Cinematik v Piešťanoch uvedie 11 filmov

Štvrtý ročník Medzinárodného filmového festivalu Cinematik v Piešťanoch, ktorý sa uskutoční od 10. do 15. septembra 2009, ponúka unikátnu koncepciu hlavnej súťažnej kategórie – Meeting Point Europe (Miesto stretnutia Európa), konajúcej sa pod záštitou Medzinárodnej organizácie filmových novinárov FIPRESCI. Porota zložená z 15 kritikov z 15 európskych krajín (Česká republika, Maďarsko, Rakúsko, Veľká Británia, Čierna hora, Holandsko, Dánsko, Francúzsko, Chorvátsko, Estónsko, Belgicko, Nemecko, Slovensko, Slovinsko a Taliansko) pracovala počas celého roka, aby vytvorila kolekciu najlepších európskych filmov, vyrobených v rokoch 2008 a 2009.


Do hlasovania sa dostalo 49 európskych titulov. Každému z filmov boli počas hlasovania kritikmi priradené body. Jedenásť najlepších filmov, ktoré vzišli z hlasovania bude odpremietaných na festivale v rámci súťažnej sekcie. Film, ktorý získal najviac bodov bude na konci festivalu vyhlásený za víťazný a ocenený hlavnou cenou festivalu, Meeting Point Europe Award. Rebríček najlepších filmov odzrkadľuje subjektívny pohľad mladých kritikov na európsku kinematografiu a zároveň zohľadňuje dianie na filmových scénach jednotlivých zastúpených krajín, ako i na medzinárodnej scéne, pričom jediné relevantné kritérium bola umelecká kvalita a sila osobnej autorskej výpovede.

V súťažnej sekcii ponúkne MFF Cinematik niekoľko slovenských premiér: Milujem ťa tak dlho, Náš milovaný mesiac august, Tri opice, Happy-Go-Lucky (distribučná predpremiéra), Hunger (distribučná predpremiéra).


Predstavenie filmov v sekcii Meeting Point Europe:


NÁŠ MILOVANÝ MESIAC AUGUST / PT, FR
(AQUELE QUERIDO MÊS DE AGOSTO)
V roku 2006 bol Miguel Gomes na ceste do portugalského vnútrozemia, aby tu začal nakrúcať svoj druhý hraný film. Zrazu však prišiel o finančné prostriedky na tento riskantný projekt. Gomes zmenil plány, no aj tak sa vydal so svojou 16mm kamerou a päťčlenným štábom nakrúcať príbeh troch hudobníkov – otca, jeho dcéry a jej bratranca – počas tradičných augustových slávností v „srdci Portugalska“. Stopy pôvodnej zápletky sa dajú sledovať, no fikcia a dokument tancujú zmyselné tango.

Cena za najlepší film – Medzinárodný festival nezávislého filmu Buenos Aires 2009, Argentína
Cena kritiky za najlepší film – Medzinárodný filmový festival Sao Pãolo 2008, Brazília
Cena FIPRESCI – Viennale 2008, Rakúsko


BAADER MEINHOF KOMPLEX / DE, FR, CZ
(DER BAADER MEINHOF KOMPLEX)
Nemecko, 70. roky 20. storočia: vražedné bombové útoky, vyhrážky teroristov a strach z vnútorného nepriateľa hýbu základmi ešte stále veľmi krehkej nemeckej demokracie. Radikálne deti generácie nacistov vedené Andreasom Baaderom (Moritz Bleibtreu). Ulrike Meinhofovou (Martina Gedeck) a Gudrun Eensslinovou (Johanna Wokalek) bojujú v násilnej vojne proti tomu, čo vnímajú ako novú tvár fašizmu: americkému imperializmu podporovanému nemeckým establishmentom, z ktorého mnohí majú za sebou nacistickú minulosť.

