Kino Lumière uvedie obľúbené €urópske filmy za €uro

EFZElogojpg resizeKino Lumière aj počas tohto leta prinesie divákom v projekte €urópske filmy za €uro kvalitné a oceňované filmy z prestížnych festivalov. V kolekcii tridsiatich piatich súčasných titulov sú aj tri snímky pre deti a jeden slovenský zástupca. Filmy sa budú premietať denne za 1 euro, tento rok sa po prvýkrát každý utorok premietne vybraný film aj online vo virtuálnej kinosále Kina doma pod názvom €uro filmy online. Projekt €urópske filmy za €uro sa začne v utorok 15. júna 2021 a potrvá do konca augusta, online verzia beží od 1. júna.

V projekte figurujú prevažne filmy, ktoré boli ocenené na medzinárodných festivaloch alebo patria k divácky obľúbeným, pričom mnohé z nich vstúpili do Zazittoznovu resizedistribúcie len nedávno. Jedným z nich je francúzska komédia Zažiť to znovu (2019) v réžii Nicolasa Bedosa o tom, čo by sa stalo, keby sme si mohli zopakovať tie najkrajšie okamihy, ktorá mala premiéru vo februári minulého roka, no z dôvodu pandémie ju nebolo možné vidieť na veľkom plátne. Premietne sa aj francúzska dráma Portrét ženy v plameňoch (2019) režisérky Céline Sciammovej, ocenenej na MFF v Cannes za najlepší scenár a cenou Queer Palm, alebo poľská dráma Studená vojna (2018) režiséra Pavła Pawlikowského, ocenená ako najlepší Európsky film roka i Oscarom v kategórii Najlepší medzinárodný film.

Diváci v kolekcii nájdu žánrovo rôznorodé filmy od komédií po drámy, ale aj tituly od renomovaných OniaSilvio resizetvorcov ako napríklad Oni a Silvio (2018) a Mladosť (2015) od talianskeho filmového mága Paola Sorrentina, film Jack stavia dom (2018) a režisérske verzie oboch častí filmu Nymfomanka I., II. (2013) kontroverzného dámskeho režiséra Larsa von Triera, ale aj zatiaľ posledný film nezávislého fínskeho tvorcu Akiho Kaurismäkiho Druhá strana nádeje (2017) a jeho kultovú snímku Bohémsky život (1992) o troch kamarátoch potĺkajúcich sa po lacných parížskych bytoch. Vo filme, ktorý je najstarším titulom v kolekcii, Kaurismäki umne spája smutné so smiešnym a naprieč generáciami si tak získava srdcia divákov.

Cyklus otvorí film s príznačným názvom Leto (2018) režiséra Kirilla Serebrennikova. Čiernobiela hudobná dráma zobrazuje leto plné hudby, priateľstva a zakázanej lásky v Rusku 80. rokov minulého Leto resizestoročia, keď neoficiálnou hudobnou scénou hýbali miestni nasledovníci Loua Reeda, Iggyho Popa, Davida Bowieho alebo Talking Heads. Slovenskú kinematografiu bude v projekte zastupovať režisér Marko Škop s drámou Nech je svetlo (2019), ktorá má na konte päť ocenení Slnko v sieti za najlepší hraný film, réžiu, scenár a ženský aj mužský herecký výkon v hlavnej úlohe pre Zuzanu Konečnú a Milana Ondríka.

Do programu sa dostali aj tri diela určené pre detského diváka. Najnovším z nich je český rodinný maskrtnemedvede resizeanimovaný film Maškrtné medvedie príbehy (2020) od Alexandry Hetmerovej a Kateřiny Karhánkovej s príbehmi plnými vtipu a dobrodružstva. Na veľkom plátne sa znova premietnu aj francúzsko-belgický poviedkový animovaný film Veľký zlý lišiak a iné príbehy (2017) režisérskej dvojice Patrick Imbert a Benjamin Renner a animovaný film s magickou atmosférou z bájnej krajiny starých Keltov od svetoznámeho írskeho animátora a ilustrátora Tomma Moora Pieseň mora (2014).

Projekt €urópske filmy za €uro organizujú Asociácia slovenských filmových klubov (ASFK) a Slovenský filmový ústav (SFÚ). Novinkou tohtoročného cyklu je aj jeho online verzia. Vo virtuálnej kinosále Kina Studenavojna resizedoma sa počas celého leta bude pod názvom €uro filmy online premietať každý utorok o 20.20 hod. rovnaký film ako uvidia diváci na plátne. Cyklus €urópske filmy za €uro sa začína 15. júna, filmy sa v Kine Lumière budú premietať denne, verzia €uro filmy online beží od 1. júna.

Kino Lumière po druhej vlne pandémie otvorilo 21. mája, riadi sa vždy aktuálne platnými nariadeniami COVID automatu. Program ponúka nové distribučné tituly, od polovice júna sa v jeho priestoroch začne aj filmová prehliadka Cinevitaj 2021, ktorá priblíži tvorbu veľkých talianskych architektov a sochárov. Od polovice júna sa na plátno kina vráti aj obľúbený cyklus Príbehy umenia a predstavenia pre špeciálne skupiny divákov SENior kino a BABY kino. V júni diváci nájdu v kine aj projekcie vybraných titulov Filmového festivalu inakosti, nasledovať ich budú tituly z MFF Febiofest – v prípade oboch podujatí pôjde o diela, ktoré sa pre pandémiu k divákom nedostali.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.