Slnko v sieti si prevezmú Emília Vášáryová a Jelena Paštéková

Slnkovsietilogo resizeNárodnú filmovú cenu Slnko v sieti za výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre si tento rok prevezmú herečka Emília Vášáryová a filmová a literárna vedkyňa Jelena Paštéková. Počas slávnostného večera, ktorý v priamom prenose v sobotu 9. apríla 2022 o 20.30 hod. odvysiela RTVS na Jednotke, budú vyhlásení aj víťazi jedenástich kategórií a výherca diváckej ankety.

Pre prvú dámu slovenského filmu je jej povolanie všetkým. „Som vtiahnutá do toho procesu celkom zaujímavého života, ktorý som prežila. Stretla som veľmi veľa zaujímavých ľudí, veľmi som chcela cestovať a vďaka herectvu som bola kade tade po svete. Dnes je môj pohľad na herectvo celkom iný. Som vďačná za to, že som tu takto fungovala a za to množstvo zaujímavých postáv, ktoré sa mi podarili,“ povedala Emília Vášáryová.

MilkaVasaryova resizeČlenka činohry Slovenského národného divadla a bývalá prezidentka Slovenskej filmovej a televíznej akadémie hrala v mnohých televíznych inscenáciách, seriáloch a filmoch. Za svoju tvorbu a spoločenské postoje získala viacero významných ocenení (napríklad Cena Janka Borodáča, Zlatý krokodíl, Telemúza, Krištáľové krídlo, Dosky, Hercova misia, Český lev, Cena Tatra banky za umenie, Štátne vyznamenanie Medaila za zásluhy, Cena Igric, Slovenská národná filmová cena Slnko v sieti...), a je aj držiteľkou štátneho vyznamenania Rad Ľudovíta Štúra I. triedy. V rokoch 1990 – 2020 pôsobila ako pedagogička na Katedre herectva Divadelnej fakulty VŠMU. V roku 1999 bola vymenovaná za profesorku v odbore divadelné umenie a veda – herectvo.

Keď sa Jelena Paštéková dozvedela, že dostane cenu Slnko v sieti za výnimočný prínos slovenskej JelenaPastekova resizeaudiovizuálnej kultúre, zostala prekvapená. „V druhej fáze som si kládla prozaickú otázku, ako si to ocenenie prevezmem. Cítim sa ako človek, ktorý vyšiel zo sliepňavých svetiel archívu a zrazu má ísť pod svetlá reflektorov… A v tretej fáze prišlo uvedomenie, že som v niečom prvá. Som zrejme prvá filmová vedkyňa na Slovensku, ktorá získala pozornosť a ocenenie akademikov.”

Laureátka Ceny Petra Mihálika za rok 2021 pôsobila v rokoch 1974 – 2020 v Ústave slovenskej literatúry SAV, od roku 1991 prednáša na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave. Venuje sa teórii filmu, literatúry a komparatistike, dejinám slovenskej kinematografie a literatúry 20. storočia. Je vedeckou redaktorkou a autorkou projektu Súčasné filmové teórie 1 a 2 (2019, 2021), spoluautorkou Dejín slovenskej kinematografie (1997) a Dejín slovenskej kinematografie 1896 – 1969 (2017), ďalej autorkou kolektívneho interdisciplinárneho projektu Poetika a politika (2004), odbornou garantkou projektu SFÚ Abecedár slovenského filmu a autorkou mnohých ďalších monografií a štúdií. Od roku 2015 moderuje panelové diskusie o slovenskej audiovizuálnej tvorbe predchádzajúceho roka v rámci Týždňa slovenského filmu a pripravuje ich koncepciu. Je členkou Rady audiovizuálneho fondu. „Cena je vždy aj nejakou bilanciou. Je to o rezonančnej ploche minulosti,” uzavrela.

Tohtoročné slávnostné vyhlásenie národných filmových cien Slnko v sieti pripomenie najlepšie slovenské filmy za posledné dva roky a taktiež oslávi 100 rokov slovenského filmu. Ocenenia laureátom odovzdajú významné osobnosti slovenskej kinematografie a kultúry – Kristína Kanátová, Ján Jackuliak, Jevgenij Libezňuk, Zuzana Porubjaková, Kamila Magálová, Michal Kubovčík, Miro Noga, Sväťo Malachovský, Ady Hajdu, Csongor Kassai, Natália Germáni, Noël Czuczor, Lukáš Latinák, Stanislav Štepka, Marián Miezga, Robert Roth, Dávid Hartl, Juraj Loj, Jozef Vajda, Judit Bárdos či Karol Čálik.

Organizátorom národných filmových ocenení Slnko v sieti je Slovenská filmová a televízna akadémia, spoluorganizátormi Rozhlas a televízia Slovenska, Slovenský filmový ústav a generálnym partnerom PSS Prvá stavebná sporiteľňa - partner slovenského filmu.

Foto: Katarína Harsanyová

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.