Nominácia na Cenu Americkej Akadémie umení – Oscar 2009 za Najlepší cudzojazyčný film roka
Nominácia na Cenu Britskej Filmovej a TV akadémie BAFTA 2009 – Najlepší neanglicky hovoriaci film
Bavorské filmové ceny 2009 – Bavorská filmová cena za Najlepšiu produkciu (Bernd Eichinger)


MEDZI STENAMI / FR
(ENTRE LES MURS)
François (François Bégaudeau) a jeho kolegovia učitelia sa pripravujú na nový školský rok na strednej škole v problémovej oblasti. Vyzbrojení tými najlepšími úmyslami sa povzbudzujú sa aby ich nič neodradilo od odovzdania toho najlepšieho vzdelania ich študentom. Kultúry a postoje sa často zrážajú v triede, mikrokozme súčasného Francúzska. Akokoľvek zábavní a inšpiratívni študenti dokážu byť, ich problémové správanie ohrozuje nadšenie učiteľov pre nie príliš dobre platenú robotu. François trvá na atmosfére rešpektu a pozornosti...

Zlatá palma – MFF Cannes 2008
Nominácia na Cenu Americkej Akadémie umení – Oscar 2009 za Najlepší cudzojazyčný film roka
Francúzske filmové ceny César 2009 – César za najlepší adaptovaný scenár (François Bégaudeau, Robin Campillo, Laurent Cantet)


GOMORA / IT
(GOMORRA)
Brutálne surová freska až neuveriteľne výstižne vykresľuje, akými spôsobmi ovláda neapolská vetva mafie zvaná camorra všedný život ľudí. Je to svet, ktorého jediným zákonom je násilie, jedinou hodnotou moc, jediným snom peniaze a jediným dorozumievacím prostriedkom zbraň. V súboji klanov ide o nadvládu nad trhom s narkotikami, s nebezpečným odpadom, s prostitúciou a turistikou, ale aj s odevným priemyslom. Film, zaľudnený postavami, z ktorých žiadna nie je ústredná, ale každá sa vpíše do pamäti.

Grand Prix – MFF Cannes 2008
Cena Strieborný Hugo za Najlepší scenár (Maurizio Braucci, Ugo Chiti, Gianni Di Gregorio, Matteo Garrone, Massimo Gaudioso, Roberto Saviano) – MFF Chicago 2008
Talianske filmové ceny David di Donatello 2009 – Najlepšia réžia, Najlepší strih (Marco Spoletini), Najlepší film, Najlepšia hudba - pôvodná pieseň (Robert del Naja, Neil Davidge, Euan Dickinson) Najlepšia produkcia (Domenico Procacci), Najlepší scenár, Najlepší zvuk (Maricetta Lombardo)


BUĎ ŠŤASTNÁ / GB
(HAPPY-GO-LUCKY)
Aké ťažké je byť šťastná? Poppy (Sally Hawkins), nepotlačiteľne voľnomyšlienkárska učiteľka prináša nákazlivý smiech a nevyčerpateľný zmysel pre optimizmus do každej situácie, s ktorou sa musí popasovať. Ponúka citlivý, pravdivý a hlboko život potvrdzujúci prieskum najtajomnejšej a najprchavejšej ľudskej vlastnosti: šťastia. Poppina schopnosť udržať si svoju perspektívu je vystavená skúške, keď jej ukradnú bicykel. Nadšene sa zapíše do autoškoly so Scottom (Eddie Marsan), z ktorého sa vykľuje jej nemesis – upätý cynik. Postupne, z týždňa na týždeň medzi nimi narastá napätie a Poppy sa musí popasovať s ďalšími výzvami...

