O týždeň sa začne Berlinale

60_IFB_Plakat_web_425px_Popup1

Medzinárodnú porotu hlavnej festivalovej súťaže jubilejného 60. medzinárodného filmového festivalu v Berlíne, ktorý sa bude konať v dňoch 11. - 21. februára 2010, bude viesť nemecký režisér Werner Herzog. Zasadnú v nej talianska scenáristka a režisérka Francesca Comencini, somálsky spisovateľ Nuruddin Farah, nemecká herečka Cornelia Froboess, španielsky producent José Maria Morales, čínska herečka Yu Nan a americká filmová hviezda Renée Zellweger.

 

Predsedom poroty udeľujúcej cenu za najlepší debut, spojenú s prémiou 50 tisíc eur, bude nemecký režisér Michael Verhoeven. O cenu sa uchádza 24 dlhometrážnych filmov z rôznych festivalových sekcií.

Desať festivalových prehliadok a retrospektív ponúkne divákom v 25 kinách s 56 sálami na 866 predstaveniach dovedna 392 filmov z 58 krajín. Vybrali ich spomedzi 6241 prihlásených diel. Ďalších asi tisíc predstavení 669 filmov sa uskutoční na pôde tradičného Európskeho filmového trhu, na ktorom sa zúčastní 414 vystavovateľov a 1339 nákupcov zo 69 krajín.

Súčasťou festivalu je aj Berlinale Talentkampus, projekt tvorivých dielní mladých filmových talentov. Tohto roku ich do Berlína v dňoch 13. - 18. februára pricestuje 350 z 95 krajín. Pracovať s nimi bude 150 profesionálov, medzi nimi aj Michael Ciment, Isabel Coixet, Stephen Frears či Hanna Schygulla.

Cenou Berlinale kamera, ktorou festival vyzdvihuje prínos najrôznejších osobností, tohto roku odmenia japonského režiséra Yoji Yamada, filmových vedcov Ulricha a Eriku Gregorovcov a umelecký ateliér Fine Art Foundry Noack,v ktorom Renée Sintenis roku 1951 vytvoril návrh festivalovej ceny – Zlatého medveďa.

Aktuálne informácie o festivale si záujemcovia môžu vyhľadať nielen na tradičných internetových stránkach www.berlinale.de, ale i na stránkach, optimalizovaných pre mobilné telefóny a vreckové počítače m.berlinale.de.

 

 

O 60. MFF v Berlíne sme písali:

Hřebejk ide do Berlína!

Plagát ako pocta Berlinale

Scorsese a Polanski v súťaži Berlinale

Čestné Zlaté medvede 60. MFF v Berlíne

Werner Herzog povedie porotu BerlinaleVyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.