Benátky udelili Zlatého leva za krátky film

benatky_logoCeny hlavnej súťaže 66. MFF v Benátkach oznámi porota až v sobotu večer, ale už od štvrtka sa objavujú informácie o rôznych ďalších oceneniach . Zlatého leva za najlepší krátky film získala koprodukčná snímka Juhoafrická republika - USA z názvom Eersgeborene režiséra Etienne Kallosa (obrázok). Nomináciu na Európsku filmovú cenu si odnesie izraelský krátky film Sinner (r. Meni Philip) a s čestným uznaním z Lida odíde gruzínska režisérka Salomé Aleksi za film Felicita.
Pretože tohtoročný festival je plný prekvapení, nikoho už ani veľmi neprekvapilo, že do hlavnej medzinárodnej súťaže dlhometrážnych filmov zaradili tri dni pred koncom ďalšiu snímku. Je ňou Lola popredného filipínskeho režiséra Brillante Mendozu. Namiesto pôvodne oznámených 23 snímok napokon teda súťaží 25, lebo minulý víkend do súťaže zaradili film nemeckého režiséra Wernera Herzoga My Son, My Son, What Have Ye Done?eersgeborene_7

Rovnako do prehliadky Orizzonti pribudla snímka čínsko-malajzijského autora Woo Ming Jina Woman on Fire. Podľa väčšiny účastníkov je to skôr prejav chaotickej organizácie, ako koncepčnej “hry na prekvapenia”.
Tak či onak - benátsky festival tohto roku ponúkol v hlavných prehliadkach mimo retrospektív nie ohlásených 75, ale viac ako osemdesiat snímok, takže dodatočné listy na aktualizáciu a doplnenie katalógu vychádzali takmer s každodennou frekvenciou.

V piatok sa dozvieme verdikty neštatutárnych porôt, aj držiteľa ceny Persol 3-D pre najlepší stereoskopický film. Určite nie náhodou sa piatkový program začína svetovou premiérou thrilleru amerického režiséra a člena tohtoročnej hlavnej benátskej poroty Joe Danteho The Hole, ktorý je tie vo formáte 3-D.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.