Dnes sa začína Be2Can 2021

BTCanlogo resizeÔsmy ročník prehliadky festivalového filmu z Berlína,Benátok a Cannes bude prebiehať oddnes do nedele 24. októbra v 26 kinosálach v 19 mestách po celom Slovensku. Slávnostné otvorenie prehliadky pozostávajúce z dvoch exkluzívnych premiér filmov Titan a Miluj svojhorobota sa odohrá už dnes v sále činohry Slovenského národného divadla. Tá sa na jeden deň tak stane najväčšou kinosálou na Slovensku. Okrem 12 výnimočných filmov ponúkne podujatie aj bohatý sprievodný program.

„Be2Can má 8 rokov. Jeho smer sa nezmenil, ale šírka záberu a pozitívne ambície áno. Dôkazom je 12 filmov v hlavnom programe, ktoré najlepšie definujú zmysel prehliadky, kde máte v instantnej týždennej forme nasať súčasné trendy svetovej festivalovej kinematografie,“ tvrdí riaditeľ mediálnej spoločnosti Film Europe Ivan Hronec.

O filmoch sme už písali, ale Be2Can považuje za dôležité organizovať aj sprievodný program. Pripravovať okrúhle stoly, diskutovať s odborníkmi a širokou verejnosťou celospoločenské problémy, poukazovať na to, že film je dôležitým nositeľom myšlienok, ktoré treba v dnešnej spoločenskej situácii pripomínať. „V Cannes nebol v hlavnej súťaži slovenský ani český film 50 rokov. V Benátkach Pomaľované vtáča či teraz Cenzorka, no nie v hlavnej súťažnej sekcii. Pre profesionálny filmový svet je potom česko-slovenský film neznámou. Preto je potrebné, aby prebiehali diskusie na tému, čo robiť, aby sa slovenská kultúrna akcia dostala cez film na špičkové medzinárodné pozície," povedal Ivan Hronec, riaditeľ Film Europe.

V utorok 19. 10. v Kine Film Europe prebehne panelová diskusia s názvom Slovenské filmy na Berlinale, v Benátkach a Cannes. Svoju účasť potvrdili Rastislav Steranka (Národné kinematografické centrum), Zuzana Bieliková (Slovak Film Commsision), Katarína Krnáčová (producentka filmu Piata loď), Peter Badač (producent animovaného filmu Šarkan), Peter Kerekes (režisér a producent filmu Cenzorka), Ivan Ostrochovský (producent a režisér filmu Služobníci), Kateřina Hroníková (režisérka filmu Ospalky). Moderátorom diskusie bude kreatívny riaditeľ Film Europe Dominik Hronec.

V stredu 22. 10. v spolupráci s Ligou za duševné zdravie prebehne diskusia pod názvom Duša a film (Nitram). Moderátorka Frédérique Halászová sa porozpráva so svojimi hosťami - psychológom prof. PhDr. Antonom Heretikom, CSc. psychiatričkou Silviou Poláčkovou a sociálnym pracovníkom Petrom Kulifajom. Hostia sa budú rozprávať o filme Nitram sledujúceho udalosti, ktoré v roku 1996 vyústili do masakra v Port Arthure v Tasmánii, v snahe pochopiť, prečo a ako k tomuto činu došlo.

Vo štvrtok 21. 10. bude prebiehať v Kine Film Europe diskusia pod názvom Okrúhly stôl Michala Havrana. Michal Havran sa bude so svojimi hosťami rozprávať o filme Titán. Ten je totiž reprezentantom hnutia New French Extremity, kde za bleskami vizuálnej agresie, bizarnej erotiky a násilia, politických odkazov, hororových zmien tela (body horror) a patetického mučeníckeho mesianizmu predsa len ticho sedí duša a prosí o pomoc. Hosťami diskusie budú filmový kritik a copywriter Michael Papcún a spisovateľ Ondrej Štefánik.

Všetky diskusie bude možné sledovať online formou livestreamu na facebookových stránkach Film Europe, Be2Can a na sociálnych sieťach mediálnych partnerov.

Zámerom Be2Can je obohacovanie diváka – pomôcť mu spoznať festivalový film, vysvetľovať filozofickú aj sociálnu rovinu uvedených snímok. Takmer každý film bude počas prehliadky odprezentovaný odborníkmi z kultúrnej obce. Diváci tak budú mať možnosť počas filmových úvodov spoznať film bližšie a spoznať jeho kontext v súčasnej audiovízii. Jednotlivé filmové úvody a ich autorov môžete vidieť v Kine Film Europe a Kine Lumière.

Ku každej predanej vstupenke získava divák aj týždenný voucher k videotéke Edisonline. Získava tak šancu spoznať filmy Be2Can v širšom kontexte, napríklad cez predošlé snímky režisérov z programu ôsmeho ročníka. Okrem toho môže zdarma vyskúšať VOD platformu, ktorá ponúka stovky filmov a 2 prémiové televízne stanice.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.