Európski kritici zostavili filmy pre Cinematik

Cinematik logo 2013 resizeHlavnú súťažnú sekciu Medzinárodného filmového festivalu Cinematik Meeting Point Europe aj tento rok zostavilo 17 mladých európskych kritikov. Obsahuje 9 najlepších európskych filmov vyrobených v rokoch 2012 a 2013. 8. ročník festivalu Cinematik sa uskutoční v dňoch 6. – 12. septembra v Piešťanoch.

Vďaka jedinečnej koncepcii môžu diváci spoznať postoj mladej kritiky k súčasným trendom v európskej kinematografii. O zostave filmov premietaných v rámci sekcie realizovanej pod záštitou Medzinárodnej federácie filmových kritikov FIPRESCI, sa pritom rozhodovalo prakticky v celej Európe, keďže kritici pochádzajú z Belgicka, Českej Republiky, Čiernej Hory, Dánska, Estónska, Francúzska, Holandska, Chorvátska, Maďarska, Nemecka, Poľska, Rakúska, Rumunska, Slovenska, Talianska, Turecka a Veľkej Británie.

 

Každý z kritikov vytvoril svoj vlastný rebríček filmov, ktorým pridelil istý počet bodov. Po ich sčítaní vznikol súhrnný rebríček, pričom najúspešnejšie filmy budú premietané na MFF Cinematik a film s najvyšším počtom bodov získa na záver festivalu cenu Meeting Point Europe Award. Tento rok súťaži dominujú filmy mladších režisérov. Jedným z Berberian Sound Studio resizenajväčších prekvapení tohtoročného Berlinale bol nemecký film Zvláštna mačička režiséra Ramona Züechera. The Hollywood Reporter ho označil za prienik Jacquesa Tatiho, Michela Gondryho a Françoisa Ozona. Odohráva sa takmer celý v jednom berlínskom byte, kde sa rodina schádza na spoločnú večeru. Film sleduje tento malý všedný, no zároveň magický svet prostredníctvom svojského humoru, originálnych dialógov a miestami až surreálnych situácií.

Aj so svojím druhým filmom sa do výberu dostal britský režisér Peter Strickland. Jeho Berberian Sound Studio je poctou talianskym giallo hororom 60. a 70. rokov. Ide o komornú drámu z prostredia slávneho rovnomenného zvukového štúdia, kam z Británie prichádza zvukový majster, aby ozvučil film. Vyrábanie desivých zvukov však zle vplýva na jeho psychiku... Jeden z najuznávanejších filmových časopisov Sight & Sound zaradil tento film medzi 5 najlepších za rok 2012.

 

Vo výbere najlepších filmov sa po čase opäť ocitol aj dokument. Tentokrát je to dánsko-nórsko-britský koprodukčný koprodukčný film Joshua Oppenheimera Akt vraždenia. Venuje sa udalostiam z polovice 60. rokov na Severnej Sumatre v Indonézii, kde po nevydarenom štátnom prevrate vznikli vražedné jednotky, ktoré páchali činy hraničiace s genocídou. Režisér oslovil vodcov týchto skupín, ktorí ostávajú dodnes nepotrestaní, aby pred kamerami znova inscenovali svoje činy v štýle svojich obľúbených filmových žánrov, čo oni s radosťou robia. Werner Herzog o filme povedal: „Taký silný, surreálny a desivý film som nevidel minimálne posledných desať rokov.“

 

Vo výbere Meeting Point Europe sa nachádza taktiež francúzska rodinná dráma Prísť o rozum Joachima Lafossa, film z prostredia drsných dánskych ulíc Severozápad Michaela Noera, svojská komédia o sériových vrahoch Turisti Bena Wheatleyho z Veľkej Británie, talianska satira Mattea Garroneho Reality Show, najnovší film francúzskeho režiséra Jacquesa Audiarda Z hrdze a kosti a dráma o vylúčení zo spoločnosti Thomasa Vinterberga Hon z Dánska.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.