Husársky kúsok Mohammada Rasoulofa

Canneslogo2024 resizeTradícia je tradícia. Neporušila sa ani tohto roku. Canneský festival už roky zaraďuje na záver súťaže ako posledný film, ktorý vždy zamieša karty. Nie je tomu inak ani tohto roku. Nebol to síce posledný, ale tentoraz predposledný. Do posledného momentu sa nevedelo či režisér tohto filmu ma festival príde. Je to totiž iránsky tvorca Mohammad Rasoulof, ktorého pred festivalom odsúdili na 8 rokov väzenia, podarilo sa mu utiecť, požiadal o azyl v Nemecku a komplikovane sa dostal na festival. Iránska vláda vraj požiadala festival, aby film nepremietli, no vedenie neuposlúchlo.

Človek bez svedomia

Mohammad Rasoulof dlhé roky svoj rodný Irán neuvidí, keby sa vrátil trest by sa mu zvýšil možno o dvojnásobok. Súťažná snímka Semiačka posvätného figovníka (The Seed of the Sacred Fig) vznikol v koprodukcii Nemecka, Francúzska a Iránu. Hlavným hrdinom je právnik, ktorý ašpiruje na Figovnik resizesudcovské miesto. Od toho momentu si rodinu, vzornú manželku a dve dcéry, veľmi nevšíma, kým mu z bytu záhadným spôsobom nezmizne služobná zbraň. Jeho kariéra je ohrozená, ženu a deti vystaví ponižujúcemu vyšetrovaniu a keď sa od nich nič nedozvedia odcestuje s nimi na opustený vidiek kde sa sám drastickými metódami ujme vyšetrovať záhadnú krádež. Rodina je zdesená a zrazu zistia s kým dlhé rok žili roky v jednej domácnosti – s tyranom bez štipky svedomia, človeka, ktorý dokáže robiť len zlo, odsúdiť bez štipky ľútosti, pochybností, svedomia na smrť nevinných ľudí, i keď vie, že nič nespáchali. Nezrátateľne veľa nevinných životov už zničil, ale dcéry sa mu to rozhodnú zrátať. Cenné na tomto výsostne politickom filme je fakt, že sa tvorcovi na portréte jednej rodiny podarilo zovšeobecniť politické dianie a nezdravú atmosféru politického režimu v Iráne. Môžem bez dlhšieho uvažovania konštatovať, že je jedným z kandidátov na cenu a poriadne zamiešal karty.

Mohammad Rasoulof s Jafarom Panahim patria k tvorcom odcudzujúcim iránsky režim, bojujú na všetkých frontoch a ich život nie je jednoduchý. Rassouloff pochodoval po červenom koberci s obrázkami dvoch hlavných protagonistov príbehu, ktorých život je v ohrození, Nevzdáva to ani v exile.

O oslobodení z Indie, o láske z Francúzska

India resizeMimoriadne čisto a s jednoduchými výrazovými prostriedkami je vyrozprávaný príbeh indického filmu Všetko čo si predstavujeme ako svetlo (All We Imagine as Light)  režiséra Payala Kapadia. V nemocnici v Bombaji pracujú dve sympatické ženy, vydatá Prahba a slobodná Anu. Obe ťažko pracujú a spolu aj bývajú. Prehbe manžela vybral otec, muž však hneď odišiel pracovať do Nemecka, žena je sama a Ani čaká rovnaký osud, ale tá viac rebeluje. Prahbu úplne vyvedie z konceptu dar od manžela - hrniec na varenie, Anu zasa so svojim milým nemá miesto na intímnosti. Výlet do pobrežnej dedinky však otvorí obom ženám oči, poddajú sa svojim túžbam a oslobodia od predsudkov. Krásny ľudský príbeh a takisto ašpirant na jednu z cien.

Lamour resizeFrancúzska romanca Pekná láska (L´amour ouf) Gillesa Lellouchea o dvoch milencoch z nerovného rodinného zázemia – Jackie z dobrej rodiny, Clotaire gangster, ktorý čoskoro skončí na 12 rokov vo väzení. Ona sa medzičasom vydá, ale keď zistí, že ho prepustili a hľadá ju, opustí rodinu a ide za hlasom srdca. Mimoriadne pekný a citlivý príbeh, plný radosti z lásky a krásnej hudby tvoria prvá časť, v druhej sa už milenci stretni ako dospelí, hrajú ich Adèle ExarchopoulosJackie Franҫois Civil, a má už vážnejší tón, ale je v nej takisto dostatok emócií a týmto dvom ľuďom tlčie srdce v rovnakom rytme.

Animovaný film pre dospelých

vznikol v dielni Michela Hazanaviciusa, nazval ho Najcennejšia komodita (La plus précieuse desmarchandises). V hustom lese žil chudobný drevorubač s manželkou, okolo zúri vojna, ľudia sú Animák resizenešťastní. Inak žijú pokojne a hluk im spôsobujú len vlaky, na prvý pohľad bez náznaku života. No tlačia sa v nich  ako dobytok odsúdení židia na plynovú komoru. Jeden nešťastný pasažier tohto „dobytčáku“ vyhodí jedno zo svojich detí von jediným odchýleným otvorom. Nájde ho drevorubačova žena a dievčatka sa ujmú. Ženu stihne pohnutý osud, ale dieťaťa sa nevzdá a vychová ho. Dievčatko obráti rodine a všetkým, ktorý sa sním stretnú, život hore nohami a vyplavia sa tie najlepšie i najhoršie ľudské vlastnosti, najmä mužské. Osud nedopraje otcovi, ktorý sa zachráni, dieťa stretnúť, ako aj mnohým s podobným osudom. Film je nakrútený v klasickom animovanom štýle a škoda, že ho premietli ako posledný lebo sa pripravil o väčšiu pozornosť.

 

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.