Zomrela legendárna Gina Lollobrigida

Gina LollobrigidaVo vysokom veku 95 rokov opustila tento svet ďalšia legenda filmovej scény - talianska herečka Gina Lollobrigida, ktorá naposledy vydýchla v Ríme v pondelok 16. januára 2023. Túto smutnú správu oznámila talianska agentúra ANSA s odvolaním sa jej najbližšiu rodinu. Samotná Lollobrigida bola svojho času považovaná za jednu z najkrajších herečiek svojej doby a patrila k najuznávanejším Európankám vo filmovom biznise.

Luigia Lollobrigida sa narodila 4. júna 1927 v talianskom Laziu. Po skončení druhej svetovej vojny sa s rodinou presťahovala do Ríma, kde sa začala vďaka svojej prirodzenej kráse angažovať ako modelka na rôznych súťažiach krásy. V roku 1947 skončila dokonca tretia na Miss Italia. Súčasne sa začala objavovať aj vo filmoch a už začiatkom päťdesiatych rokov sa z nej stala skutočná filmová hviezda. Tú z nej definitívne urobil Fanfán Tulipán (1952) a filmy ako Chlieb, láska a fantázia (1953), Chlieb, láska a žiarlivosť (1954) či Chrám Matky Božej v Paríži (1955) iba povrdili jej hviezdny status.

Z ďalších snímok, kde sa objavila, spomeňme Šalamún a kráľovná zo Sáby (1959), Talianske prázdniny (1961) Bezcharakterná žena (1964), Ja, ja, ja… a tí druhí (1966), Dobrý deň, pani Campbellová! (1968), Panáčik z dreva (1972), Podvod (1985) či Sto a jednu noc (1995). Po komédii XXL (1997) s Gérardom Depardieum sa prestala objavovať na filmovom plátne a zmenila to už len paródia Box Office 3D: The Filmest of Films (2011), kde stvárnila samú seba v malej cameo úlohe. V priebehu svojej kariéry bola dvakrát nominovaná na Zlatý Glóbus - raz za spomínanú komédiu Dobrý deň, pani Campbellová!, druhýkrát za televíznu soap operu Falcon Crest.

Celkovo si zahrala vo viac ako sedemdesiatich filmoch a televíznych produkciách. Spolupracovala s mnohými významnými režisérmi ako boli Alberto Lattuada, Vittorio De Sica, Mario Monicelli, Pietro Germi či Mario Soldati. Nestratila sa ani v dobe, keď začala jej herecká kariéra upadať a miesto toho sa začala sústreďovať na maľovanie, sochárstvo či fotografiu. V roku 1999 sa dokonca stala čestnou veľvyslankyňou OSN pre výživu a pôdohospodárstvo. Bola raz vydatá - za slovinského lekára Milka Skofiča, s ktorým mala syna Milka. Neskôr bol jej partnerom podstatne mladší Javier Rigau y Rafols, ktorý si ju vzal za ženu podvodom, no toto manželstvo bolo neskôr anulované.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.