Potlesk pre vojnových kuchárov

Cinematik-2009-posterVeľká sála Domu umenia v Piešťanoch na festivale Cinematik bola plná mladých ľudí. Prilákalo ich premietnutie dokumentárneho filmu o vojenských kuchároch od Petra Kerekesa Ako sa varia dejiny. Snímka získala už tohto roku na medzinárodnom filmovom festivale v Toronte (MFDH HotDocs Toronto 2009) Osobitnú cenu poroty. A myslím si, že sa „ťaženie“ po cenách týmto neskončilo.


O filme sa už veľa pochvalného popísalo teda len v krátkosti niekoľko zaujímavostí. Peter Kerekes nakrúcal film 5 rokov, začal v roku 2002 a vo februári 2009 mal premiéru. Stál 24 miliónov slovenských korún. Postavený je na dvanástich receptoch vojenských kuchárov od druhej svetovej vojny až po vojnu v Čečensku. Patria sem aj recepty srbských, chorvátskych, francúzskych, maďarských a českých kuchárov. Jednou z najimpozantnejších postáv je poradca v stravovaní pre Josipa Broza Tita a tiež nemecký kuchár, ktorý jediný prežil potopenie ponorky. Jeho príbeh unikátny. Mnohí potopenie prežili, ale po dvoch hodinách v dvanásť stupňovej vode zomreli. Ako prežil hodiny v studenej vode a dokázal ešte aj plávať, si nikto nevie ani on sám vysvetliť. Podobných osudov, ale aj momentov na zasmiatie je vo filme viac.

Osobne ma však zaujal veľký záujem mládeže o film. Po premietnutí filmu nasledoval búrlivý potlesk a živá beseda s režisérom filmu. „ Vždy som robil filmy, ktoré sa dejinami zaoberali“, povedal mladým Peter Kerekes. „A keďže sloboda človeka ide cez žalúdok som sa rozhodol pre túto tému“. Režisér priznal, že kuchárov nebolo ťažké presvedčovať, aby hrali vo filme, ale ťažšie sa s niektorými už spolupracovalo. Vo svojich filmoch sa snaží situácie vytvárať a čaká ako mu budú jednotliví hrdinovia reagovať a čo z toho vyjde, Mnoho razy je ťažké predvídať niektoré reakcie. Napríklad nedokázal presvedčiť chorvátskeho kuchára, aby varil so srbským. Nakoniec bol rád, že to neurobil, lebo jeho odmietnutie je jedným z najsilnejších momentov filmu. Divákov zaujímalo tiež, čo režisér pripravuje.“Chcel by som nakrútiť film o kozmonautoch, ktorí sa nikdy nedostali do vesmíru. Bude to film o náhradníkoch, čo sa s nimi ďalej stane, ako sa bude odvíjať ich osud“, povedal Peter Kerekes na záver spontánnej a živej besedy. Snímka patrí k tomu najlepšiemu čo sme na festivale videli a už ma nikto nepresvedčí o tom, že mládež nemá o filmové umenie záujem. Práve naopak má – a veľký.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.