Vtáčkovia, siroty a blázni v Česku

Vtackovia_siroty_a_blazni_008_foto_V_Vavrek_resizeFilm Juraja Jakubiska Vtáčkovia, siroty a blázni z roku 1969 sa v týchto dňoch premieta v českej distribúcii. Vďaka nekomerčnej prehliadke Projekt 100 putuje od polovice januára do konca mája ako reprezentant slovenskej kinematografie takmer po stovke českých kín. Od februára ho diváci uvidia dokonca v 2K digitálnej kópii.Prehliadka Projekt 100 v Českej republike prináša do kín kolekciu ôsmich súčasných filmov ocenených na prestížnych medzinárodných festivaloch a filmov zo zlatého fondu svetovej kinematografie. Filmové podobenstvo o slobode vo svete násilia, cynizmu a beznádeje Vtáčkovia, siroty a blázni je reprezentantom slovenskej histórie. Výber slovenského filmu do prehliadky Projekt 100 nie je ojedinelý. Počas šestnásťročnej histórie podujatia od roku 1995 bolo v jeho programe uvedených už 6 dlhometrážnych a 12 krátkometrážnych a stredometrážnych slovenských filmov. Medzi celovečernými snímkami okrem tohtoročného Jakubiskovho filmu Vtáčkovia, siroty a blázni sa v minulosti premietal aj Jakubiskov film Zbehovia a pútnici (uvedený v roku 1996), ďalej Obrazy starého sveta (2008) a Ružové sny (1999) Dušana Hanáka, Ľalie poľné (2002) Ela Havettu a Sladké hry minulého leta (1998) Juraja Herza. Tento rok je uvedenie slovenského filmu v programe podujatia spojené aj s mimoriadnou akciou. Každé kino, ktoré film uvádza, dostane z vydavateľstva Slovenského filmového ústavu (SFÚ) monografiu Juraj Jakubisko od dvojice autorov Vlastimil Zuska a Peter Michalovič.

Nekomerčná putovná prehliadka Projekt 100 tento rok vstúpila do šestnásteho ročníka. V Českej republike sa začala 14. januára a potrvá do 31. mája. Z ôsmich filmov v jej programe dva predstavujú aktuálne novinky, oceňované na prestížnych medzinárodných festivaloch, a to Fish Tank Andrey Arnold a Biela stuha Michaela Hanekeho, tri snímky Hlboký spánok Howarda Hawksa, Zmluva s vrahom Akiho Kaurismäkiho a Muž z Londýna Bélu Tarra reprezentujú filmy noir, zvyšné tri tituly sa datujú do obdobia prelomu 60. a 70. rokov minulého storočia, medzi nimi Zahraj to znovu, Sam Herberta Rossa, Harold a Maude Hala Ashbyho a slovenský zástupca – Vtáčkovia, siroty a blázni. Jakubiskov film sa v Čechách od začiatku prehliadky do konca januára premietol už v 12-tich českých kinách, podľa programu ho čaká ešte cesta do 64-och českých kín.

Program slovenskej prehliadky Projekt 100, ktorá sa začne na jeseň a potrvá do konca tohto roka, ponúkne desať titulov. Okrem Jakubiskovho filmu, ktorý na Slovensku nahradí nový film Jana Švankmajera Prežiť svoj život (teória a prax), bude zvyšných sedem titulov totožných s filmami v Českej republike. Ako deviaty titul je do programu u nás zaradený najnovší film Andrzeja Wajdu Puškvorec, v poradí už štvrtá Wajdova adaptácia prózy Jarosława Iwaszkiewicza, a desiaty titul bude doplnený po MFF v Berlíne a Cannes.

Viac o prehliadke 16. Projekt 100 v Českej republike nájdete na www.projekt100.cz.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.