Berlinale protestuje proti väzneniu Jafara Panahiho

jafar_panahiNadchádzajúci 61. medzinárodný filmový festival v Berlíne, ktorý sa bude konať od 10. do 20. februára 2011, pripravuje celý rad podujatí na podporu iránskeho režiséra Jafara Panahiho. V decembri lanského roka Panahiho doma v Iráne odsúdili na šesť rokov odňatia slobody a dvadsaťročný zákaz výkonu filmárskeho povolania za „protištátnu propagandu“.

Riaditeľ Berlinale Dieter Kosslick skonštatoval: „Pozvali sme pána Panahiho na náš festival ako člena medzinárodnej poroty, ale potom v decembri sme sa dozvedeli o jeho odsúdení. Využijeme každú príležitosť, aby sme protestovali proti tomuto drastickému verdiktu.“

61. berlínsky festival zaradil do programu dodatočne viacero Panahiho filmov. Prvým bude 11. februára o 16.30 h v hlavnom festivalovom kine Berlinale Palast film Ofsajd, ktorý na Berlinale roku 2006 ocenili Strieborným medveďom. V nasledujúcich dňoch uvedú ďalšie Panahiho snímky festivalové prehliadky Panorama, Forum a Berlinale Shorts.

Berlinale Talent Campus a World Cinema Found ohlásili na 17. februára panelovú diskusiu o cenzúre a potláčaní slobôd v Iráne. Účasť prisľúbili aj viacerí iránski umelci, vrátane herca Rafiho Pittsa, známeho z filmu Shekarchi (Poľovník), uvedeného na Berlinale minulý rok.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.