Ceny 59. MFF v Berlíne

berlinale_logo_3057Strieborného medveďa za umelecký prínos si z 59. medzinárodného filmového festivalu v Berlíne odniesli maďarskí filmári Gábor Erdély a Tamás Székely za zvukový design baladickej psychologickej drámy Katalin Varga. Jej režisér Peter Strickland je členom hudobného združenia The Sonic Catering Band, používajúceho ako hudobné nástroje netradičné predmety. Scénickú „hudbu“ a ruchy do svojho filmu vytvoril prostredníctvom bežných kuchynských pomôcok, nástrojov a riadov.

Napriek tomu, že v hlavnej medzinárodnej súťaži boli i diela renomovaných autorov ako Stephen Frears, Costa-Gavras, François Ozon, Chen Kaige, Richard Loncraine, Lukas Moodysson, Sally Potter a Bertrand Tavernier, porota vedená britskou herečkou Tildou Swinton vyzdvihla najmä autorské snímky menej známych alebo začínajúcich umelcov. Ako najlepší film označila peruánsku drámu La teta asustada, druhé dielo 32-ročnej scenáristky a režisérky Claudie Llosa z Limy.
Grand Prix a viacero ďalších ocenení získali nemecká komorná psychologická štúdia dysfunkčného ľúbostného vzťahu Alle anderen scenáristky a režisérky Maren Ade z Nemecka a úsmevný realistický príbeh zakríknutého siláka Gigante debutujúceho argentínskeho scenáristu a režiséra Adriána Binieza. Gigante s tromi oceneniami sa je najúspešnejším filmom festivalu.
Strieborného medveďa za réžiu si odniesol iránsky scenárista a režisér Asghar Farhadi za drámu Darbareye Elly o dôležitosti cti, dôstojnosti a morálky v moslimskej spoločnosti. Porota ocenila i film o pátraní po obetiach teroristických útokov v Londýne roku 2005 London River, ktoré zblížilo a spojilo kresťanov i moslimov, a portrét amerických dôstojníkov, poverených oznamovaním úmrtí vojakov slúžiacich v Iraku ich pozostalým The Messenger.
Cena, nazvaná menom zakladateľa Berlinale Alfreda Bauera, sa ušla i poľskému klasikovi, držiteľovi čestného Oscara (2000) i berlínskeho Čestného Zlatého medveďa (2006) Andrzejovi Wajdovi za adaptáciu poviedky Jaroslawa Iwaszkiewicza Tatarak.
Ekumenická porota ocenila drámu dánskej režisérky Annette K. Olesen Lille Soldat o obchodovaní s ľuďmi. Federácia filmových novinárov FIPRECI udelila svoju cenu snímke La teta asustada, porota homosexuálov a lesbičiek pririekla cenu Tedy Bear (Plyšový medveď) mexickej dráme o dvojici gayov Rabioso sol, rabioso cielo scenáristu a režiséra Juliána Hernándeza, ktorý už roku 2003 dostal Plyšového medveďa za svoj celovečerný debut.
Záverečnú slávnosť vo Festivalovom paláci uvádzala spolu s riaditeľom festivalu Dieterom Kosslickom prezidentka poroty Tilda Swinton. Prišlo 1600 oficiálnych hostí, medzi ktorými prevládali najmä domáce osobnosti ako Daniel Brühl, Detlev Buck, Martina Gedeck, Vadim Glowna či Wim Wenders.
Tohtoročný berlínsky festival ponúkol na 1238 verejných predstaveniach 383 filmov, vyše sto vo svetových premiérach. Takmer sto festivalových filmov vzniklo v Nemecku alebo aspoň s nemeckou koprodukčnou účasťou. Na festivale sa zišlo 20 tisíc akreditovaných účastníkov zo 136 krajín. Už v polčase sa predalo rekordných 270 tisíc vstupeniek.

Ceny 59. MFF v Berlíne

Zlatý medveď za najlepší film
La teta asustada (The Milk Of Sorrow), r. Claudia Llosa, Peru - Špenielsko

Grand Prix Strieborný medveď
ex aequo
Alle Anderen (Everyone else), réžia Maren Ade, Nemecko
a
Gigante, réžia Adrián Biniez, Uruguaj – Nemecko – Argentína - Holandsko

Strieborný medveď za réžiu
Asghar Farhadi za Darbareye Elly (About Elly), Irán

Strieborný medveď za najlepší ženský herecký výkon
Birgit Minichmayr za Alle Anderen

Strieborný medveď za najlepší mužský herecký výkon
Sotigui Kouyate za London River, r. Rachid Bouchareb, Alžírsko – Francúzsko – Veľká Británia

Strieborný medveď za umelecký prínos
Gábor Erdély a Tamás Székely za zvukový design filmu Katalin Varga, r. Peter Strickland, Maďarsko – Rumunsko – Veľká Británia

Strieborný medveď za scenár
Oren Moverman a Alessandro Camon za The Messenger, r. Oren Moverman, USA

Cena Alfreda Bauera
ex aequo
Gigante, r. Adrián Biniez
Tatarak (Sweet Rush), r. Andrzej Wajda, Poľsko

Cena za najlepší debut
Gigante, r. Adrián Biniez

Zlatý medveď za krátky film
Please Say Something, r. David Oreilly, Írsko

Strieborný medveď za krátky film
Jade, r. Daniel Elliott, Veľká Británia

Krištáľový medveď na najlepší film pre deti a mládež
C’est pas moi, je le jure! (It’s Not Me, I Swear!), r. Philippe Falardeau, Kanada

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.