Film Europe prinesie do slovenských kín 5 filmov z filmového festivalu v Cannes

FilmEuropelogo resizeJeden z najprestížnejších filmových festivalov Cannes zverejnil oficiálny výber spolu so súťažnou sekciou. Spoločnosť Film Europe s radosťou oznamuje, že až päť snímok z výberu prinesie už čoskoro na Slovensko. Diváci ich budú mať šancu vidieť počas prehliadky Be2Can. Štyri filmy z tejto akvizície sa dokonca uchádzali o Zlatú palmu v rámci hlavnej súťaže.

„Vyhlasovanie hlavnej súťaže v Cannes je pre nás už viac ako desať rokov adrenalínovým sviatkom. Tento deň ukáže, či naša dvoj- až trojročná práca v Titane resizerámci nakupovania filmov mala zmysel. Cannes je bez debaty najkvalitnejším filmovým festivalom na svete, a preto nás mimoriadne teší, že tento rok sme sa trafili hneď do piatich titulov z oficiálneho výberu, ktoré prinesieme do slovenských a českých kín,“ ozrejmuje kreatívny riaditeľ Film Europe Dominik Hronec.„Toto sú momenty v našej práci keď na malú chvíľu lietame. Film TITANE sme do slovenskej a českej distribúcie kúpili asi pred dvoma rokmi. Bez názvu, scenára, vizuálu, obsadenia,… Iba na základe dôvery k režisérke Julie Ducournau a jej kanibalistickému debutu RAW. Dnes má Ducournau Zlatú palmu a stala sa po Jane Campion a jej Piane druhou ženou, ktorá v histórií Cannes získala toto ocenenie,“ pokračuje Dominik Hronec.

Nitram režiséra Justina Kurzela
Nitram resizeAustrálsky triler od režiséra filmov Macbeth a Snowton nás zavedie do nedávnej minulosti, kedy sa v roku 1996 odohral neslávny masaker v meste Port Arthur v Tasmánii. Táto udalosť, pri ktorej bolo masovo zavraždených 35 ľudí a ďalších 23 bolo zranených, otriasla celým svetom. Kurzel je vôbec prvým režisérom, ktorý sa rozhodol túto nešťastnú udalosť priblížiť na filmovom plátne. Snímka získala ocenenie za najlepší mužský herecký výkon.

The Story of My Wife režisérky Ildikó Enyedi
Príbeh námorného kapitána, ktorý sa v kaviarni s kamarátom staví, že si vezme prvú ženu, ktorá vojde. Pribemanzelky resizeIde o rovnomennú adaptáciu románu spisovateľa Milána Füsta, ktorý bol preložený do viac ako 20 jazykov a stal sa literárnou senzáciou známou po celom svete. Je to prvý Enyedin film, ktorý je nakrútený v angličtine a navyše s hviezdnym obsadením. Hlavných úloh sa zhostili francúzski herci Léa Seydoux a Luis Garrel. Maďarská režisérka je v našich končinách známa pre svoj film O tele a duši, ktorý v roku 2017 získal Zlatého medveďa na Berlinale, bol nominovaný na Oscara a slovensko-maďarská herečka Alexandra Borbély sa vďaka nemu stala najlepšou európskou herečkou.

Petrov’s Flu režiséra Kirilla Sebrennikova
Známy ruský režisér a provokatér režimu sa v roku 2018 pre uvalené domáce väzenie nemohol Petrovahorucka resizezúčastniť v Cannes festivalovej premiéry svojho filmu Leto. Po dvoch rokoch sa vďaka medzinárodnému ohlasu a vlne odporu kultúrnej obce dostal na slobodu s podmienkou. Do súťaže v Cannes
sa vracia s novým filmom Petrov’s Flu, ktorý zrežíroval z domáceho väzenia. Film je adaptáciou románu, ktorý sleduje neobyčajný príbeh veľmi obyčajnej rodiny. Petrov trpiaci chrípkou je počas dlhej prechádzky unášaný medzi fantáziou a realitou. Účasť režiséra na aktuálnom Cannes je však otázna a o všetkom rozhodnú miestne úrady.

Titane režisérky Julie Ducournau
Julia Ducournau, ktorej debutový kanibalistický film Raw mohli diváci vidieť aj v slovenských kinách, po prvýkrát súťaží o Zlatú palmu. Tento hororovo ladený film si však všetky informácie drží prísne v tajnosti. Už teraz však vieme, že sa môžeme tešiť na veľké prekvapenie. A aj sa stalo - získal Zlatú palmu.

Deception režiséra Arnauda Desplechina
Desplechin resizeLéu Seydoux, femme fatale francúzskeho filmu, privezie spoločnosť Film Europe na Slovensko až dvakrát. Predstaví sa nám totiž aj v novej snímke uznávaného režiséra Arnauda Desplechina o americkom spisovateľovi žijúcom v Londýne. Ten vedie konverzáciu so svojou ženou, milenkou a ďalšími ženskými postavami, ktoré si celkom určite vymyslel. V úlohe spisovateľa sa nám predstaví Miglen Mirtchev. Film bol uvedený v novej sekcii Cannes premiere. Režisér sa už pomaly stáva stálicou prestížneho filmového festivalu v Cannes, kde uviedol aj svoje predošlé filmy Zľutovanie či Ismaelové prízraky, ktoré si mohli pozrieť aj diváci na Slovensku.

Po vyhlásení ďalších sekcií, ktoré boli súčasťou MFF Cannes 2021, Film Europe s radosťou oznamuje, že na Slovensko prinesie ešte tri snímky, ktoré doplnia päticu už avizovaných filmov.

Where is Anne Frank režiséra Ariho Folmana
AnnaFrankAri Folman, režisér filmu Valčík s Bašírom a Futurologický kongres prichádza s inovatívnym poňatím príbehu o Anne Frankovej. Animovaná snímka sleduje Kitty, imaginárnu priateľku, ktorej Anna Franková venovala svoj denník, ako sa vydáva na cestu naprieč modernou Európou a nachádza odkaz tohto slávneho dievčaťa. Na animácii sa podieľal aj český umelec.

The Crusade režiséra a herca Louisa Garrela
Luis Garrel sa po filmoch Verní neverní a Dvaja priatelia opäť vracia do režisérskeho kresla. Najnovšie sa nám predstaví v príbehu o manželoch, ktorých dieťa rozpredá rodinné cennosti, aby zachránilo svet. Garrel sa okrem hlavnej úlohy a réžie filmu podieľal aj na písaní scenára. Popri ňom sa v hlavnej úlohe ukážu aj herci Laetitia Casta či Joseph Engel. Snímka sa nachádza v sekcii Cinema for the Climate, ktorá predstavuje filmy riešiace problematiku životného prostredia.

Casablanca Beats režiséra Nabila Ayouche
Francúzsky režisér sa po niekoľkých rokoch vracia s drámou z prostredia hiphopu a rapu. Marocký film rozpráva o učiteľke, bývalej rapperke a jej žiakoch, ktorí sa vymania z prostredia zviazaného pravidlami, aby začali objavovať svoju vášeň k tomuto legendárnemu hudobnému žánru. Režisér filmu Božské kone bude s novou snímkou bojovať o Zlatú palmu. Jedná sa tak o prvý marocký film, ktorý bude o túto cenu súťažiť.

V sekcii Un Certain Regard získala najvyššie ocenenie snímka Unchlenching the Fist ruskej režisérky Kiry Kovalenko.

 

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.