O Európsku filmovú cenu Líštičky a Hranica

 

Logo_Slnko_v_sieti_resizeUtorok 15. júna je termín uzávierky prihlášok na Európsku filmovú cenu 2010. Na cenu Európskej filmovej akadémie možno navrhnúť dlhometrážny film, ktorý mal premiéru po 1. júli 2009, je európsky v súlade s Dohovorom o filmových koprodukciách a bol verejne distribuovaný (filmová kópia nie je podmienkou). SFTA tradične vyberá z filmov, kde slovenský tvorivý podiel dosahuje aspoň polovicu podľa bodovania Dohovoru. Pri cene Prix Arte, určenej pre dokumentárne filmy, je stanovená aj podmienka, že film musí mať minimálne 70 minút.

 

O výbere filmov hlasovalo priamo 135 členov SFTA (118 riadnych a 17 čestných členov, vrátane zahraničných). Akademici vyberali z troch hraných: Bratislavafilm (r. J. Kroner), Jánošík. Pravdivá história (r. A. Holland, K. Adamik) a Líštičky (r. M. Fornay) a troch dokumentárnych filmov: Erotic Nation (r. P. Begányi), Hranica (r. J. Vojtek) a Momentky (r. P. Krištúfek).

Do hlasovania sa zapojilo tridsaťsedem percent všetkých členov SFTA (odovzdaných bolo 50 hlasovacích lístkov, pričom 1 hlasovací lístok bol neplatný). Prezídium SFTA oficiálne potvrdilo poradie filmov podľa hlasovania členov a do sídla Európskej filmovej ceny v Berlíne zasiela prihlášku filmu režisérky Miry Fornay Líštičky a dokumentu Hranica režiséra Jara Vojteka.

Dvadsiate tretie slávnostné odovzdávanie Európskej filmovej ceny sa uskutoční 4. decembra 2010 v Tallinne.

Viac informácií o jednotlivých kategóriách, spôsobe výberu nominácií a držiteľov cien je možné získať na www.europeanfilmacademy.org.

Zuzana Mistríková
výkonný viceprezident SFTA

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.