Slovenské filmy v Rotterdame a Göteborgu

K úvodným tohtoročným filmovým podujatiam, na ktorých má slovenská kinematografia svoje zastúpenie, patria aj 39. medzinárodný filmový festival Rotterdam v Holandsku a 33. medzinárodný filmový festival Göteborg vo Švédsku. Rotterdamský festival sa začína už dnes 27. januára, göteborský v piatok 29. januára. V programe oboch budú uvedené po dve slovenské snímky, pričom v Rotterdame máme svojho reprezentanta aj na koprodukčnom trhu CineMart.

39. MFF Rotterdam

MFF Rotterdam vo svojom programe uvádza kvalitné nezávislé diela s originálnymi filmovými postupmi. Práve ním ako jedným z prestížnych európskych festivalov sa v januári začína festivalová sezóna. Pre našu kinematografiu je úspechom, keď sa do programu tohto významného podujatia dostane slovenský film. Na aktuálnom 39. ročníku rotterdamského festivalu budú slovenskú kinematografiu reprezentovať až dva filmy, jeden hraný a jeden dokumentárny. V sekcii Bright Future (Svetlá budúcnosť), ktorá uvádza prvé alebo druhé filmy mladých filmárov z celého sveta, sa za osobnej účasti režisérky predstaví snímka Líštičky Miry Fornay. Dokumentárny film Hranica Jaroslava Vojteka je zasa zaradený do sekcie Spectrum (Spektrum), ktorá ponúka významné a inovatívne filmy práve uplynulého roka a novinky skúsených filmových tvorcov. Túto snímku osobne uvedú režisér, ale aj kameraman Tomáš Staněk a producent Mario Homolka. Film Líštičky má v Rotterdame naplánované štyri filmové projekcie, Hranica má pripravené tri uvedenia. Okrem zastúpenia vo festivalovom programe sa v Rotterdame predstaví aj ďalší slovenský projekt. Na 27. koprodukčnom trhu CineMart, ktorý je súčasťou rotterdamského festivalu, sa bude prezentovať nový projekt talentovaného slovenského režiséra Juraja Lehotského Zázrak. Ten Lehotský pripravuje opäť v produkčnej spoločnosti Artileria, podobne ako svoj úspešný debut Slepé lásky. Prezentácie filmu sa zúčastnia režisér Juraj Lehotský a producent Marko Škop.


33. MFF Göteborg


MFF Göteborg je najväčším festivalom v Škandinávii. Zaradením pozoruhodných filmov do svojho programu sleduje zámer vyhľadávať nové filmárske talenty, ale aj nové filmové hviezdy. Ako uvádza oficiálna stránka göteborského festivalu, počtom návštevníkov patrí k najväčším na svete. Slovenskú kinematografiu budú na aktuálnom ročníku tohto prestížneho švédskeho podujatia reprezentovať tiež jeden dokumentárny a jeden hraný film. Do sekcie Všetko je to pravda (It's All True – Dokumentärt) je zaradený oceňovaný dokumentárny film Petra Kerekesa Ako sa varia dejiny a v sekcii Päť kontinentov (Five Continents – Fem kontinenter) sa premietne slovenský národný nominant na Oscara v kategórii najlepší cudzojazyčný film, snímka Nedodržaný sľub Jiřího Chlumského. Nedodržaný sľub bude mať štyri projekcie, snímka Ako sa varia dejiny má naplánované tri predstavenia.

39. MFF Rotterdam sa koná v termíne od 27. januára do 7. februára 2010, 27. koprodukčný trh Cinemart Rotterdam má trvanie od 31. januára do 3. februára 2010 (www.filmfestivalrotterdam.com). 33. MFF Göteborg sa koná v termíne od 29. januára do 8. februára 2010 (www.giff.se).

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.