Cena Strieborný medveď pre Najlepšiu herečku (Sally Hawkins) – MFF Berlinale 2008
Ceny Bostonskej spoločnosti filmových kritikov 2008 – Cena BSFK pre Najlepšiu herečku (Sally Hawkins)
Zlatý Glóbus 2009 za Najlepší ženský herecký výkon vo filme – komédia alebo muzikál (Sally Hawkins)


HLAD / GB, IE
(HUNGER)
Raymong Lohan (Stuart Graham) unavene vykonáva jeho normálnu rutinu: obyčajný muž, čo pracuje ako strážca vo väznici Maze v Severnom Írsku v roku 1981. Pracuje v jednom z neslávnych H-Blokov, kde republikánski väzni protestujú – odmietajú nosiť žalárne odevy i podstupovať hygienickú očistu. Život tu je peklom ako pre väzňov, tak aj pre dozorcov. Mladého nového väzňa Daveyho Gillena (Brian Mulligan) privezú do tohto prostredia po prvý raz. Aj keď je vystrašený, Davey rozhodne odmieta nosiť väzenskú uniformu, veď predsa nie je obyčajný kriminálnik. Pripojí sa k protestujúcim a o celu sa delí s iným nekonformným republikánskym väzňom Gerrym Campbellom (Liam McMahon). Gerry si už zvykol na hroznú realitu života v Maze a sprevádza Daveyho počas jeho dennej rutiny.

Ceny Britskej Filmovej a TV akadémie BAFTA 2009 – Cena Carla Foremana pre Najsľubnejší nový talent (Steve McQueen)
Zlatá kamera – MFF Cannes 2008
Európsky objav roka (Steve McQueen) - Európske filmové ceny 2008


MILUJEM ŤA TAK DLHO / FR, DE
(IL Y A LONGTEMPS QUE JE T’AIME)
Léa (Elsa Zylberstein) a Juliette (Kristin Scott Thomas) sú sestry. Juliette práve prepustili z väzenia po tom, ako si odslúžila dlhý trest. Léa bola ešte tínedžerka, keď Juliette uväznili. Čo také hrozné vykonala pred pätnástimi rokmi a prečo? Táto myšlienka sa vracia do myslí všetkých okolo nej, no nedovolia si vysloviť ju. A pre Juliette, ktorá je uzavretá so svojim tajomstvom, je to bremeno. Musí ho niesť, no bráni jej užívať si život a uveriť, že aj ona má právo byť šťastná.

Ceny Britskej Filmovej a TV akadémie BAFTA 2009 – Najlepší neanglicky hovoriaci film
Cena Ekumenickej poroty – MFF Berlinale 2008
Francúzske filmové ceny César 2009 - Najlepší debut, Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe (Elsa Zylberstein)


MILIONÁR Z CHATRČE / GB
(SLUMDOG MILLIONAIRE)
Jamal Malik (Dev Patel) je chlapec, ktorý sa narodil do sveta bez budúcnosti, do chudobného prostredia bombajských slumov. Teraz ale sedí v televíznom štúdiu oproti moderátorovi indickej verzie súťaže Chcete byť milionárom a čaká na poslednú otázku, ktorá ho delí od rozprávkovej výhry 20 miliónov indických rupií. Ako sa mu to podarilo? Ako sa chlapec z ulice dokázal dostať k méte, po ktorej márne prahli chlapci z lepších rodín či vedátori s niekoľkými titulmi vo vrecku?

Cena Americkej Akadémie umení – Oscar 2009 za Najlepšiu kameru (Anthony Dod Mantle), Najlepšiu réžiu, Najlepší strih (Chris Dickens), Najlepšiu hudbu (A. R. Rahman), Najlepšiu pieseň (A. R. Rahman, Gulzar), Najlepší zvuk (Ian Tapp, Richard Pryke, Resul Pookutty), Najlepší film, Najlepší adaptovaný scenár (Simon Beaufoy)
Cena Britskej Filmovej a TV akadémie BAFTA 2009 – Najlepšia kamera, Najlepšia réžia, Najlepší strih, Najlepší film, Najlepšia hudba, Najlepší adaptovaný scenár, Najlepší zvuk
Zlatý Glóbus 2009 za Najlepšiu réžiu, Najlepší film – dráma, Najlepší pôvodný soundtrack – film, Najlepší scenár - film


TRI OPICE / TR, FR, IT
(ÜÇ MAYMUN)
Rodina je narušená vo chvíli, keď spočiatku malé chybičky prerastú do veľkých bojov o zachovanie celku. Aby sa vyhla ťažkostiam a zodpovednosti, ktoré by inak bolo nemožné znášať, rodina si volí ignorovať pravdu, nevidieť ju, nepočuť, nerozprávať o nej. Ale zneškodní hra na „Tri opice“ pravdu?

