Do Kina Lumière prišlo viac ako 55 tisíc divákov

Lumierelogo resizeBratislavské Kino Lumière má za sebou úspešný prvý polrok. Na jeho predstavenia prišlo viac ako 55 000 divákov, ide o najvyššiu polročnú návštevnosť kina od jeho znovuotvorenia v roku 2011. Najviac divákov videlo film Favoritka (2018) Yorgosa Lanthimosa, z domácich titulov vedie rebríček Trhlina (2018) Petra Bebjaka. V rebríčku desiatich najnavštevovanejších filmov sa umiestnili až tri slovenské tituly.

Rebríček najnavštevovanejších filmov prvého polroka 2019 vedie historická dráma gréckeho režiséra Yorgosa Lanthimosa Favoritka odohrávajúca sa na začiatku 18. storočia, keď Veľkej Británii vládla kráľovná Anna Stuartová. Ide o favorizovaný film tohtoročných Oscarov, ktorý nakoniec z desiatich nominácií premenil len jednu, prestížnu sošku favoritka resizesi odniesla Olivia Colman, ktorá stvárnila hlavnú postavu. Na druhej priečke rebríčka návštevnosti sa umiestnil  slovenský mysteriózny triler o jednej z najväčších záhad Slovenska Trhlina od režiséra Petra Bebjaka, ktorý rozpráva o nevysvetliteľnom miznutí ľudí v pohorí Tribeč. Film je zároveň najnavštevovanejším slovenským titulom prvého polroka v domácich kinách a doteraz ho videlo už viac ľudí než všetky domáce premiéry minulého roka.

V rebríčku návštevnosti ďalej figuruje zatiaľ najosobnejší projekt oscarového režiséra a scenáristu Alfonsa Cuaróna Roma (2018), roadmovie Green Book (2018) Petra Farrellyho, inšpirované skutočným príbehom dvoch odlišných mužov, provokatívna komediálna dráma Paola Sorrentina Oni a Silvio (2018) o bývalom talianskom premiérovi Berlusconim, trhlina resizeautobiografický film španielskeho režiséra Pedra Almodóvara Bolesť a sláva (2018), dráma Felixa van Groeningena nakrútená podľa skutočného príbehu Beautiful Boy (2018) a rebríček uzatvára psychologický triler dvojnásobného držiteľa Oscara Asghara Farhadiho Všetci to vedia (2018). Zo slovenských titulov sú v desiatke najnavštevovanejších filmov okrem Bebjakovej Trhliny aj snímky Sklenená izba (2019) Juliusa Ševčíka a Ostrým nožom (2018) Teodora Kuhna. V TOP 5 domácich filmov za nimi nasledujú Punk je hned! (2019) Jura Šlauku a Teroristka (2019) Radka Bajgara.

Celková návštevnosť v prvom polroku 2019 sa vyšplhala na 55 676 divákov, realizovalo sa  spolu 1984 predstavení. Najvyššiu návštevnosť zaznamenali opäť európske filmy, videlo ich 45 369 divákov, čo predstavuje 81,49 percent z celkovej návštevnosti, z toho slovenské tituly si prišlo pozrieť 12 509 divákov. Kino v tomto období hosťovalo viacero podujatí, medzi nimi MFFK Febiofest, Festival iránskych filmov, Festival izraelského filmu – KolNoa, Japonský filmový festival, prehliadky Scandi, Crème de la crème, Cinevitaj i prehliadku domácej tvorby Týždeň slovenského filmu, konali sa aj domovské cykly Filmový kabinet a Filmový kabinet deťom, pokračoval obľúbený špecializovaný cyklus Music & Film a premietala i Filmotéka. Osvedčil sa nový cyklus SENior kino, v ktorom majú všetci diváci nad 59 rokov zvýhodnené vstupné 2 eurá, a tiež cyklus prispôsobených projekcií pre rodičov s bábätkami Baby kino. Do nového roka kino vstúpilo s novou zvučkou.

V letných mesiacoch pokračujú v úspešnom cykle €urópske filmy za €uro, ktorý sa tento rok koná už po siedmykrát a trvá do konca augusta. Do programu sú zaradené aj výnimočné filmy z júnového festivalu Art Film Fest a tradične i slovenské filmy s anglickými titulkami pre zahraničných divákov. Pre milovníkov hudobných filmov premietnu v auguste v cykle Music & Film remastrovaný režisérsky zostrih filmu Woodstock (1970) režiséra Michaela Wadleigha, ktorý autenticky približuje atmosféru legendárneho rockového festivalu s množstvom vynikajúcich hudobníkov, pre detských divákov a ich rodičov bude kino počas celého leta uvádzať francúzsko-belgický animovaný film Veľký zlý lišiak a iné príhody (2017), spolu s krátkou animovanou snímkou Šarkan (2019) Martina Smatanu. Film premietame so slovenským dabingom a pri zakúpení jednej vstupenky získate druhú zdarma.

Najbližšie sa v sobotu 20. júla uskutoční špeciálna projekcia dokumentárneho filmu Apollo 11 (2019) režiséra Todda Douglasa Millera pri príležitosti 50. výročia od pristátia prvého človeka na Mesiaci. Film približuje atmosféru historickej udalosti prostredníctvom nezverejnených záberov z úspešnej misie NASA. Po projekcii od 20.10 hod. do 21.00 hod. bude nasledovať diskusia venovaná téme tejto významnej misie i súčasnému výskumu vesmíru. Zúčastnia sa jej astrofyzik Norbert Werner, pamätník 20. júla 1969 Vojtech Rušin z Astronomického ústavu SAV, Jakub Kapuš zo Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity a Griffin Rozell z Veľvyslanectva USA.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.