Víťazi festivalu Early Melons

early_melons_2010-poster_01_LargeTretí ročník medzinárodného festivalu študentských filmov Early Melons má za sebou veľké finále. Päťčlenná medzinárodná porota v sobotu (20. 3. 2010) rozdala filmové ceny. Do festivalovej súťaže sa zapojili režiséri zo strednej Európy, Dánska, Francúzska, Veľkej Británie, Litvy, Bulharska, Rumunska či Izraela.



Martin Plachta Holý (Technická univerzita v Košiciach) a jeho minútové dielo Hiding Myself (Skryť sa) získali titul Najlepší videoart.
Víťazom v sekcii Najlepší dokument sa stal Michal Dawidowicz (Filmová škola v Łodži) so svojou bakalárskou prácou Ptaki nieloty (Vtáky bez krídel).

Smutný príbeh papierového hrdinu s optimistickým záverom a posolstvom do skutočného života Viliam od Veroniky Obertovej (VŠVU) sa stal najlepším animovaným filmom.

Ďakujem, dobre Mátyása Priklera (VŠMU) získal cenu za najlepší hraným film festivalu. Porotcov upútal najmä aktuálnosťou a intimitou, ktorou film nahliadol do pozadia slovensko-maďarskej rodiny na pozadí hospodárskej krízy, v ktorej sa dospelé deti odmietajú postarať o otca, čo ostal po manželkinej smrti sám, a bez opýtania odvezú do domova dôchodcov. Porota sa rozhodla v tejto kategórii udeliť aj zvláštne uznanie, a to bulharskému študentovi Dragomirovi Sholevovi (Národná divadelná a výtvarná akadémia v Sofii) za film Posrednikat (Poslíček). Film zobrazuje príbeh chlapca rozvedených rodičov, ktorý si vymyslí, že sa ho chystajú vylúčiť zo školy, len aby mohol otca aj matku vidieť pokope aspoň v školskej riaditeľni.

Hlavná cena festivalu Early Melons Grand Prix poputuje tento rok do Českej republiky, a to študentke Viere Čákanyovej (FAMU), ktorá ju získala za film o maďarskom chemikovi na dôchodku s názvom 100 dní. Viera Čakánayová je nositeľkou ceny Grand Prix na festivale Early Melons už druhý krát.

Cena divákov sa ušla dvom titulom. Lukáš Kokeš (FAMU) zobrazil vo filme 59/184/84 kontroverzného šesťdesiatnika, ktorý si hľadá priateľku prostredníctvom internetovej zoznamky, lebo ako sám tvrdí, „má biologické právo na lásku“. Divákom sa páčil aj Parade (Sprievod) od Pierre-Emmanuela Lyeta (Univerzita umenia v Paríži), v ktorom sa hlavný hrdina púšťa do neľahkého boja, aby získal vysnenú ženu.

Súčasťou filmového podujatia bola aj fotografická výstava, ktorú hodnotili návštevníci kaviarne Scherz. Na základe sčítania ich hlasov sa ako prvý umiestnil Arpád Horváth s fotografiou Physics z Univerzity umenia a dizajnu v Budapešti. Druhé miesto patrí Edine Erdélyiovej z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave za dielo Tabu. Tretie miesto obsadila Anna Pabis z Poľskej národnej filmovej školy v Łodži s fotografiou Slávik, inšpirované Oscarom Wildom.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.