Cena za Najlepšiu réžiu, Nominácia na Zlatú palmu – MFF Cannes 2008


VALČÍK S BASHIROM / IS, DE, FR, US, FI, CH, BE, AU
(VALS IM BASHIR)
Jednej noci v bare starý priateľ rozpráva režisérovi Arimu o jeho opakujúcej sa nočnej more, v ktorej ho naháňa 26 divokých psov. Každú noc ten istý počet zverov. Obaja sa zhodnú, že to voľajako súvisí s misiou izraelskej armády v prvej libanonskej vojne začiatkom 80. rokov 20. storočia, ktorej sa zúčastnili. Ariho prekvapuje, že si nepamätá nič z tohto obdobia jeho života. Znepokojený touto záhadou sa rozhodne stretnúť a vyspovedať starých priateľov a spolubojovníkov. Musí sa dozvedieť pravdu o tom čase a o sebe. Ako sa Ari zabára hlbšie a hlbšie do tajomstva, jeho pamäť sa zakráda v surrealných obrazoch…

Francúzske filmové ceny César 2009 – Najlepší zahraničný film
Najlepší
hudobný skladateľ (Max Richter) - Európske filmové ceny 2008
Zlatý Glóbus 2009 za Najlepší cudzojazyčný film


KATALIN VARGA / RO, GB, HU
(KATALIN VARGA)
Milujúcu manželku Antala Borlana by ani v najhorších snoch nenapadlo, že jej oddaný a pozorný manžel bol v minulosti zodpovedný za ohavný skutok. Antal verí, že mu Boh odpustil a jeho pretrvávajúce manželstvo je testamentom jeho vykúpenia. Anjel pomsty menom Katalin Varga koňmo zlieza Karpatské hory. Má so sebou niečo, čo prehodnotí Antalovo chápanie vykúpenia. Avšak ani Katalin nedokáže plne pochopiť význam pomsty, pokiaľ ju devastujúca stopa ktorú pri hľadaní Antala zanecháva, nakoniec nedohoní.

Strieborný medveď za Výnimočný umelecký prínos: zvukový dizajn (György Kovács, Gábor Erdélyi, Tamás Székely), nominácia na Zlatého medveďa – MFF Berlinale 2009
Cena CPH:PIX Grand Prix pre Najlepší nový talent – MFF CPH:PIX 2009
Cena za Najlepší herecký výkon (Hilda Péter) - MFF Brusel 2009

Akreditácia na všetky filmové predstavenia a sprievodné podujatia počas celého festivalu stojí v predpredaji cez ticketportal.sk 6 € (180,76 Sk) a na mieste 8 € (241,01 Sk).

------------------------------------------------
Medzinárodný filmový festival Cinematik Piešťany je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky
Hlavný organizátor: MFF Piešťany, o.z. Organizátori: Mesto Piešťany, Slovenské liečebné kúpele Piešťany, a.s., Dom umenia Piešťany, Mestské kultúrne stredisko mesta Piešťany Reklamní partneri: Hotel Satelit Piešťany, Hauerland, Habit, Traco Computers, C&M Languages, Knap photo, Kursalon

Hlavní mediálni partneri: STV, SME.sk Mediálni partneri: Rádio_FM, kinema.sk, SME, .týždeň, Profit, Boomerang, Pardon Piešťany, SITA, port.sk, TV Karpaty, Radio HIT, Etarget


Kontakt: Peter Konečný, tel.: 02/32 19 90 04, mobil: 0905 316 005, e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., www.cinematik.sk

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.