Filmové peklo na Cinematiku

Cinematikn_2010_resizePiaty ročník Medzinárodného filmového festivalu Cinematik v Piešťanoch, ktorý sa uskutoční od 9. do 15. septembra 2010, ponúkne vo svojej nesúťažnej sekcii s výstižným názvom Filmové peklo, unikátnu zostavu filmov venovanú odvrátenej strane dejín svetovej kinematografie.

Možno je to prekvapením, ale existujú aj horšie filmy, ako tie od slávneho najhoršieho režiséra všetkých čias Eda Wooda. Otázkou však je, ktoré sú najhoršie? Tie, ktoré majú negatívne recenzie, alebo vyhradené prvé pozície v rebríčkoch najnevydarenejších titulov? Čo ak sú práve tieto tituly tými najzábavnejšími a (ne)chcene „podarenými“ filmovými kúskami? Aby sme to všetci v zdravý prežili, pripravili sme si pre vás pre začiatok tri výlety do skutočného filmového pekla. Každý z nich mapuje určité obdobie kinematografie.

Plán 9 z vesmíru (Plan 9 from Outer Space, 1959) je považovaný množstvom „opačných“ filmových rebríčkov za najhorší titul všetkých čias. Jeho tvorca Edward D. Wood, Jr. (1924-1978) vyprodukoval v priebehu päťdesiatych rokov niekoľko celovečerných filmov, ktoré však vďaka neskrývanému amaterizmu rýchlo zmizli z povrchu zemského. Avšak nie navždy. Po svojej smrti (na zlyhanie srdca následkom dlhoročného alkoholizmu) bol nadšený filmár znova objavený filmovými nadšencami hľadajúcimi zabudnuté kuriozity. Z Woodovej tvorby je najznámejší práve Plán 9 z vesmíru, nakrútený podľa „stopercentného“ skutočného svedectva o neúspešnom pokuse mimozemskej civilizácie ovládnuť Zem pomocou oživenia mŕtvych.

Hviezdna zrážka (Starcrash, 1978) predstavuje Christophera Plummera a Davida Hasselhoffa (vo svojej prvej veľkej úlohe) v absolútne nepodarenom taliansko-americkom dobrodružnom sci-fi o galagtickom svete, ktorým „pláva“ vesmírna pašerácka loď riadená skromne odetou Stellou Star (Caroline Munro) a blonďavým hipisákom Aktonom (Marjoe Gortner). Ich nová misia znie – vyslobodiť syna vládcu celej galaxie, ktorým je úchvatný David Hasselhoff. Čakajú vás bitky na planéte Amazoniek, alebo boj s pravekými ľuďmi – doslova fontána gýču a nepodarených trikov. Space opera Starcrash zostáva stále osviežujúcim zdrojom zábavy. Mimochodom, David uvažuje o remaku, čiže by ste si originál nemali nechať ujsť.

mega_shark_resizeMega žralok vs. gigantická chobotnica (Mega Shark vs. Giant Octopus, 2009). Vlajková loď sekcie Filmového pekla. Produkčná spoločnosť Asylum má za sebou množstvo filmových delikátností (v auguste odpremiérujú svoju novinku Titanic 2), ale práve film Jacka Pereza je ich prvým titulom uvedeným v kinách. Čo čaká návštevníkov Cinematiku? Kalifornské pobrežie podľahne teroru dvoch súperiacich obrovských prehistorických podmorských príšer. Lorenzo Lamas však vie, čo robiť... Mega Shark vs Giant Octopus je považovaný za jeden z najlepších najhorších filmov dnešných čias. Vraj išlo o zámer, čo je samozrejme celkom dobrá marketingová taktika. Návšteva kina len na vlastné riziko!

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.