Odišiel bábkový, televízny a filmový herec Anton Vaculík

Vaculik resizeV sobotu, 12.12.2020 zomrel vo veku nedožitých 80 rokov slovenský bábkový, činoherný, televízny a filmový herec Anton Vaculík. Študoval na DAMU v Prahe na Bábkarskej Katedre. V rokoch 1962-1982 mal angažmán v Krajskom bábkovom divadle v Banskej Bystrici, kde hral v mnohých oceňovaných predstaveniach, ako Botafogo, Kráľ jeleňom, Kráska a zviera, Janošík. Za postavu básnika v predstavení Kniha rozprávok získal cenu za Divadelnú tvorbu roku 1976.

V rokoch 1982-1989 účinkoval v Divadle pre deti a mládež v Trnave v predstavenia Rómeo a Júlia, Ako sme sa hľadali, Ako bolo, Aj kone sa strieľajú, Tartuffe. Do novej sezóny už nastúpil od augusta 1989 do Štátne bábkové divadlo v Bratislave, v ktorom zotrval až do odchodu na dôchodok v roku 2001. V roku 1990 spoluzakladal Katedru bábkarskej tvorby na Činohernej a bábkarskej fakulte VŠMU (Divadelnej fakulte) na ktorej pôsobil ako pedagóg do roku 1992.

Účinkoval v celovečerných filmoch: Šibenica, Cesta domov, Pavilón šeliem, Kočka, Krajinka, Zpráva o putování studentů Petra a Jakuba. V dabingu sa podieľal na stvárnení niekoľkých desiatok filmov ako napríklad Hore, Autá, Rodinka Úžasných, atď. Po odchode na dôchodok zostal aj naďalej verný TV tvorbe, stvárnil napríklad jednu z hlavných úloh v seriáli Mesto tieňov.

 

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.