Zomrela legendárna speváčka a herečka Jane Birkin

Jane BirkinV nedeľu 16. júla 2023 zomrela vo veku 76 rokov legendárna osobnosť britsko-francúzskej scény Jane Birkin. Túto správu potvrdilo ministerstvo kultúry v Paríži, ktoré zároveň uviedlo, že naposledy vydýchla vo svojom parížskom dome. Na jej počesť dokonca vznikla i jedna za najslávnejších dámskych kabeliek sveta Birkin Bag od spoločnosti Hermés, vďaka čomu sa nezmazateľne zapísala aj do módnej histórie.

Jane Birkin sa narodila v Londýne 14. decembra 1946 jednému z hrdinov druhej svetovej vojny, ktorým bol nadporučík námorníctva a špión, David Birkin a známej herečke Judy Campbell. Už v 17 rokoch spoznala známeho skladateľa Johna Barryho, s ktorým sa len o dva roky na to zosobášila a mala i dcéru Kate, no dvojica sa len o nedlho na to rozviedla. Svoju kariéru začala ako herečka a v malých rolách sa objavila v komédii The Knack ...and How to Get It (1965) či slávnom mysterióznom filme Zväčšenina (1966). O niečo väčšiu úlohu stvárnila v krimi komédii Kaleidoscope (rovnako 1966). Prelom však prišiel až s francúzskou drámou Slogan (1969), kde si zahrala po boku slávneho Serga Gainsbourga a spolu s ním naspievala aj titulnú skladbu. Práve tento film naštartoval ich dlhoročný vzťah, z ktorého neskôr vzišla i známa herečka Charlotte Gainsbourg a samotná Jane sa rozhodla po skončení nakrúcania natrvalo presunúť do Francúzska.

Z jej ďalších filmov spomeňme Bazén (1969), Vrtohlavá ovca (1974), Náhradník (1975), Zviera (1977), Majster kung-fu (1988), Čas nostalgie (1990), Stará známa pesnička (1997), či Príbeh môjho syna (2012). Za zmienku stojí i dráma Je t’aime, moi non plus (1976), ktorú nakrútil jej spomínaný niekdajší partner Serge Gainsbourg a zhodou okolností niesla rovnaký názov ako ich kontroverzne prijatý hudobný hit z roku 1969. Objavila sa aj v dvojici poirotoviek po boku Petera Ustinova, konkrétne Smrť na Níle (1978) a Zlo pod slnkom (1982). V pribehu svojej úspešnej kariéry sa taktiež zapájala do rôznych humanitárnych projektov a len vo Francúzsku ju vyzdvihovali za jej politický aktivizmus. Celkovo vychovala trojicu detí, pričom herečku, speváčku a modelku Lou Doillon porodila jej ďalšiemu partnerovi, režisérovi a scenáristovi Jacquesovi Doillonovi. Na sklonku života sa dočkala i dokumentárnej pocty s názvom Jane očami Charlotte, ktorú nakrútila a napísala jej dcéra Charlotte Gainsbourg.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.