Zomrel režisér Werner Schroeter

schroeterVo veku 65 rokov skonal v pondelok 12. apríla, len pár dní po oslave narodenín, v kasselskej nemocnici na rakovinu nemecký filmový a divadelný režisér Werner Schroeter, významný predstaviteľ nemeckého nového filmu 70. rokov.

Narodil sa 7. apríla 1945 v durínskom Georgenthale. Študoval psychológiu v Heidelbergu a Mannheime. Začínal ako rozhlasový novinár, nakrúcal experimentálne 8 a 16 mm filmy (snímku Eika Katappa ocenili roku 1969 na festivale v Mannheime), spolupracoval s Rainerom Wernerom Fassbinderom a známym nemeckým tvorcom homosexuálnych filmov Rosom von Praunheim. Intenzívne sa venoval divadlu – činohre aj opere – v Berlíne, Bochume, Hamburgu, Düsseldorfe a Bonne, ale aj v Paríži, Brazílii a Taliansku.

schroeter2Jeho snímku Palermo oder Wolfsburg (1980) ocenil berlínsky filmový festival Zlatým medveďom. Filmy Deň idiotov (1981) a Malina (1991) uviedol festival v Cannes, posledné dielo, symbolickú drámu Nuit de chien sme videli na festivale v Benátkach roku 2008, keď Schroeterovi udelili aj Čestného Zlatého leva.

Na tohtoročnom Medzinárodnom filmovom festivale Berlinale odmenili jeho tvorbu organizátori ceny homosexuálov a lesbičiek ocenením Teddy Award za celoživotný prínos.

Foto: Mostra internazionale d'Arte cinematografica

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.