Projekt 100 - 2010

Deviateho septembra 2010 začne v 35 slovenských mestách – 44 filmových kluboch a kinách – putovať prehliadka toho najzaujímavejšieho zo svetovej kinematografie. Dôležité snímky historickej filmovej klasiky, archívne tituly zo 60-tych, 70-tych, či 90-tych rokov, ale i súčasné filmy dôležitých európskych režisérov oceňované na najprestížnejších medzinárodných festivaloch. Desať celovečerných titulov a dva krátke slovenské filmy predstaví najväčšia putovná prehliadka PROJEKT 100-2010, ktorá je etablovanou súčasťou nekomerčnej filmovej kultúry a vzdelávania na Slovensku už od roku 1994.

Projekt 100 sa tento rok koná v 35 mestách a 44 kinosálach: Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bratislava, Bytča, Dolný Kubín, Dunbajská streda, Handlová, Humenné, Košice, Kremnica, Kysucké Nové Mesto, Levice, Levoča, Lučenec, Malacky, Martin, Modra, Nitra, Nové Zámky, Pezinok, Piešťany, Poprad, Považská Bystrica, Prešov, Prievidza, Rimavská Sobota, Ružomberok, Senica, Sereď, Skalica, Spišská Nová Ves, Šaľa, Trenčín, Trnava, Veľký Krtíš, Žarnovica, Žilina.

V Bratislave sa bude premietať v kinách: FK Dom kultúry Lúky, FK Mladosť, FK Nostalgia, FK Za zrkadlom.

Tohtoročný Projekt 100 slávnostne otvorí najnovší film českého animátora, výtvarníka, scenáristu a režiséra Jana Švankmajera Prežiť svoj život. Zaujímavosťou je, že túto česko-slovenskú koprodukčnú snímku, podľa slov režiséra „psychoanalytickú komédiu“ uvidia diváci na Slovensku skôr ako diváci v Čechách. Svetovú premiéru má film na práve prebiehajúcom MFF Benátky. Švankmajer patrí medzi tvorcov, ktorých filmy sa len ťažko žánrovo zatrieďujú, pretože rád ruší a posúva hranice medzi hraným a animovaným filmom, medzi fotografiou a výtvarným umením. Film uvedieme v Bratislave za osobnej účasti režiséra a ďalších tvorcov počas slávnostného otvorenia prehliadky. Prežiť svoj život poputuje v rámci Projektu 100 s 26-minútovým filmom Kamene – najnovšou animovanou snímkou Kataríny Kerekesovej.

Významnou súčasťou prehliadky je zatiaľ posledný film svetoznámeho poľského režiséra Andrzeja Wajdu Svätá tráva. Po výpravnej historickej freske Katyň siahol bard poľského filmu po oveľa komornejšom príbehu, ku ktorému použil trojitú inšpiráciu: poviedku Jarosława Iwaszkiewicza Puškvorec, príbeh Nečakané volanie Šándora Máraia a Posledné poznámky poľskej herečky Krystyny Jandy, ktorá je kľúčovou postavou snímky. Svätá tráva bude mať distribučnú premiéru najskôr na Slovensku, v Čechách sa objaví v januári 2011.

„Filozof a psychológ Michael Haneke sa v celej svojej filmovej tvorbe zaoberá štúdiom zla. Jeho analytické nástroje sú rôzne, niekedy orientované viac na príbeh, inokedy viac na výrazové prostriedky. Ale vždy sú výsostne filmové. Jeho nový autorský film Biela stuha získal v Cannes Zlatú palmu (2009).

Renomovaný maďarský režisér Béla Tarr je po tridsiatich rokoch tvorivej kariéry právom pokladaný za umelca s osobitým, neustále sa vyvíjajúcim režisérskym rukopisom. Vyvoláva rozporuplné reakcie a provokuje, vďaka čomu si vyslúžil množstvo rôznorodých prívlastkov. V rámci Projektu 100 uvidia diváci jeho najnovší (predposledný) film z roku 2007 - Muž z Londýna zo zaujímavým obsadením: Miroslav Krobot a Tilda Swinton.

Ďalším pútavým filmovým zážitkom bude bezpochyby zvláštny príbeh vzťahu mladíka a ženy v pokročilom veku. Anarchistickú komédiu Harold a Maude priniesol na filmové plátno v roku 1971 Hal Ashby, ktorý patril na začiatku 70. rokov 20. storočia medzi talentovaných mladých iniciátorov nezávislej scény amerického filmu. Podľa britských filmových novinárov najlepší britský film roku 2009 – Fish Tank je zasa druhým celovečerným filmom úspešnej režisérky Andrey Arnoldovej. Dokumentárne ladený film získal v roku 2009 cenu poroty v Cannes. Čiernobiely Hlboký spánok (1946) Howarda Hawksa je z celkom iného kinopriestoru. V snímke nakrútenej podľa scenára skvelého spisovateľa Williama Faulknera na motívy poviedok Raymonda Chandlera sa po prvýkrát na plátne predstavuje súkromné očko Philip Marlow.

Film podľa scenára Woodyho Allena v réžii Herberta Rossa Zahraj to znovu, Sam nie je celkom allenovskou snímkou. Autor, zvyčajne zvyknutý podieľať sa na filme minimálne ako režisér a scenárista, sa tentoraz podriadil režijnému vedeniu Herberta Rossa a poskytol mu „len“ autorskú divadelnú hru a svoje herectvo. V najnovšom filme Woodyho Allena (už aj v jeho réžii) Užívaj si, ako sa len dá! sa zasa režisér „vracia“ k postave neurotického intelektuála. Spoločne s Užívaj si, ako sa len dá! bude uvádzaná krátka hraná snímka mladého slovenského režiséra Juraja Krasnohorského X=X+1 podľa autorského scenára. Film je nakrútený na základe matematických princípov a ukončuje ho originálna pointa. Zmluva s vrahom A. Kaurismäkiho z roku 1990 divákom zasa vyrozpráva príbeh netradičného, ale pre Kaurismäkiho takého typického hrdinu-antihrdinu Henriho, ktorý nikdy neprehráva, pretože sa ani nesnaží bojovať so svetom.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.