Febiofest 2015 odkryl svoj pestrý program

Febio 2015 logo resizeDiváci sa na Febiofeste môžu tešiť na 126 filmov rozdelených do jedenástich programových sekcií. V piatich bratislavských kinách sa od 20. do 26. marca premietnu horúce novinky zo svetových festivalov, predpremiéry klubových hitov, prehliadka najlepších slovenských filmov za ostatné roky, ale aj špeciálne pásmo filmov pre deti.

Medzi divácky najnavštevovanejšiu patrí už tradične sekcia Panoráma a novinkou bude tiež Panoráma V4, ktoré predstavia filmy ocenené na prestížnych svetových festivaloch. Prvým je film Aferim! - víťaz Strieborného leva na Berlinale 2015 za najlepšiu réžiu. Pozoruhodnou je aj snímka Blízko smrti režisérskej dvojice Delepine - Kervern, kde hlavnú úlohu stvárnil kontroverzný francúzsky spisovateľ Michel Houellebecq alebo nový film zázračného dieťaťa Aferim002 resizeizraelského filmu Nadva Lapida - Učiteľka zo škôlky, ktorý mal premiéru na festivale v Cannes. Dokumentárny film Prichádzame ako priatelia zvíťazil v súťaži stredoeurópskych dokumentov na festivale v Jihlave, nemecko-český film Schmitke sa stal na minuloročnom festivale v Cottbusu najlepším debutom z krajín strednej a východnej Európy,  nomináciu na Oscara má na konte animovaný film Pieseň mora. V programe diváci nájdu aj dvoch čerstvých držiteľov ocenenia Český lev – film Cesta ven Petra Václavka a dokument Olga Miroslava Janka.

 

Programovou novinkou je očakávaná Slovenská filmová krajina, do ktorej organizátori vybrali 27 filmov nakrútených slovenskými filmármi za uplynulé dva roky. Divácky atraktívnymi sú aj sekcie Profily, ktoré tento rok predstavia kinotéku Ucitelka zo skolky Haganenet The Kindergarten Teacher resizeXaviera Dolana, Jany Ševčíkovej a Isaacha de Bankolé, ktorý sa dokonca osobne zúčastní na otvorení Febiofestu 2015 s novinkou Mirage, kde si zahral hlavnú úlohu. Pre deti je pripravený Filmový kabinet deťom, milovníkov starších filmov potešia Poklady filmových archívov. Slovenských predpremiér sa dočká viacero filmov, ktoré prinesie organizátor festivalu -  Asociácia slovenských filmových klubov, v špeciálnej sekcii Ochutnávka: Novinky ASFK.

 

Medzinárodný filmový festival Febiofest 2015 premietne 126 filmov v týchto programových sekciách: Súťaž krátkych filmov krajín V4, Slovenská filmová krajina, Panoráma, Panoráma V4, Ochutnávka: Novinky ASFK, Poklady filmových archívov, Pocty (Pocta Eduard Grečner, Pocta Miloslav Luther), Profily (Profil Jana Ševčíková, Profil Isaach de Bankolé, Profil Xavier Dolan), Klubový Jukebox, Kino-Ikon x, Filmový kabinet deťom
Viac: www.febiofest.sk.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.