Tipy z festivalu Jeden svet na štvrtok

Jeden logo resizeIrán, Kuba, Čína – krajiny, kde vám už len za vyslovenie názoru hrozí väzenie, ba dokonca smrť. Napriek tomu tam žijú ľudia, ktorí sa nechcú nechať zastrašiť. Svetoznáme blogerky Yoani Sánchez, Zeng Jinyan a Farnaz Seifi a ich Zakázané hlasy sa dostávajú k stále širšiemu okruhu poslucháčov a čitateľov. V diktátorských režimoch ich blogy otriasajú základmi štátneho monopolu na informácie, no zároveň vystavujú ich autorky veľkému riziku. Pozrite si film o nich vo Veľkej sále kina Lumiére, ktorý sa začne o 18.30.

Slovenskí dokumentaristi robia slovenskej kinematografii dobré meno aj vo svete. Dnes si v Malej sále kina Lumiére môžete pozrieť dva dokumenty so spoločenským a sociálnym rozmerom a s tromi vynikajúcimi filmármi sa aj osobne stretnúť. O 17.40 sa začne snímka Až do mesta Aš – príbeh rómskeho dievčaťa, ktoré sa vyberie hľadať šťastie do ďalekého českého mesta. Namiesto neho tam však nájde iba beznádej a začne predávať svoje telo. Autorka sníky Iveta Grófová, ale aj režiséri Marek Šulík a Adam Hanuljak budú hosťami diskusie s názvom Hraný dokument?, ktorá sa začne hneď po filme o 19.00. Potom si so začiatkom o 20.15 môžete pozrieť Hanuljakov film O mladých rodičoch.

 

V Kine Mladosť sa dnes dozviete podrobnosti o živote v Barme – donedávna azda najizolovanejšej krajine na Zemi. Snímku Barma: Pohľad za oponu premietame o 18.15. Potom je pripravená diskusia s dvoma barmskými aktivistami Juliou Marip a Zawom Banom a slovenskou novinárkou Janou Čavojskou. Je Barma skutočne na ceste k demokracii? Opozičná líderka Aun Schan Su Ťij sa po 20 rokoch domáceho síce väzenia dostala do parlamentu, no je to výsledok naozajstných zmien v krajine alebo ide najmä o medzinárodné ekonomické záujmy režimu? Problémy v oblasti ľudských práv a postavenie menšín totiž v Barme stále pretrvávajú.

 

V kinosále SNG si pozrite Film ako Brno (začiatok o 21.00). Žijeme v čudnej dobe, keď nás televízny reportér v tomto dokumente presviedča, že „bez konfliktu nevznikne reportáž“. Jednoducho, ak počas stretu pochodujúcich neonacistov a občanov, ktorí sa rozhodli ich pochod nenásilne blokovať, nevznikne bitka, ani nemá zmysel o takejto nudnej akcii informovať divákov. Snímka poskytuje pestrú mozaiku názorov a vyjadrení a odhaľuje, že – našťastie – občiansky aktivizmus nespí a stále je mnoho ľudí, ktorí sa vedia postaviť proti týmto tendenciám. Ostáva však trpká pachuť a otázka: ako je možné, že extrémisti stále dostávajú mediálny priestor?
        

V KC Dunaj si dnes pozrite film Happy (začiatok o 16.30), ktorý sa zamýšľa nad šťastím. Čo nám najčastejšie vyvolá túto pozitívnu emóciu? Peniaze? Deti a rodina? Práca? Hľadajte odpovede a potom sa možno spýtajte Tibeťanov, ako to vidia oni. Jampa Tashi a Sonam Wangda sú tibetskí azylanti, s ktorými máte jedinečnú príležitosť stretnúť sa na festivale Jeden svet práve dnes. O 17.45 sa totiž začne ich Rozprávanie o Tibete.
Viac: http://www.jedensvet.sk/.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.