Súťažné filmy 17. ročníka MFF Bratislava

MFFlogo resizeNávštevníci 17. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Bratislava sa opäť môžu tešiť na zaujímavé filmy, ktoré reflektujú aktuálne dianie vo svete. Predstavia sa noví, neznámi a neopozeraní tvorcovia na začiatku tvorivej kariéry, ako aj skúsení, etablovaní filmári a víťazi prestížnych festivalov, ktorých diela s napätím očakávame každý rok.

Medzinárodný filmový festival Bratislava od svojho vzniku rozvíja identitu festivalu mladého filmu – podujatia, ktoré si kladie za cieľ objavovať nové mená súčasnej kinematografie, ktoré sú na najlepšej ceste stať sa jej budúcimi hviezdami. Trojica medzinárodných súťaží upozorňuje práve na takýchto tvorcov, ktorí svojimi krátkymi filmami, hranými a dokumentárnymi celovečernými debutmi a druhými filmami do kinematografie vstupujú s naliehavosťou a invenciou. Okrem nich program každoročne tvoria stabilné i špeciálne sekcie, programy venované dejinám filmu a filmovej gramotnosti, retrospektívy a pocty výnimočným osobnostiam svetového filmu.

 

Súťaž hraných filmov

Vrabce resize 2predstaví nových tvorcov v začiatkoch kariéry. Vo výbere programového dramaturga, srbského filmového kritika a zostavovateľa sekcie Nenada Dukića je 9 filmov. Jedným z nich je macedónsko-kosovská snímka Tri dni v septembri (Tri dena vo septemvri, Three Days in September; 2015) režiséra Darijana Pejovského, komorná dráma s prvkami thrilleru, v ktorej náhoda spojí cesty dvoch žien na úteku pred minulosťou. Útočisko hľadajú v opustenom dome, na mieste, kde jedna z nich strávila detstvo. Vzájomná podozrievavosť stúpa a tajomstvá minulosti obe ženy skôr či neskôr dobehnú. Debut kolumbijského režiséra Césara Augusta Aceveda Pôda a tieň (La tierra y la sombra, Land and Shade; 2015), za ktorý v Cannes získal Zlatú kameru pre najlepší debut, zobrazuje život staršieho farmára, ktorý sa po rokoch vracia na svoj statok a zmieruje sa s minulosťou a chybami, ktorých sa dopustil. Čínsky scenárista a režisér Pengfei Song prichádza s filmom Vôňa podzemia (Underground Fragrance; 2015). Rozpráva príbeh mladého južana, ktorý zachraňuje a predáva použitý nábytok. Býva na mieste bývalého protileteckého krytu pod Pekingom, kde žijú cudzinci snažiaci sa presadiť vo veľkom meste. Pri nehode v práci dočasne oslepne, vďaka čomu spoznáva lásku a situácia hlavných protagonistov sa tak mení. Diváci si budú môcť pozrieť aj dva filmy z tohtoročného festivalu v San Sebastiáne. Hlavnú cenu, Zlatú mušľu, si z festivalu odniesol film Vrabčiaci (Sparrows; 2015) Rúnara Rúnarssona. Islandský režisér príbehu o dospievaní mladého chlapca, nečakaných životných zmenách a schopnosti vysporiadať sa s nimi navštívi MFF Bratislava osobne. Slovinský režisér pôsobiaci v Prahe Olmo Omerzu, ktorý zaujal svojím komorným debutom Príliš mladá noc (A Night Too Young; 2012), nakrútil v minoritnej slovenskej koprodukcii film o komplikovaných rodinných vzťahoch s názvom Rodinný film (Family Film; 2015).

 

Súťaž dokumentárnych filmov,

Jasoom lud.resizektorú zostavil nový programový riaditeľ festivalu Pavel Smejkal, prinesie kreatívne dokumenty rôznych žánrov, spracovaných tém a filmového jazyka. Tento rok budú mať diváci možnosť vidieť oceňovaný dokument francúzskej režisérky Anny Roussillon Ja som ľud (Je suis le peuple, I Am the People; 2014). Film nám cez prizmu televízora sprostredkúva egyptskú revolúciu v roku 2011, tak ako ju vnímajú obyvatelia v odľahlej dedine. Mexičanka Betzabé García nám v dokumentárnom filme Králi mesta duchov (Los reyes del pueblo que no existe, Kings of Nowhere; 2015) predstavuje tri rodiny žijúce na území, ktoré čiastočne zaplavuje voda. Aj napriek strachu a neistote sa z rôznych dôvodov nedokážu odhodlať opustiť svoje príbytky. Medzi festivalové hity posledného roka patrí dokumentárna snímka Flotel Europa (2015) režiséra Vladimira Tomića. Vo filme sa vracia k svojej skúsenosti emigranta, keď po vypuknutí vojny v Bosne v 90. rokoch sa ešte ako dieťa dostal do provizórneho azylového centra, ktoré Červený kríž zriadil vo vyradenom plávajúcom hoteli. Tento akýsi osobný denník režiséra môžeme chápať ako príspevok k aktuálnej spoločenskej diskusii o údele utečencov.

 

Súťaž krátkych filmov

 

Play resizevôbec prvýkrát uvedie film slovenského režiséra. Dokument Play! (2014) Andreja Kolenčíka predstaví osemročného Dušana, ktorý svoj čas trávi so starým otcom v hazardnom kasíne. Americký režisér David Raboy vo filme Plážový týždeň (Beach Week; 2015) sleduje partiu kamarátov, ktorí trávia prázdniny v prenajatom dome na pláži. V posledný deň však zisťujú, že Laure chýba a nie je isté, či sa ešte vôbec niekedy objaví. Režisér krátkeho animovaného filmu Pýcha Strathmooru (The Pride of Strathmoor; 2014) američan Einar Bladvin nás vnára do zápiskov z denníka pastora zo Strathmooru z roku 1927, ktorý sa zamýšľa nad rozpadom amerického juhu. Žánrovo sa tu prelína tragédia s hororom, temnosť zvýrazňujú strhujúce vizualizácie znázorňujúce rasizmus a paranoju. Súťaž krátkych filmov aj tento rok zostavil holandský kurátor Erwin Houtenbrink.

 

 

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.