MFF Bratislava už od piatku oživí hlavné mesto

IFFBratislavalogo resizeOsemnásty ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava tento rok zastrešuje mestská téma, ku ktorej sa viaže filmový program s titulmi ako Aquarius (2016), Všetky tie prebdené noci (Wszystkie nieprzespane noce, All These Sleepless Nights, 2016) alebo pásmom urbánnych hudobných dokumentov z kolekcie Petites Planetes vyhľadávaného autora Vincenta Moona.

Oficiálne otvorenie festivalu prebehne v piatok 11. novembra v Kine Nostalgia a bude prístupné aj pre širokú verejnosť. Rade Šerbedžija, známy herec chorvátskeho pôvodu, ktorý má na konte napríklad spoluprácu so Stanleym Kubrickom, tu uvedie svoj režisérsky debut Oslobodenie Skopje (Osloboduvanje na Skopje, The Liberation of Skopje, 2016) a prevezme si Cenu MFF Bratislava za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii.

Bohatý filmový program odštartuje už v piatok poobede a potrvá sedem dní. Bratislavský festival uvedie napríklad novinku Wernera Herzoga s názvom A hľa: Sny o prepojenom svete (Lo and Behold: Reveries of the Connected World, 2016). Legendárny režisér a dokumentarista v ňom zachytáva virtuálny svet a jeho príbeh od úplného počiatku až po víziu blízkej i vzdialenejšej budúcnosti, objavujúc digitálnu krajinu s rovnakou zvedavosťou a vynaliezavosťou, aká je charakteristická aj pre jeho pozemské vyobrazenia odľahlých miest sveta od amazonských pralesov až po jaskynné hlbiny. Herzog diváka prevádza sériou provokatívnych rozhovorov s poprednými osobnosťami vedeckého a technologického sveta, ktoré odhaľujú spôsoby, akými svet internetu pretransformoval celé fungovanie nášho reálneho sveta. V Súťaži dokumentárnych filmov nebude chýbať čerstvo ocenený film, ktorý na festivale v Jihlave zvíťazil v sekcii venovanej snímkam zo strednej a z východnej Európy – Oslepujúci západ slnka (The Dazzling Light of Sunset, 2016). Režisérka Salomé Jashi sa vo svojom pitoresknom debute zamerala na postavy z prostredia malomestskej gruzínskej televízie, dokumentujúcej život miestnej komunity.

Lion resizeZa pozornosť určite stojí záverečný film festivalu, Lion (2016), ktorý mal svetovú premiéru na tohtoročnom festivale v Toronte. Ide o skutočný príbeh chlapca, ktorý sa ako päťročný stratil vo vlaku uháňajúcom preč od jeho domova a rodiny a musel prejsť náročnými skúškami prežitia, až kým si ho neosvojil prívetivý austrálsky pár. Hoci bol obklopený láskou a pocitom bezpečia, dospievajúci Sarú nedokázal potlačiť čoraz vypuklejšiu túžbu po pôvodnom domove a prostredníctvom Google Earth sa stále častejšie vydáva na „potulky“ rodnými končinami. Režisér Garth Davis si medzinárodné renomé získal vďaka reklamnej tvorbe a nominácii na cenu Emmy a BAFTA za televízny seriál Top of the Lake (2013). O jeho kinodebute Lion sa hovorí ako o potenciálnom kandidátovi na oscarové nominácie a hviezdia v ňom mená ako Nicole Kidman, Dev Patel či Rooney Mara.

MFF Bratislava v spolupráci s občianskym združením Červený nos (Clowndoctors) aj tento rok pripravili charitatívnu projekciu, ktorá sa uskutoční 16. novembra v Kine Mladosť. Animovaný rodinný film Ja ako Tekvička (Ma vie de Courgette, My Life as a Zucchini, 2016)  švajčiarsko-francúzskeho režiséra Clauda Barrasa, ktorý je nominovaný na Cenu LUX, rozpráva príbeh o osirotenom chlapcovi, hľadajúcom lásku, novú rodinu, svoje miesto vo svete. Vyzbierané vstupné pomôže zdravotným klaunom z Červeného nosa v rozveseľovaní hospitalizovaných detí a seniorov. Po druhýkrát sa počas festivalu uskutoční simultánna projekcia ďalšieho z nominantov Ceny LUX, filmu Otvorila som si oči (A peine j’ouvre les yeux, As I open my Eyes, 2015), ktorá sa bude 15. novembra premietať súčasne vo viacerých európskych kinách. Režisérka Leyla Bouzid bude následne odpovedať na divácke otázky prostredníctvom live streamingu z bruselského kina Bozar.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.