Zomrel legendárny český herec a režisér Jan Kačer

Jan KačerČeský herec a súčasne aj režisér Jan Kačer, ktorého preslávila rola v adaptácii románu Ladislava Mňačka Smrť sa volá Engelchen, naposledy vydýchol v piatok 24. mája 2024 vo vysokom veku 87 rokov. Len pár dní pritom odišiel na vlastnú žiadosť z nemocnice v Prahe, kde sa liečil na zápal pľúc. Správu o jeho smrti potvrdila i jeho dcéra Adela Kubačáková.

Jan Kačer, ktorý patril k hviezdam novej vlny československého filmu, sa narodil 3. októbra 1936 v obci Holice. Vyštudoval pražskú DAMU v odbore réžia a ešte počas štúdia sa angažoval v ostravskom Divadle Petra Bezruča. Pred filmovou kamerou sa prvýkrát objavil v menšej roli vo filme Prebudenie (1959), no primárne sa v tej dobe venoval divadlu. Bol aj jedným zo zakladajúcich členov slávneho Činoherného klubu a celkovo platí, že tie najväčšie úspechy žal práve na divadelných doskách. Výraznú stopu však zanechal aj vo filme.

Po účasti v už spomínanej dráme Smrť sa volá Engelchen (1963) sa začal pravidelne objavovať za filmovou kamerou. Už v začiatkoch jeho kariéry ste ho mohli vidieť v známych snímkach ako Každý deň odvahu (1964), Návrat strateného syna (1966), Koniec agenta W4C prostredníctvom psa pána Foustky či Údolie včiel (oba 1967). Nevyhýbal sa ani televíznej scéne, kde sa objavil v seriáloch ako Jana Eyrová, Rodinné putá alebo Ordinácia v ružovej záhrade. Naposledy si zahral vo filme Moc (2023) režiséra Mátyása Priklera. Za zásluhy v oblasti kultúry mu boli udelené viaceré ocenenia a bol taktiež nositeľom Radu T. G. Masaryka za zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a ľudských práv. Jeho dlhodoročnou manželkou bola česká herečka Nina Divíšková, ktorá zomrela ešte v roku 2021.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.