Cinematik navštívilo viac ako 15-tisíc divákov

Cinematik 2012 logo resizeMedzinárodný filmový festival Cinematik už sedem rokov prináša svojim návštevníkom najlepšie súčasné i zaujímavé archívne filmy, netradičné akcie typu Secret Cinematik či stretnutia s rešpektovanými tvorcami. Tak tomu bolo aj na 7. ročníku festivalu, ktorý sa konal 7. – 13. septembra v Piešťanoch.

Počas siedmych dní bolo na 4 premietacích miestach uvedených 123 filmov, z toho 70 celovečerných a 53 krátko- a stredometrážnych. Z celovečerných filmov malo 24 premiéru a 41 ešte nebolo uvedených v kinách. Festival navštívilo 15 900 divákov. Hlavnú cenu festivalu Meeting Point Europe Award určenú pre najlepší európsky film roka získal francúzsky The Artist režiséra Michela Hazanaviciusa. Najlepším slovenským dokumentárnym filmom sa stali Zvonky cinematik-foto resizešťastia režisérov Mareka Šulíka a Jany Bučky a bola im tak udelená cena Film Europe Award. Cenu Primátora mesta Piešťany získal dokument Pauly Siskovej ...Myslím, že sa nevrátim, Cenu divákov film Romana Polanskeho Carnage.

 

Slovenskú premiéru mal na festivale národný kandidát na Oscara Až do mesta Aš Ivety Grófovej, ktorý už získal viacero pozitívnych ohlasov u domácej aj zahraničnej kritiky. Súčasťou slávnostného udeľovania cien bola slovenská premiéra digitalizovanej kópie filmu Štefana Uhra Slnko v sieti. „Prvý film československej novej vlny“ digitalizoval Slovenský filmový ústav pri príležitosti 50. výročia jeho premiéry.

 

Cinematik sa po ôsmy raz uskutoční od 6. – 12. septembra 2013 v Piešťanoch.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.