Čo prinesie Cinematik po zotmení?

Cinematikn_2010_resizePiaty ročník Medzinárodného filmového festivalu Cinematik v Piešťanoch, ktorý sa uskutoční od 9. do 15. septembra 2010, ponúkne vo svojej nesúťažnej sekcii Za hranicou kultu, unikátnu prehliadku neo-noirových titulov. Bude jej venovaná aj celá sobotná filmová noc, pod názvom – NOC NEO NOIR.

Filmy noir majú spoločný vizuálny motív, ktorý požíva silné svietenie a hlboké tiene. Zväčša sú zasadené do mestského prostredia, nočných exteriérov, často v nich prší a nad dejom bdie hlavný hrdina prostredníctvom komentára.

Príbeh sa odvíja okolo cynickej, drsnej, rozčarovanej mužskej postavy (detektív, kriminálnik, alebo aj obyčajný chlapík s dobrým srdcom), ktorý stretne krásnu, avšak promiskuitnú, amorálnu, dvojtvárnu a zvodnú osudovú ženu (femme fatale). Tá použije všetky svoje ženské prednosti a provokatívnu sexualitu, aby ho zmanipulovala a prinútila ho pre ňu konať zločiny z vášne. Akokoľvek drsný chlapík jej skôr čí neskôr podľahne a končí zamotaný v sieti skutkov, ktoré vedú k nevyhnutnému, a často krát tragickému koncu.

Éra klasických filmov noir sa skončila v roku 1958 Dotykom zla. Na scénu prichádza jeho moderný nástupca neo noir, ktorý je poctou klasickému filmu noir, no posúva ho ďalej, do súčasnosti, ale aj budúcnosti. Používa rovnaké postavy, mizanscénu či témy, ako napríklad úpadok morálky, nejednoznačný hrdina, popis drsného spôsobu života či formálne prvky ako tiene a neprirodzené uhly kamery, ale aj jazyk, ktorým hrdinovia rozprávajú. Tieto klasické postavy však neo noir stavia do rôznych netypických prostredí a situácií a pohráva sa s jednotlivými zásadami klasického žánru.

brick_resizeV americkom filme Zmiznutie (Brick) režiséra Riana Johnsona, ocenenom na festivale Sundance, sledujeme príbeh inteligentného študenta Brendana pátrajúceho po svojej stratenej priateľke. O osudovú a najnebezpečnejšiu ženu pôjde aj v snímke Diabolská zvodkyňa (The Last Seduction) v réžii Johna Dahla. Stvárnila ju Linda Fiorentino ocenená Asociáciou newyorských filmových kritikov ako Najlepšia herečka. Do temného Londýna budúcnosti sa presunieme vo francúzsko/anglickom titule Franklyn (Franklyn) tvorcu Geralda McMorrowa. V Británii sa razantne zmenili pomery, v zemi vládne cirkev tvrdou rukou a snaží sa z ľudí spraviť nemysliace stádo. Štyria z nich sa to rozhodnú zmeniť.
Argentínsky neo-noir predstaví snímka Aura (El Aura). Režisér a scenárista Fabián Bielinski nakrútil príbeh Espinozu preparujúceho zvieratá. Je obdarený zvláštnym darom – má fotografickú pamäť. Trpí náhodnými záchvatmi epilepsie. Aby unikol samote každodenného života, stráca sa vo svojich fantáziách o dokonalej lúpeži. Do Hollywoodu nás prenesie Robert Zemeckis so svojim prelomovým trojsocarovým filmom Kto obvinil králika Rogera? (Who Framed Roger Rabbit). Sekcia Za hranicou kultu pripravuje aj ďalšie prekvapenia.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.