O maliarke a zlodejovi, ktorý jej ukradol dva najcennejšie obrazy

KInodomalogoVýnimočný dokument Maliarka a zlodej, ktorý nadchol festivaly, kritiku aj divákov po celom svete, prichádza do slovenskej online kinopremiéry. Film rozpráva skutočný príbeh jedného vysoko nepravdepodobného ľudského vzťahu dvoch rozdielnych ľudí. Vzniká tak fascinujúci dvoj-portrét v ktorom divák nahliada do tienistých zákutí ich života. Premiéra bude spojená so streamovanou diskusiou s psychiatrom MUDr. Michalom Patarákom, 16. apríla o 20.20 na platforme Kino doma.

Mladá česká umelkyňa Barbora Kysilková žijúca v Osle je zúfalá z krádeže jej dvoch obrazov. Na súde osloví ich zlodeja a poprosí ho, aby stál modelom pre jej ďalší portrét. Postupne sa medzi nimi začne vytvárať zvláštny, ťažko uveriteľný vzťah a zároveň neoddeliteľné puto, ktoré ich navždy spojí. Pôvodne krátky dokument o jednej krádeži sa tak premenil na vrstevnatý príbeh o kreatívnom procese, ľudských vzťahoch, možnosti dostať ďalšiu šancu, či nájsť zmysel života.

Zlodejj2 resize„Vždy ma fascinovali krádeže umeleckých diel. Na jednej strane umelecký priemysel s vysokým sociálnym statusom, na druhej zlodej z „nižších tried“. Tento kontrast vyvoláva otázky, ktoré ma zaujímajú. Čo sú títo zlodeji zač? Ako si vyberajú obrazy?... Potom sa ale na titulných stránkach nórskych novín objavil príbeh krádeže dvoch najcennejších Barboriných obrazov z galérie v Osle a ja som ju okamžite kontaktoval. V tej dobe už sa stretla so zlodejom a ja som mal možnosť začať nakrúcať po ich štvrtom stretnutí. Dostal som sa k nim vtedy veľmi skoro, čo bolo zásadné, pretože som tak mal možnosť zachytiť ich rozvíjajúce sa priateľstvo,“ uvádza režisér Benjamin Ree.

Jedným z kľúčových scén filmu je moment, keď sa drogovo závislý Karl- Bertil prvý raz uvidí na maliarskom pláne. Čo všetko sú ľudia schopní urobiť pre to, aby boli videní? Ako to ovplyvní jeho život? Sledovanie filmu v istých momentoch pripomína terapiu. Osobný vývoj postáv sa časom prekvapivo vyvíja a mení. Dej filmu je zobrazený z dvoch rôznych perspektív, čo zachováva komplexnosť a Zlodej resizeobjektivitu príbehu. Žánrovo sa pohybuje v rovinách od detektívky až po romantiku. Najzaujímavejší je fakt, že ide o skutočný príbeh. Režisér nakrúcal dvojicu maliarky a zlodeja v období troch rokov, za ktoré si získal nielen ich dôveru, ale aj cenný materiál, ktorý je sondou do ľudskej psychiky. Skúma otázku, ako nás dokáže ovplyvniť naša seba-deštruktívna minulosť. Vo svete si tento dokument vyslúžil aj viacero významných ocenení: Sundance Film Festival 2020 – Zvláštna cena poroty za kreatívne stvárnenie v sekci Svetový dokument, BFI London Film Festival 2020 – Cena divákov za najlepší dokument, Hongkong IFF 2020 – Zlatý Ohnivák za najlepší dokument.

O psychologickom aspekte filmu sa budú môcť diváci porozprávať s psychiatrom MUDr. Michalom Patarákom, ktorý prijal pozvanie ako hosť v online diskusii Asociácie slovenských filmových klubov. Michal Patarák pracuje ako psychiater vo FNsP F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

 

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.