Hřebejk ide do Berlína!

 

60_IFB_Plakat_web_425px_Popup1Jubilejný 60. medzinárodný filmový festival v Berlíne dňa 11. februára 2010 slávnostne otvorí svetová premiéra súťažnej čínskej ľúbostnej drámy zo 40. rokov minulého storočia Tuan Yuan (Apart Together) režiséra Wang Quan’ana, ktorý pred tromi rokmi získal Zlatého medveďa Berlinale za film Tuya de hun shi (Tuya’s Marriage).

Záverečným filmom festivalu bude 20. februára nesúťažná japonská snímka Otouto (About Her Brother) režiséra Yojiho Yamadu.

Do programu prehliadky Panorama zaradili snímku českého režiséra Jana Hřebejka Kawasakiho růže.

V ústrednej súťaži sa stretne 26 dlhometrážnych filmov. Usporiadatelia zverejnili podrobnosti o ďalších z nich. Je medzi nimi i debut rumunského režiséra Florina Şerbana Eu când vreau să fluier, fluier (If I Want To Whistle, I Whistle), novinka ruského filmára Alexeja Popogrebského Kak ya provel etim letom (How I Ended This Summer), The Killer Inside Me Michaela Winterbottoma aj nové dielo Zhanga Yimou San qiang pai an jing qi (A Woman, A Gun And A Noodle Shop). Francúzsky Mammuth Benoîta Delépina zaujme obsadením (Gérard Depardieu, Yolande Moreau, Isabelle Adjani), podobne ako americký Greenberg Noaha Baumbacha s Benom Stillerom, Rhysom Ifansom a Jennifer Jason Leigh.

 

Medzi osemnástimi oznámenými titulmi sú aj diela z Argentíny, Dánska, Francúzska, Japonska, Nemecka, Nórska, Rakúska, Švédska a Veľkej Británie. Kompletný program hlavnej prehliadky Berlinale sa dozvieme 1. februára.

Tradičná sprievodná festivalová súťažná prehliadka Panorama uvedie v zhruba päťdesiatke diel (program ešte nie je úplný) aj českú novinku Jana Hřebejka Kawasakiho růže s Danielou Kolářovou, Martinom Hubom, Lenkou Vlasákovou, Milanom Mikulčíkom a ďalšími hercami. Zastúpenie budú mať okrem tradičných filmových veľmocí aj Argentína, Brazília, Izrael, Maroko a Turecko (v koprodukcii s Bulharskom).

Zato výber do súťaže krátkych filmov Berlinale Shorts je hotový. Zápoliť bude 25 snímok z 15 krajín, animovaný film japonského režiséra Akihita Izuharu Akai Mori no Uta (The Song of Red Forest) uvedú mimo súťaž. Do súťaže sa z vyše 2 600 prihlásených diel prebojovali aj filmy chorvátske, juhoafrické, rumunské a ukrajinské.

Štyridsiate jubileum si pripomenie prehliadka mladého filmu Forum okrem iného i špeciálnou sekciou s výberom toho najlepšieho zo svojej histórie. Uvedie aj 34 nových snímok vo svetových alebo medzinárodných premiérach. Medzi nimi i Bibliothèque Pascal maďarského filmára Szabolcsa Hajdu a Portretul luptatorului la tinerete Rumuna Constantina Popesca.

Prehliadka filmov pre deti a mládež Generation oslávi Kristove roky. Tridsiaty tretí ročník ponúkne i dva japonské anime filmy, debut Susa gruzínskej filmárky Rusudan Pirveli, absolventky programu Berlinale pre nádejných filmárov Talent Campus, ale i krátky film I’m Here známeho amerického režiséra Spike Jonzea.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.