Medzinárodný festival frankofónneho filmu

FIFFBAVo štvrtok (8. apríla) sa začína 12. medzinárodný festival frankofónneho filmu (FIFFBA) najnovším filmom Vanessy Paradis, romantickou komédiou Lámač vzťahov. Slávnostné otvorenie bude moderovať herečka Petra Polnišová. Od piatku (9. apríla) už bude festival v plnom prúde. Návštevníkov očakávame v kinosálach 1, 2 a 3 v Palace Cinemas Polus v Bratislave.

V piatok sa začne program atraktívnymi titulmi. V sekcii Predpremiéry sa diváci môžu tešiť na francúzsku nomináciu na Oscara, kriminálnu drámu Prorok, ktorú prirovnávajú ku klasike žánru, Coppolovmu Krstnému otcovi. FIFFBA tiež premietne vizuálne pôsobivý životopisný film Gainsbourg o charizmatickom francúzskom spevákovi Sergeovi Gainsbourgovi a jeho škandalóznom živote plnom ľúbostných afériek a nezabudnuteľných šansónov. V úlohe jednej z Gainsbourgových mileniek, Bridget Bardot, sa predstaví Laetitia Casta.

Hneď prvý deň festivalu predstavia svoje filmy traja hostia. Talentovaný rumunský dokumentarista Andrei Dascalescu uvedie svoj dlhometrážny debut Konštantín a Elena, láskavý a intímny portrét starnúceho manželského páru. Sophie Letourneur, scenáristka a režisérka príde do Bratislavy už druhýkrát. Predstaví hravý film balansujúci medzi dokumentom a fikciou o študentskom živote plnom večierkov a náhodných stretnutí Život na ranči. Herecký talent z Belgicka Joffrey Verbruggen uvedie Regatu, drámu o problematickom vzťahu otca a syna, v ktorej stvárnil hlavnú úlohu.

Zo sekcie dokuFILM premietne FIFFBA nádhernú esej o našej planéte od slávneho francúzskeho dokumentaristu a ochrancu prírody Nicolasa Hulota Syndróm Titanicu. Tento film treba vidieť na veľkom plátne.

Aj tento rok pokračuje FIFFBA v spolupráci s Le Monde Diplomatique JeToTak.sk. Po vybraných projekciách bude Michal Havran ml. moderovať diskusie k téme filmu s režisérmi, socioĺogmi a novinármi.
K filmu Čína je stále ďaleko bude diskusia s režisérom filmu Malekom Bensmaïlom na tému vzťahov Alžírska a Francúzska, Orientu a Západu. (Po projekcii filmu 10.4. o 19:10 v kinosále 2.)
Po projekcii životopisného filmu o slávnom spevákovi a skladateľovi Gainsbourg, budú diskutovať hudobník a filmár Maroš Hečko a spisovateľ a publicista Martin Kasarda. (11.4 o 15:00 v kinosále 3)
O Rómskom holokauste budú po filme Korkoro Tonyho Gatlifa diskutovať sociológ Egon Gál a novinárka Denisa Havrľová. (13.4. o 21:00 v kinosále 3)

Kompletný program festivalu s informáciami o premietaných filmoch a podujatiach je k dispozícii na stránke www.fiffba.sk.


Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.