocenenie je súčasťou kampane Europa Cinemas, ktorej cieľom je propagácia, distribúcia a odprezentovanie európskeho filmu čo najširšiemu publiku. Víťazný film odpremieta vo svojich členských sálach po celej Európe. Cena Europa Cinemas Label je udeľovaná od roku 2003 na piatich európskych festivaloch, v Berlíne, Cannes, Karlových Varoch, Locarne a v Benátkach. Každý rok o jej víťazovi rozhoduje štvorčlenná porota zložená z prevádzkovateľov kín siete Europa Cinemas. V tomto roku o udelení ocenenia rozhodli zástupcovia kín z Francúzska, Talianska, Bulharska a Slovenska. O cenu sa uchádzalo 12 súťažných filmov.

Stanovisko poroty: „Photophobia je veľmi originálny, krásny, observačný film, ktorý sa odohráva v podzemnej stanici charkovského metra uprostred vojny na Ukrajine. Nejde o žiadne vojnové klišé. Vidíme spôsob, akým sa ľudské bytosti, najmä deti učia žiť nový spôsob života. Je tu nádej a radosť z maličkostí, ako občasný luxus pocítiť na tvári lúče slnka. Film je mimoriadne dobre spracovaný, vyniká kamerou. Dôrazne odporúčame, aby si medzinárodní predajcovia tento film pozreli a veľmi rýchlo sa pustili do práce. Sme presvedčení, že na film čaká široké publikum. Našou jednohlasnou voľbou pre ocenenie Europa Cinemas Label, tu v Benátkach je Photophobia,“ Priscilla Gessati, Gerardo de Vivo, Mira Staleva a Lukáš Berberich. Film v Benátkach okrem režisérov a hlavného tvorivého tímu, počas svetovej premiéry osobne uviedli aj hlavní detskí predstavitelia Nikita Tiščenko a Viktorija Mac.

Ivan Ostrochovský a Pavol Pekarčík prišli na Ukrajinu s humanitárnou pomocou na jar 2022 a s prestávkami tu nakrúcaním strávili štyri mesiace. Od začiatku si uvedomovali, že pozornosť sveta sa bude zameriavať predovšetkým na dianie na bojiskách. Preto sa snažili hľadať obrazy života bežných ľudí, aby ich uchovali podľa svojich najlepších schopností ako chvíle skutočnej ľudskosti v čase zničujúcej hrôzy. V Charkove objavili deti skrývajúce sa tri mesiace v metre. Film sleduje príbeh dvanásťročného Nikiho a jeho rodiny, ktorí v jedno chladné februárové ráno prichádzajú na stanicu metra, aby sa ukryli pred bombardovaním, ktoré postupne ničí ich sídlisko – obydlie pre pol milióna ľudí. Pre rodinu sa stalo denné svetlo synonymom smrteľného nebezpečenstva. Tvorcovia sa rozhodli kontrastovať život bez času a cieľa, ktorý boli nútení žiť Niki a jeho rodina, s mrazivými scénami odohrávajúcimi sa na povrchu zeme, pomocou záberov nakrútených na Super 8mm film. Nasnímali obrazy vojnou zničenej krajiny, ktoré sa môžu zdať ako vzdialené predstavy traumatizovaného dieťaťa, takmer ako sen z dávno minulých čias, ale spoločne s divákmi si bolestne uvedomíme, že sú, bohužiaľ, realitou dnešnej Ukrajiny. Do distribúcii kín príde film pod slovenským názvom Svetloplachosť prostredníctvom spoločnosti Filmotopia už 26. októbra 2023. Pred tým ho v slovenskej festivalovej premiére uvedie MFF Cinematik v Piešťanoch.

 

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.