Sorrentinov epos o láske, úspechoch a sklamaniach

Canneslogo2024 resizeAsi sa nemýlim, nikdy však nie je nič isté, že grandióznym eposom Parthenope veľkého talianskeho režiséra Paola Soreentina sa defilé umeleckých filmov v Cannes skončilo. Nasledujú síce pozoruhodné filmy, ale špičkových diel sa ani náhodou nedotýkajú. 77. medzinárodný festival v Cannes sa v sobotu skončí odovzdaním cien víťazom a možno budeme svedkami mnohých prekvapení. Dúfam, že pozitívnych.

Sorrentinov hold láske, šťastiu, sklamaniu i kraju

Partthenope, ktorú v mladosti hrá Celiste Dalla Porta, staršiu Stefania Sandrelli, sa narodila v päťdesiatých rokoch 20. storočia a tvorca sleduje jej život až do súčasnosti. Je plný protikladov, bezhraničnej lásky, sklamaní, neuvážených rozhodnutí, aby nakoniec zistila o čo všetko prišla. Sú to však len Partehope resizečriepky z jej života, napríklad láska k dvom mužom – jeden je jej brat, s ktorým má incestný vzťah, a druhý muž, ktorý ju sklame a opustí. Keď brat neunesie, že sa musí deliť o jej lásku s niekým iným, spácha samovraždu. Rodičov jeho skon úplne zničí a Parthenope poznačí na celý život. Mladá krásna žena bola však aj trochu ľahkomyseľná, urobila niekoľko zlých rozhodnutí, pevnú pôdu však našla len v štúdiu antropológie – tam bola vo svojom živle. Po odchode vedúceho katedry nastúpila na jeho miesto a jedine na tomto poste bola skutočne úspešná. Či jej to ku šťastiu stačilo nie je isté. Skôr nie. Ostala sama, útechou jej bol jedine potlesk poslucháčov. Víťazstvá a pády ženy, ktorá mala neskutočne veľa možností uspieť na viacerých frontoch, sa rozplynuli.

Parthenope je eposom bez hrdinstva, zamilovanosťou do slobody, osobnej i profesionálnej, ale aj láskou k Neapolu a jej obyvateľov. Parthenopin život je ako húsenková dráha, raz je hore, raz dole, po rôznych debakloch vždy musí vstať a ísť ďalej a vzchopiť sa. Je to silná žena, ktorej na konci životnej púte zostanú skôr len bolestné spomienky, ale taký je život. V snímke však dominuje bezstarostný život mládeže, ktorý väčšinou nevedie nikam, ľudia sú sklamaní, milujúci, ale aj opúšťaní, pred očami divákov defiluje celý repertoár pocitov bezbrehej radosti v kontraste so skľúčenosťou a smútkom. Parthenope je pocitovo mnohovrstevný a komplikovaný film, vyrozprávaný pomalým tempom, s mnohými symbolmi, očarujúci krásou a tragikou života. Skutočne nevedný zážitok.

Nespokojná Chiara a vytrvalá Anora

Marcello resizeMožno kríza stredného veku, možno celoživotná nespokojnosť vyprovokovali dcéru Catherine DeneuveMarcella Mastroainniho, Chiaru, zrejme nespokojnú so svojim životom, aby sa na jedno leto „prevliekla“ do jeho kože. Preoblečie sa za muža, chodí presne v obleku, ktorý mal Marcello vo filme Sladký život a vžíva sa do jeho života i pocitov. Matka Catherine sa len tolerantne a nečinne prizerá, že mnohí jej uverili a začali hovoriť Marcello. Čo môže robiť len útrpne pozorovať výstrelky svojej dcéry. Snímku nazval francúzsky režisér Christophe Honoré Marcello mio  a obe herečky sa takto mali možnosť stretnúť aj na filmovom plátne. Milé dielko, ktoré však okrem unikátnej myšlienky neprinieslo nič nové, len celkom príjemnú zábavu.

Americký režisér Sean Baker sa rozhodol nakrútiť film o striptérke z Brooklynu Anore, ktorá si Anora resizehovorí Ani (Mickey Madison). Zoznámi sa s ľahkomyseľným synom ruského oligarchu Ivanom, čiže Váňom (Yurij Borisov) Šialene sa do seba zamilujú a bez uvažovania čo bude ďalej sa zosobášia v Las Vegas. Rozprávka o novodobej popoluške (pripomína trochu Pretty Woman) má však rýchly koniec. Keď sa správa o tom, že ich syn je týmto činom už americkým občanom dostane do Ruska, rozzúrená matka aj s otcom okamžite prídu do Ameriky, s cieľom okamžite anulovať manželstvo. A zrazu ľúbostná romanca mení žáner na humornú gangsterku – plnú neschopných strážcov zákona, najmä mladého muža, sú to skôr karikatúry neschopných hlupákov, čo bol zrejme zámer. Mladomanžel je slaboch a Ani bojovníčka, rodina to s ňou nemá ľahké. Nejako sa mi tento príspevok, síce profesionálne dobre nakrútený, do súťaže akosi nehodí.

Gangsterka  z Brazílie

Presnejšia charakteristika na súťažný film z Brazílie Motel Destino režiséra Karima Aïnouza by bol erotický thriller. Story, plná sexu, sa odohráva v lokalite Ceará na severovýchodnom pobreží Brazílie. MotelDestino resizeTeplomer tam po celý rok neklesne pod 30 stupňov. Motel Destino je miesto kam sa chodí len súložiť, najmä preto, že je ďaleko od civilizácie a nikto sa nikdy nič nedozvie. Diskrétnosť je jeho hlavnou devízou. Zamestnanci však súložiacich  môžu sledovať cez tajné okienka. Majiteľ motela (Fabio Assunҫāo) a jeho žena (Nataly Rocha) žijú síce  relatívne spokojne, ale nie bez urážok a surovostí. Jedného dňa pribudne mladý muž (Iago Xavier), ktorého vlákala tam neznáma žena, okradla a zmizla. Medzitým mu nejakí gangstri  zavraždili kumpána, ktorý mu bol skoro bratom. Hľadá ho polícia a je rád, že môže zotrvať v anonymite hotela. Netrvá dlho kým sa mladý muž a žena surového majiteľa do seba zamilujú. A problém je na svete. Je takmer isté, že  táto potulka v erotických trblietavých farbách, plná zmyselností, nemá šancu na happy end. No tiež si myslím, že je v súťaži, plnej mimoriadnych umeleckých diel, skôr omylom.

Foto:: Festival de Cannes

 

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.