Počas Febiofestu budú Bratislava Industry Days

Febio2023logo resizeMedzinárodný filmový festival Febiofest je aj miestom stretnutia filmových profesionálov s odbornou verejnosťou. Už po ôsmykrát sa na jeho pôde uskutoční podujatie Bratislava Industry Days (BID). Jeho hlavný program tvorí prezentácia pripravovaných slovenských filmových projektov Works in Progress, ktorá sa bude konať naživo i online zároveň. Podujatie sa uskutoční od 15. do 18. marca 2023 v kinosále Slovenskej národnej galérie a jeho súčasťou budú aj dve sprievodné akcie.

Bratislava Industry Days je podujatie určené filmovým profesionálom, jeho cieľom je prezentovať slovenskú kinematografiu pred medzinárodným publikom a vytvoriť väzby medzi slovenskými a medzinárodnými filmovými profesionálmi. Hlavný program tvorí verejná prezentácia pripravovaných slovenských filmov Works in Progress, ktoré sa budú uchádzať o cenu Best Febio Pitch Award, dotovanú sumou 3 000 eur. O víťazovi rozhodne trojčlenná porota v zložení Paolo Bertolin (MFF Benátky), Xavier Henry-Rashid (Film Republic) a Barbara Orlicz-Szczypuła (FF Krakov). Zúčastnené projekty môžu získať aj niektorú z dvoch partnerských cien. Cineuropa Work in Progress Award zabezpečí víťaznému projektu pravidelné informovanie na portáli Cineuropa, Pop Up Film Residency Visegrad Award umožní vybranému projektu zúčastniť sa tvorivej rezidencie vo Varšave.

Domuprostred resizeNa Works in Progress sa tento rok predstaví desať slovenských projektov v rôznom štádiu vzniku. Sú medzi nimi hrané, dokumentárne i animované diela, dlhometrážne i krátkometrážne. Celovečernú hranú tvorbu reprezentujú pripravované filmy Dom uprostred režiséra Dominika Györgya, Miškov svet Daniela Riháka, Redakcia Romana Bondarchuka, Spievajúci dom Andreja Kolenčíka, predstavia sa aj dva krátke hrané filmy Na milú Jarmilu Alice Bednárikovej a Svlékat mlhy Kateřiny Hroníkovej. Z dokumentárnej oblasti sa budú prezentovať Kamene Pauly Ďurinovej, Pozor, padá SNG! režisérskej dvojice Jana Durajová a Lena Kušnieriková a Údolie vdov Mira Jeloka. Desiatku prezentujúcich doplní animovaný krátky film Period Drama od Michaely Mihalyi. Účasť na prezentácii v Bratislave a online prisľúbilo viac ako 30 zástupcov a zástupkýň medzinárodných festivalov napríklad z Benátok, San Sebastianu, Karlových Varov, Varšavy či pozorpadasng resizeSarajeva, ale aj industry platforiem, sales agentov či ďalších relevantných filmových inštitúcií. Tvorcovia vybraných projektov mali pred prezentáciou možnosť zúčastniť sa aj tréningu a individuálnych konzultácií pod tútorským vedením oceňovaného slovinského filmového producenta Danijela Hočevara, ktorý sa podieľal napríklad na filme Epizóda zo života zberača železa (2013) od Danisa Tanovića, oceneného Strieborným medveďom na Berlinale. Tréning sa konal v spolupráci s MIDPOINT Institute a CHARACTER – Film Development Association.

Súčasťou Bratislava Industry Days sú aj dve sprievodné podujatia. V spolupráci s Visegrad Film Forum sa uskutoční masterclass producenta a scenáristu Jima Starka pod názvom The Role of the Producer in Independent Filmmaking (Úloha producenta v nezávislej filmovej tvorbe). Stark stál pri vzniku mnohých kultových nezávislých amerických a európskych filmov, spolupracoval napríklad s Jimom Jarmuschom (Tajomný vlak, Káva a cigarety, Noc na zemi) alebo so Szabolcsom Hajduom (Zázrak). K jeho posledným projektom patril Trojuholník smútku od Rubena Östlunda, ktorý vlani získal štyri Európske filmové ceny vrátane ceny pre najlepší film. Organizátori pripravili aj diskusiu s novým riaditeľom Audiovizuálneho fondu Petrom Badačom o výzvach, ktorým aktuálne čelí slovenská audiovízia, i o potenciálnych zmenách vo fungovaní samotného fondu. O víziách, priestore na zlepšenie a možných inšpiráciách zahraničnou skúsenosťou sa s Badačom bude rozprávať Tomáš Hudák z Národného kinematografického centra SFÚ.

Počas Bratislava Industry Days sa uskutočnia aj dva workshopy, ktoré organizuje Midpoint Institute. Pripravené sú intenzívny trojdňový scenáristický a dramaturgický workshop pre štyri slovenské projekty vo vývoji Midpoint Intensive SK, ktorého tútorom je režisér Ivo Trajkov, a tiež intenzívny štvordňový medzinárodný workshop určený projektom s LGBTQ+ postavami alebo témami Midpoint Intensive Queer, ktorého lektorkou je scenáristka Lucia Kajánková.

Podujatie Bratislava Industry Days, ktoré organizujú Asociácia slovenských filmových klubov a Slovenský filmový ústav (SFÚ), sa koná počas 30. MFF Kymsaskoncitatonoc resizeFebiofest. Vo filmovom programe festival okrem súčasných slovenských snímok uvedie aj digitálne reštaurovaný film Kým sa skončí táto noc (1965) Petra Solana zo zbierok SFÚ. Ide o psychologickú sondu do vnútra typologicky rôznorodých ľudí, ktorí prežívajú noc v prepychovom nočnom podniku. Film vznikal na svoju dobu unikátnym spôsobom. Nemal pevný scenár a nakrúcal sa viacerými kamerami na kontaktný zvuk. Svoje prvé väčšie úlohy tu stvárnili vtedy čerství absolventi a neskoršie herecké legendy Marián Labuda a Stano Dančiak. Film bude uvedený vo festivalovej sekcii Zrkadlo minulosti.

Podujatie Bratislava Industry Days sa bude konať v anglickom jazyku, prezentácia Works in Progress sa uskutoční v piatok 17. marca o 10.00 hod. 2023 v kinosále SNG. Účasť na prezentácii je voľná, bez nutnosti registrácie.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.