Donald Trump bol učenlivý žiak

Canneslogo2024 resizeFestival v Cannes sa prehupol do druhej polovice, filmov i zážitkov pribúda, záujem je aj o mimosúťažné filmy, v ktorých hrajú známe hviezdy, ktoré sa predvádzajú na červeniom koberci a je o nich, ako vždy, enormný záujem.  Lenže našou úlohou je písať o súťaži, nie je to vďačná práca, lebo diváci filmy ešte nevideli, ale nijaké strachy čoskoro ich uvidia aj na plátnach našich kín. Rozhodne tie najdôležitejšie.

Limonov a dobrý učeň

Kto je vlastne Limonov ? Túto otázku si položia mnohí, lebo nikto v našich končinách o ňom nič nevie. Nie je to fiktívna postava, ale človek, ktorý narobil Limonov resizeveľa zmätku. O jeho pohnutom osude nakrútil film Kirill Serebrennikov pod názvom Limonov: Balada. Limonov, vlastným menom Eduard Veniaminovič Savenko vyrastal v rodine dôstojníka KGB, bol to rebelant proti všetkému a všetkým. Agitátor, spisovateľ, násilník, idol podzemia počas Brežneva, komorník miliardára v New Yorku a bezdomovec. Dariť sa u začalo až v Paríži, ale po návrate domov nenechal ani na jednej krajine suchú nitku. Žil búrlivo v Moskve, New Yorku, Paríži, aj v sibírskej väznici. Založil po návrate z Paríža Národnú boľševickú stranu Ruska a bol jedným z vodcov protiputinovskej formácie Iné Rusko, i keď v istom čase s ním sympatizoval. Štyri razy sa oženil, mal dve deti, zomrel len nedávno v roku 2020. Prosto to bol človek, ktorému nebolo pomoci. Nespratník raz obdivoval Putina, potom proti nemu brojil. Jeho politické názory sú tak rozporuplné, že nikto nedokáže uhádnuť čo si vlastne myslel. Najlepšia charakteristika by bola: Rebel z povolania. Limonova,  čiže Eddieho, vynikajúco stvárnil populárny britský herec Ben Wishaw Jeho herecký výkon a zaujímavé stvárnenie príbehu mu dáva akú – takú šancu na nejakú z cien.

Učeň (The Apprentice) tak nazval svoj súťažný príspevok iránsko-dánsky režisér Ali Abbasi.Sleduje Trump resizev ňom mladosť a vzostup k moci mladého Donalda Trumpa (Sebastian Stan). Šťastím pre Donalda bolo stretnutie s konzervatívnym, prešibaným  právnikom a politickým žonglérom Royom Cohnom (Jeremy Strong). Roy ho dokonale vyškolil a Donald bol učenlivý žiak, po „školení“ a vniknutí do tajomstiev amerického impéria ho už nikto nedokázal zastaviť. Donald sa zocelil a veľmi rýchle pochopil pravidlá hry. Lúčime sa s ním už ako s človekom, ktorý je všetkého schopný – to bol zrejme aj ciel nakrútiť tento film. Keď začal trochu starnúť nerobilo mu starosti urážať manželku Ivanu (Maria Bakalova, bulharská herečka), zistenie, že Roy ma AIDS mu zo zbabelosti a strachu z choroby nerobilo problém svojho učiteľa vyradiť zo svojho života, no keď mu lekár potvrdil, že sa to prenáša len sexuálnym stykom a krvou, prijal ho svojim spôsobom na milosť. Scenáristu filmu Gabriela Shermana inšpirovala vraj kniha o Trumpovi, ktorú pred smrťou napísal ešte Roy Kohn. Film by som zaradila len k vydareným blockbusterom a u obecenstva bude mať úspech.

Keď ženy chcú a musia byť mladé

V ostatných rokoch ošiaľ po  mladosti nadobúda až chorobné rozmery. O tom čo je to za hlúposť sa snaží rafinovane prispieť do diskusie film britskej Latka resizerežisérky Coralie Fargeat vo filme Látka (The Substence). Fitness trénerka Elisabeth (Demi Moore) má vyšportovanú postavu, ale keď sa pozrie do zrkadla stopy starnutia nemôže nezbadať. O jej osude rozhodne televízny producent, vyhodí ju, potrebuje mladšiu. A omladzovací proces sa môže začať. Ponuku, vyskúšať neznámu substanciu sedem dní, prijala. Jej telo sa po vpichnutí rozdelí na dve – mladé a staré, ale stále je to len jedna osoba. Výsledok sa dostavil a okamžite ju prijali na miesto novej televíznej trénerky. Aby peknú Demi nemuseli celkom spotvoriť tak jej mladšie ja hrá Margaret Qualley. No, pochopiteľne, že nastanú problémy – fyzické i psychické.  Nedarí sa im byť totiž jedno telo i duša. Snímka je miestami humorná, ale je v nej aj veľa drastických hororových scén a krvi a tušíme, že tragédia je na spadnutie.  Mimoriadne zaujímavé dielo vyniká však hereckými výkonmi oboch herečiek – Demi Moore a Margaret Qualley – obe dámy by si zaslúžili cenu za herecký výkon.

David Croneberg sa nezmení vždy sa snaží niečím šokovať, priniesť unikátnu tému. Tentoraz má uznávaný obchodník Karch (Vincent Cassel) vo filme Cronenberg resizeRubáše (The Shrouds) svoje pracovisko i byt pri cintoríne. Nevie sa spamätať zo smrti svojej manželky (Diana Kruger) a preto vynájde revolučný a kontroverzný systém GraveTech, ktorý umožňuje živým spojiť sa so svojimi blízkymi v rúchu, či skôr rubáši. Raz v noci bolo zničených niekoľko hrobov, vrátane jeho manželky. Karsh začne hľadať vinníkov. Medzitým sa mu stále sníva s mŕtvou Beccou, nakoniec sa dá dohromady s jej sestrou, cez obrazovku konverzuje s Hunny. Všetky sú si podobné a Diane Kruger sa ušla trojúloha. Nebol by to Cronenberg keby si ešte dačo nevymyslel, dopracuje sa k medzinárodnému komplotu, do ktorého je zapletený švagor, bojujú medzi sebou agenti Číny a Ruska a čo ja viem koho ešte, aby nakoniec s  manželkou vodcu celého komplotu odletel do Maďarska postaviť tam podobný cintorín. Či tam doletia nevedno... Viac sa mi dodať nežiada.

Foto: Festical de Cannes

  •  

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.